Sebaprijatie – ako ho dosiahnuť?

„Máme sa prijať také, aké sme. Máme sa také milovať. Máme prijímať svoje telo, svoj život, máme prijímať svoje emócie, nech sú akékoľvek, prijať svoju minulosť, prijať to, kto sme, prijať to, čo je s tu a teraz, prijať svojich rodičov, svoje deti, svojho partnera…

Je toho toľko…. Ale ako na to? Kde začať? Akou cestou sa pustiť? Kde nájsť funkčné návody, praktické postupy, cvičenia, ktoré naozaj prinášajú zmenu? Kde nájsť bezpečný priestor, v ktorom môžeme v pokoji a porozumení hľadať tie časti v nás, ktoré sú neprijaté, odmietnuté, nevypočuté, kde ich môžeme vystaviť svetlu našej pozornosti tak, aby sme sa vyhli zraneniam?“ Aj toto sú otázky, ktoré si kládla Katarína Runa Smiková- lektorka sedem cyklového semináru s jednoduchým, ale silným názvom Prijímam sa – predtým, než ho priviedla na svet. Ako čas plynul, spolu s hľadaním prichádzali prvé plody nachádzania – odpovede na tieto otázky a konkrétne kroky. A tak pri tvorbe tohto seminára vychádzala z vlastných skúseností a skúseností iných ľudí, ktorí sa vydali na svoju transformačnú cestu – a urobili kroky na ceste k naplneniu.

Prijatie. Sebaprijatie. Slová, ktoré ste určite započuli veľakrát. Mnoho smerov (ak nie väčšina), ktoré pracujú s rastom ľudskej duše a nášho potenciálu, s týmito termínmi operujú. Prečo? Čo znamená prijatie sa? Veľa krát sa mi stalo, že sa ľudia ohradili, že je to technika vedúca tak maximálne k zakrpateniu a stagnácii. Ignorovanie vlastných chýb a problémov. Z dlhodobého hľadiska by to tak naozaj mohlo byť. Pretože prijatie je podľa môjho názoru len prvým krokom v objavovaní a žití naplneného života. Avšak, krokom ZÁKLADNÝM. Po celý čas prítomným. Ako základy stavaného domu. Riešia sa na začiatku stavby, ale sú predpokladom úspešnosti a potenciálu celej stavby. Čím lepšie základy, tým väčšia šanca, že dom ustojí čokoľvek. Rozdiel medzi pasívnym prijímaním a skutočným prijatím je totiž v porozumení. Láskavom porozumení. A niekedy je pomocná ruka na takejto hlbokej, intímnej ceste veľmi vítaná. Preto vznikol aj tento seminár.

Ako bude vyzerať, trošku našepkáva aj Katka: „Odpovede na hore zmienené otázky a práve takýto bezpečný priestor Ti prinesie cyklus siedmych večerných stretnutí počas siedmych týždňov v čisto ženskej skupine. Začať musíme vždy od seba a inak to nie je ani s prijatím. Pokiaľ neprijmeme samé seba vo svojej úplnosti, naše svetlé aj tienisté stránky, nemôžeme prijatie odovzdať ani ďalej. Práve zmierenie sa so sebou vedie k tomu, aby sa nám samým so sebou žilo lepšie, šťastnejšie a spokojnejšie.“

Ak máte teda pocit, že ste na svojej ceste prijímania samé alebo len máte chuť spoznať ďalšie ženy, ktoré zažívajú podobné hľadanie, počuť ich príbehy, nechať sa inšpirovať a podporiť a to všetko pod vedením ženy, ktorá sa tejto téme venuje značnú časť svojho života, otvára sa pred Vami jedna z možností už začiatkom mája (8. máj), kedy začína cyklus siedmych stretnutí s názvom Prijímam sav Open Mind Centre, v Bratislave.