Prísun vitamínov je v zime ešte dôležitejší

V zimnom období každý človek potrebuje zvýšiť príjem vitamínov, minerálov a stopových prvkov a upraviť stravovanie. Pri ich nedostatku prichádza únava, oslabuje sa imunitný systém, náchylnejší sme na rôzne ochorenia. Pozor si treba dať najmä na príjem vitamínu C.

Vitamíny sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. Zabezpečujú správne fungovanie rôznych telesných funkcií, posilňujú imunitný systém, majú preventívne účinky proti chorobám. Človek ich získava z potravy, v zime je však strava menej bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie, odkiaľ ich telo prijíma najviac. V zimnom období je preto nevyhnutné upraviť si stravovanie, konzumovať potraviny a vhodné nápoje.

Céčko je pre organizmus nevyhnutné.
Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý má veľa pozitívnych účinkov. Dôležité však je, že posilňuje imunitný systém a zabezpečuje teda odolnosť organizmu proti infekciám. Prejavom nedostatku vitamínu C je precitlivenosť voči prechladnutiu, časté infekcie a alergie, pomalé hojenie rán, zápaly ďasien, kazivosť zubov, častá únava, málokrvnosť, nechutenstvo, sklon k depresiám, náklonnosť na kŕčové žily a hemoroidy a nadváhu atď.

Jablká sú mimoriadne bohaté na vitamíny a stopové prvky. Majú vysoký obsah draslíka a obsahujú až 30% vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne trávenie.

Pomaranče v akomkoľvek množstve podporujú odolnosť voči chorobám. Čerstvo vytlačená šťava má vysoký obsah vitamínu C, draslíka a kyseliny listovej, ktorá u detí pôsobí ako rastový stimulátor.

Kombinácia jablka a mrkvy predstavuje pre naše telo skvelú výživovú bombu. Mrkva obsahuje draslík, ktorý pomáha pri neutralizovaní nadbytočnej kyseliny a vitamín A zasa podporuje činnosť pečene. Tá potom môže lepšie odstraňovať toxické látky z tela. Jablká zas regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú bohaté na vlákninu.

Antioxidanty z grapefruitu účinne pomáhajú v boji proti starnutiu buniek. Vitamíny obsiahnuté v grapefruitoch pomáhajú telu v podpore produkcie kolagénu, ktorý udržiava pokožku mladú, sviežu, jemnú a žiarivú. Jeho nedostatok sa odráža najmä pribúdaním vrások. Účinky vône a chuti grapefruitu sú dokázateľným zdrojom prirodzenej energie v tele.

Jablká a maliny predstavujú jednu z najzdravších a najchutnejších kombinácii, ktoré príroda ponúka. Jablká obsahujú najmä látky, ktoré povzbudzujú trávenie a znižujú hladinu cholesterolu. Sú účinné aj pri bolestiach  hlavy a závratoch. Maliny obsahujú veľa vápnika,  horčíka, železa, draslíka, vitamínu C a vitamíny  skupiny B. Už v starej čínskej medicíne boli maliny využívané na liečbu šeroslepoty.  Tým, že obsahujúkyselinu salicylovú, znižujú horúčku, obzvlášť u malých detí.

Jablko a mäta pieporná zvyšuje telesnú kondíciu, posilňuje celú nervovú sústavu a dokonca sa v starých prameňoch odporúča pri problémoch s ďasnami. Jej výnimočné účinky utišujú bolesti žlčníka a žalúdka, používa sa pri liečbe nádchy, znižuje horúčky a je účinným liekom proti kašľu a pľúcnym ťažkostiam.

Jablko a baza čierna je osvedčeným liekom proti nachladnutiu vďaka obsiahnutým vitamínom C a B, ovocným kyselinám a éterickým olejom. Pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány a spomaľuje proces starnutia buniek živých organizmov. Baza má jednoznačne protizápalové účinky, pomáha aj pri migrénach  a podporuje imunitný systém.

Jablko a klinčeky. Klinčeky sa celé stáročia zaradovali medzi všelieky, najmä pre svoje protizápalové účinky. Najznámejšia je jeho schopnosť zastaviť bolesť zubov. Navyše sa odporúča pri zlom trávení a kŕčoch. Dokáže stimulovať nervový systém, no okrem toho posilní organizmus v stave jeho celkovej slabosti alebo pri nervovom vyčerpaní.

Bylinky a koreniny
Povzbudivé účinky škoricovníka cejlónskeho v spojení s yzopom lekárskym, ktorý je výborným pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest, spolu s upokojujúcimi účinkami medovky lekárskej odstránia väčšinu príznakov chrípky a jej komplikácii. Baza čierna je osvedčeným liekom proti nachladnutiu vďaka obsiahnutým vitamínom C a B, ovocným kyselinám a éterickým olejom. Pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány a spomaľuje proces starnutia buniek živých organizmov. Baza má jednoznačne protizápalové účinky, pomáha aj pri migrénach a podporuje imunitný systém. Klinčeky sa celéstáročia zaradovali medzi všelieky, najmä pre svoje protizápalové účinky. Najznámejšia je jeho schopnosťzastaviťbolesťzubov. Navyše sa odporúča pri zlom trávenía kŕčoch. Dokáže stimulovať nervový systém, no okrem toho posilní organizmus v stave jeho celkovej slabosti alebo pri nervovom vyčerpaní.

Zdroj: Wera G.

 Prísun vitamínov je v zime ešte dôležitejší