Privoňať si k zdraviu, sile a čistote. Aj tak by sa v skratke dala opísať aromaterapia.

Samozrejme, proces je oveľa zložitejší, ale v princípe ide o ovplyvňovanie psychického a fyzického zdravia esenciálnymi olejmi. Ako fungujú a ako rozpoznať kvalitné?

 

Aromaterapia je stará ako ľudstvo samo. Využívajú sa v nej éterické oleje, ktorým sa hovorí aj prírodné silice alebo esenciálne oleje. Pojem éterický olej sa pritom používa už od 16. storočia. Tak ako pôvod, aj výroba esenciálnych olejov je výsostne naturálna. Využíva sa pri tom jeden z troch postupov – buď destilácia vodnou parou, suchá destilácia, alebo mechanické procesy ako lisovanie. Vznikne zmes, v ktorej je esenciálny olej navrchu a voda – hydrolát – naspodku. Ten sa ďalej využíva ako účinná prírodná pleťová voda.

 

Voňavé molekuly

Prírodné esenciálne oleje sa extrahujú z kvetov, kôry, stoniek, listov, koreňov alebo iných častí rastlín. Miniatúrny rozmer molekúl esenciálnych olejov dovoľuje ich ľahké vdychovanie či vstrebávanie cez kožu. Odtiaľ ďalej putujú do krvného riečiska a krvou sa transportujú po tele, aby pomáhali tam, kde treba. Inhalácia esenciálnych olejov zas stimuluje funkcie mozgu. No a odkiaľ sa berie ich aróma? „Môžu za to hlavne terpény – prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v prírode slúžia na komunikáciu s okolím. Rastliny nimi lákajú hmyz alebo odrádzajú škodcov. Vďaka procesu parnej destilácie sa dajú izolovať z rastlín tak, že výsledkom sú čisté esenciálne oleje, ktoré majú široké využitie v medicíne, prírodnom liečiteľstve, kozmetike či drogérii,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Lenka Špaldová, ktorá sa venuje aj výrobe esenciálnych olejov.

 

Liečivé nádychy

Inhalovanie vhodných esenciálnych olejov pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav organizmu, podporuje imunitu a dokáže tlmiť prejavy alergických reakcií. „Je to vďaka tomu, že zložky esenciálnych olejov dokážu bojovať proti zápalu. Niektoré oleje tlmia akútne dýchacie problémy tým, že stimulujú vylučovanie škodlivín z tela prostredníctvom moču a potu. Keďže ide o čisté a vysoko koncentrované oleje, na dosiahnutie želaného výsledku stačí naozaj iba malé množstvo,“ upozorňuje Lenka Špaldová.

 

Nadýchnite sa…

  • arómy esenciálneho oleja mäty piepornej a upchatý nos bude čoskoro minulosťou
  • arómy esenciálneho oleja levandule a alergické reakcie ako slzenie očí či kýchanie budú miernejšie alebo úplne zmiznú
  • arómy eukalyptovej silice na uvoľnenie dýchacích ciest a ľahšie vykašliavanie hlienov
  • arómy esenciálneho oleja citróna a podporíte správne fungovanie lymfatického systému, čo zmierni bolesť hlavy, nepríjemné prejavy alergie aj psychickú otupenosť

Zdroj: -aka-