Profesionálna koučka radí, ako zvládnuť koniec leta a prechod do povinností všedných dní

Obdobie dovoleniek sa pomaly chýli ku koncu a na mnohých z nás čaká opäť realita všedných dní. Prechod z teplých, slnečných dní do upršanej jesene nemusí byť ale jednoduchý a vyrovnať sa s takouto zmenou môže byť tvrdší oriešok, ako sme si mysleli. Zvlášť, ak ani tá vysnívaná a dlho očakávaná dovolenka nepriniesla idylku a oddych, po ktorých ste celý rok tak veľmi túžili.

 

Letnú dovolenku ľudia často radia medzi najlepšie dni roka. Oddych od práce, reality aj starých známych tvárí je lákadlom mnohých Slovákov, ktorí si dovolenku najčastejšie doprajú s celou rodinou, či iba partnerom alebo blízkymi kamarátmi. Intenzívne spolunažívanie počas niekoľkých dní si však zvykne vyžiadať aj svoju daň a tak niet divu, keď sa medzi dovolenkármi objavia rôzne konflikty, vyplývajú z rôznych návykov, či očakávaní. Pre mnohé páry sú dovolenky veľkou skúškou vzťahu a to nehovoríme len o čerstvých zaľúbencoch. Neraz majú po spoločnej dovolenke tichú domácnosť aj ostrieľané manželské páry. Ak je však vôľa, vždy sa dajú aj tie najostrejšie konflikty urovnať.

 

Aj dlhoroční partneri sa vedia pohádať, dôležité je hľadať kompromisy

Ak sa na dovolenke rozháda pár, ktorý je spolu už dlho, zrejme pre oddych každý potrebuje niečo iné. Hádka však môže odhaliť aj vážnejší problém vo vzťahu. “Ak chce jeden ležať na slnku a druhý chodiť po túrach, či výletoch, riešením je kompromis. Jeden deň jedno, druhý deň druhé. Alebo sa jeden pridá k skupinke, ktorá robí jednu aktivitu a druhý pôjde s ďalšími ľuďmi robiť to druhé. Sú dokonca páry, ktoré dovolenku trávia oddelene, napríklad chlapi niekde v Nórsku na rybách a ženy v horúcom Stredomorí. Každý sa venuje tomu svojmu a oddýchnu si aj od seba. Po návrate sa tešia, že sú opäť spolu,” vysvetľuje koučka Martina Magic zo Slovenskej asociácie koučov (SAKo). 

Podľa profesionálnej koučky je v poriadku vnímať dovolenku ako možnosť oddychu, relaxu, či spoznania niečoho nového. Určite však nie ako akési svetlo na konci tunela, ktoré má vyriešiť trvalú nespokojnosť so životom. “Na dovolenku si vždy berieme “seba” aj so svojím vnútorným nastavením a zo dňa na deň ho prepnúť je dosť nereálne. Treba na ňom priebežne pracovať a ak už nie stále, tak aspoň pred dovolenkou sa začať nastavovať do ‘pozitívneho módu’. A to platí pre všetkých účastníkov, ktorí nie sú v pozitívnom móde po celý rok. Ako byť v pohode po celý rok je otázka za 100 bodov, no jednou z reálnych možností ako sa k tomu postupne dopracovať je využitie profesionálneho koučingu.  Užitočné môže byť dohodnúť si vopred základné pravidlá, zdôrazňujem spoločne dohodnúť, nie jednostranne stanoviť,” dodáva Martina Magic.

 

Návrat do kolotoča povinností sa dá zvládnuť aj bez depresií

Ak sa aj podarí spory zo spoločnej dovolenky urovnať, stále na nás za rohom číha chladná jeseň. Slnko je symbolom pozitívnej nálady, radosti a oddychu. Je aj zdrojom vitamínu D a aj preto platí staré známe príslovie „Kde nechodí slnko, chodí lekár.“ Nedostatok slnečných lúčov sa však môže podpísať aj na nálade a blížiace sa chladné dni sú symbolom depresií. K tomu všetkému rastie aj pracovné nasadenie, keďže sa po tzv. uhorkovej sezóne začínajú všetci prebúdzať. Kombinácia týchto faktorov na človeka občas jednoducho doľahne. Vtedy je potrebné hľadať spôsoby, ako sa naladiť na správnu vlnu, keďže horšie psychické rozpoloženie môže mať vplyv aj na váš zdravotný stav. Aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať inak, zvládnutie jesenných depresií nemusí byť žiadna veda. Treba len poznať niekoľko jednoduchých trikov a mať vôľu sa podľa nich riadiť. Užitočné môže byť dať si deň – dva, na prepnutie sa do bežného režimu. Ak sa vrátime z dovolenky plní energie, mali by sme sa zamyslieť, kde v tele to cítime a aký je to presne pocit. Môžeme si položiť otázky: Vďaka čomu som sa dokázala nabiť energiou, dostať do skvelej nálady? Ako toto uvedomenie môžem využiť v bežnom živote?

Dokonca aj návrat do práce, či školy, môžeme zužitkovať ako výbornú príležitosť na reštart. Čo to znamená? Konečne sa môžeme zamyslieť nad tým, ako si rozvrhnúť pracovný a osobný čas, tak aby sme boli v pohode. Dôležité je si nájsť popri práci a rodine aj čas pre seba – koníčky, šport a nečakať len na novoročné predsavzatia, ktoré vydržia pár týždňov.

“Jeseň je ideálny čas si racionálne rozanalyzovať, ako sme v doterajšom pracovnom a súkromnom živote fungovali, zvážiť čo bolo dobré a čo treba zmeniť. Nové obdobie potom môžeme využiť na naštartovanie nového rozloženia svojho času a aktivít tak, aby sme boli šťastnejší a úspešnejší. V rámci mentálneho upratovania si tiež môžeme zvážiť, čo s tým, čo v živote už nechceme – napríklad negatívne emócie, stres, či frustrácia – a predstaviť si, čo chceme namiesto nich. Tu sú veľmi nápomocní profesionálni kouči, ktorí ukážu s Vami nájdu cestu k naplneniu a udržaniu nového obrazu vášho života a práce. Kráčať po nej ale musíte sami, pretože, ako sa hovorí, aj koňa môžete k vode priviesť, no napiť sa už musí sám,” vysvetľuje certifikovaná koučka.

Zdroj: Mária H.