Prírodné kozmetické oleje. Na zimu priam stvorené pre pleť!

Možno aj vy máte obavu z predstavy mastnej a lesklej pokožky po použití kozmetického oleja na tvár alebo telo. Nie sú však namieste. Ak je kozmetický olej kvalitný a vyberiete si ten správny k vašej pleti, už aj pár jeho kvapiek dokáže účinne docieliť to, čo pleť prirodzene potrebuje. Rastlinné oleje sa stávajú celosvetovým trendom v starostlivosti o pleť.

Kvalitné prírodné pleťové oleje obsahujú široké spektrum živín v koncentrovanej podobe. Ich regeneračný, hojivý, ochranný alebo čistiaci účinok je zosilnený navyše tým, že neobsahujú nechcené emulgátory, parfumy alebo konzervanty. Súčasným trendom je ich využitie namiesto denného alebo nočného krému, či ako intenzívnej kúry v obdobiach zvýšenej záťaži pleti, napríklad v zime alebo ako šetrný, no účinný odličovací prostriedok.

Skroťte problematickú pleť
Rastlinné oleje sa líšia obsahom aj pomerom účinných zložiek, čo robí niektoré mastnejšími, výživnejšími, kým iné zase suchšími, ľahšími. Pre mastnú pokožku, ktorá sa okrem nadprodukcie mazu často spája aj s vyrážkami alebo akné, sú vhodné suché, rýchlo sa vstrebávajúce oleje s vysokým obsahom esenciálnej mastnej kyseliny linolovej. Ide o olej hroznový, orechový či konopný, ktoré pokožku hoja a chránia, pričom ju nezaťažujú, neupchávajú póry a pomáhajú pri odstraňovaní jej problémov. Sú rýchlo vstrebateľné a majú schopnosť regulovať tvorbu mazu,“ vysvetľuje RNDr. Elena Krátka, odborníčka na prírodnú starostlivosť o pleť z Modrej púpavy a dodáva, že to, že oleje nie sú vhodné pre mastnú či zmiešanú pleť je mýtus.

Prírodné kozmetické oleje. Na zimu priam stvorené pre pleť!

Ak pleť potrebuje rozžiariť a vyživiť
Ak si doprajete marhule alebo obložíte pleť plátkami marhúľ, pokožka opeknie vďaka kyseline pantoténovej, ktorú marhule obsahujú. Pleťový marhuľový olej sa však vyrába z jadier marhúľ, lisovaním za studena.Olej z jadier marhúľ obsahuje vitamín E, karotenoidy, proteíny a esenciálne mastné kyseliny, najmä olejovú a linolovú,“ opisuje farmaceut PharmDr. Jiří Zapletal. Marhuľový olej je jemný, ľahko sa vstrebáva a je vhodný pre všetky typy pleti. Má hydratačné, výživné a rozjasňujúce vlastnosti. Stimuluje okysličovanie buniek, vďaka čomu ostane pokožka jasná a žiarivá.

Ako na vrásky a starnúcu pleť
Pre suchú, starnúcu či unavenú pleť sú zase výborným pleťovým dopingom oleje s vyšším zastúpením esenciálnej mastnej kyseliny olejovej, vďaka ktorej sú extra výživné, zabraňujú dehydratácii pokožky a tvorbe vrások. Vysoký podiel tejto kyseliny má moringový, olivový alebo mandľový olej. „Moringový olej sa lisuje zo semien Moringy olejodarnej, ktorá sa radí medzi tzv. supernutrienty, teda rastliny s extra vysokou koncentráciou živín. Obsahuje množstvo minerálnych látok, esenciálnych aminokyselín, vitamínov a antioxidantov,“ približuje doktor Zapletal.
Elena Krátka dodáva, že „vďaka vysokému obsahu tokoferolov má moringový olej lepší antioxidačný účinok, ako napríklad kokosový, ricínový či jojobový olej. Jeho výborný anti-agingový efekt sa ešte umocní kombináciou s makadamiovým olejom.“  

Multifunkčnosť olejov
Rastlinné oleje sú úžasné okrem iného aj v tom, že sú kozmeticky multifunkčné. Pleťový olej alebo sérum je možné nanášať si na tvár, krk a dekolt namiesto bežných krémov, kedy stačí                                do navlhčenej pokožky vmasírovať iba pár kvapiek oleja. Odličovacie alebo čistiace oleje sú zase oproti bežným prípravkom k pleti jemnejšie a šetrnejšie, avšak veľmi účinne odstránia z tváre celodenné nečistoty, a to bez narušenia ich ochrannej lipidovej vrstvy kože. Špeciálne oleje z pšeničných klíčkov, malín či mrkvových semien dokážu mať aj ochrannú funkciu voči slnku a UV lúčom. Sú ideálnym prírodným opaľovacím prostriedkom. Oleje možno používať aj na pokožku celého tela. „Na rozdiel od telových krémov a mliek, ktoré sú z veľkej časti tvorené vodou, sú oleje nabité prospešnými rastlinnými zložkami. Ideálne je nanášať ich hneď po sprche či kúpeli, kedy pokožka absorbuje výživné zložky rýchlejšie a do hlbších štruktúr,“ dopĺňa Dr. Krátka.

Prírodné kozmetické oleje. Na zimu priam stvorené pre pleť!

Tip na domácu starostlivosť od Eleny Krátkej
Olejový píling
5 lyžíc cukru alebo soli (vyberte si, čo vám vyhovuje viac) dobre premiešajte s 3 – 4 lyžicami akéhokoľvek kvalitného prírodného oleja a aplikujte na vlhkú pokožku tela. Ak použijete jemne mletý cukor/soľ, môžete si zľahka prepílingovať aj tvár. Pílingovú hmotu, ktorá vám zvýši, skladujte v chladničke a spotrebujte do 2 týždňov.

Zdroj: Nikol M.