Rýchla a účinná regenerácia po športovom výkone

Pri pohľade na váhu v zime, keď je pohybu podstatne menej ako v iných ročných obdobiach, mnohí uvažujú ako sa dostať do formy, a pritom sa efektívne regenerovať? Stačí dodržiavať jednoduché zásady a pozitívny výsledok na seba zaručene nenechá dlho čakať.

 

Aj aktívni ľudia s pravidelným pohybom si z času na čas dajú oddych. Vianočné sviatky sú bežný dôvod  na vynechanie cvičenia a vúčšinou si doprajeme aspoň na chvíľu malé zakázané radostí spojené s ničnerobením. Ako sa však opäť dostať do formy bez nežiaducich sprievodných javov, akými sú svalová únava či presilenie? Môžete si pomôcť aj týmito základnými tipmi vhodnými na účinnú regeneráciu tela.

 

Hydratácia je alfa a omega správneho metabolizmu

Určite netreba podrobnejšie vysvetľovať, že ak chcete dosiahnuť požadované výsledky cvičením, musíte dodržiavať pitný režim. Pitie vody počas cvičenia je automatické, avšak pitie tekutín po fyzickej aktivite by malo byť tiež samozrejmosť. Správnou hydratáciou tela môžete podporiť a urýchliť regeneračný proces. Počuli ste už o silnom antioxidante, ktorý je 176-krát účinnejší ako vitamín C, podporuje cievny systém, dodáva telu viac energie, pričom ho zároveň nezaťažuje?

Nie je žiadne tajomstvo, že molekula vodíka H2 má tieto vysoko regeneračné účinky, ktoré pôsobia blahodarne na rôzne oblasti tela. Vyskúšali sme si ich na vlastnej koži pitím vodíkovej vody. Urýchľuje totiž regeneráciu po športovom výkone, pôsobí ako prevencia proti poškodeniu buniek, zápalom a nekontrolovateľnému rastu buniek. Vodík totiž dobíja energiu, pretože jeho molekula obsahuje vysokú hustotu energie. Okrem toho urýchľuje regeneráciu svalov a znižuje svalovú únavu.

 

Riadny strečing po cvičení je základ

Strečing je naozaj nutný po každej fyzickej aktivite. Vynikajúco uvoľňuje stuhnuté svalstvo a pomáha predchádzať prípadným úrazom. Ak ste si do teraz ešte nezaradili strečing do cvičebného plánu, určite tak urobte. Účinným spôsobom strečingu môže byť aj joga. Pomáha zvýšiť flexibilitu, posilniť rovnováhu a psychickú pohodu zároveň. Na odkrvenie zaťažených nôh po aktivite si postačí ľahnúť na chrbát a nohy podržať vo výške kolmo na stenu na pár minút. Tento jednoduchý cvik pomáha rovnomerne prekrviť ostatné časti tela, čo zabraňuje opuchom.

 

Dostatok spánku je najlepší nástroj na regeneráciu svalov

Nie nadarmo sa hovorí, že spánok lieči. Spúšťa totiž v tele proces hĺbkovej regenerácie, podobne, ako keď reštartujete a aktualizujete počítač. Telo treba počúvať, pretože každý človek má iný potrebný čas na kvalitný spánok. V súvislosti s fyzickou aktivitou je jeho dostatočná dĺžka dôležitá najmä preto, že v REM fáze sa komplexne regeneruje telo po intenzívnom tréningu. Tento fakt využívajú aj profesionálni športovci.

 

Správna masáž pomáha unavenému telu

Tento príjemný spôsob uvoľnenia a zotavenia stuhnutého tela je niekedy naozaj na nezaplatenie a budete sa po ňom cítiť nepochybne úžasne. Ak nie ste zrovna milovníkom masáží od cudzích ľudí v salóne a doma práve nemáte svoju polovičku, vystačíte si aj sami. Starý osvedčený recept hovorí, že si namáhané miesta treba masírovať teplou vodou smerom proti srdcu. Účinne pomáha odbúrať a zmierniť svalovicu.

Wellness pre fyzický aj psychický oddych

Návšteva wellness centra pôsobí blahodarne na pohybové ústrojenstvo, ale aj psychiku. Občas treba vedieť aj správne vypnúť. Pre zvýšenie relaxačných účinkov môžete zaradiť do svojho pitného režimu aj vodíkovú voduPôsobenie vodíka na ľudský organizmus je dlhodobé a je potrebné chápať ho v kontexte celého životného štýlu. Ak sa stravujeme zdravo, máme dostatok pohybu, vyhýbame sa cigaretám a alkoholu naše telo potom dokáže prijaté podporné látky využiť prospešným spôsobom, chrániť nás pred chorobami, dodávať nám energiu, silu a krásu. Rovnako je to aj s pitím vodíkovej vody.  Ak ju zaradíte do zdravého životného štýlu, pomôže vám budovať odolnejšiu imunitu, cítiť sa ešte lepšie, byť krásny a fit.

Zdroj: Martina M.