Pri jarnom upratovaní nevynechajte ani svoje telo

Dokáže zbaviť naše telo škodlivín, obnoviť  vnútornú rovnováhu, ale aj zvýšiť odolnosť. Reč je o balneoterapii, ktorá je jedným z osvedčených receptov. Ide o celý rad procedúr, mimoriadne  obľúbenými a vyhľadávanými sú predovšetkým minerálne kúpele.

Slovo balneoterapia pochádza z latinského slova Balneum (kúpeľ) a zahŕňa liečebné procedúry, pri ktorých sa využívajú hlavne vodné liečivé prírodné zdroje. Pre tie z nás, ktoré trpia bolesťami chrbtice a svalov, sú mimoriadne vhodné celotelové vírivé kúpele. Pri celkovej únave organizmu a migrénach sa zasa osvedčili perličkové kúpele. Súčasťou balneoterapie sú však aj rôzne rašelinové alebo parafínové zábaly a solux, ktoré zrevitalizujú nielen naše zdravie, ale aj krásu.

Vďaka týmto kúpeľom  a zábalom sa nám cez pokožku vstrebávajú do tela dôležité minerálne látky, ktoré sú nevyhnutné pre jeho zdravé fungovanie. Veľkou výhodou je aj spojenie vysokej teploty vody (39 °C) a liečivých minerálnych látok. Účinky liečivého kúpeľa si môžete na vlastnej koži vyskúšať, keď zájdete do Kúpeľov Trenčianske Teplice a navštívite termálny bazén Sina. Na Slovensku sa radí medzi tie najvzácnejšie kúpeľné termálne bazény, pretože ako jeden z mála ponúka kúpeľ v tzv. zrkadlisku, čo znamená, že termálny prameň vyviera do bazéna priamo z prírodného termálneho zdroja, a to až z dvoch prameňov. Vďaka tomu si voda zachováva pôvodné, plnohodnotné liečivé zloženie bohaté na minerálne látky. Mimoriadne vhodná je na uvoľňovanie svalového napätia, no pôsobí na všetky bolestivé stavy pohybového aparátu, a to najmä na kĺby a chrbticu. Zlepšuje tiež kvalitu pokožky a je ideálna na relaxáciu a regeneráciu.

Po balneologických procedúrach je však veľmi dôležité udržať si kondíciu a neskĺznuť okamžite do starých koľají po tom, čo ste sa vrátili z liečebného pobytu v kúpeľoch. Základom je preto určite minimalizovať dopady sedavého zamestnania. Ako na to radí fyzioterapeutka Patrícia Pavlíková z kúpeľov Trenčianske Teplice :Ak sedíte pri počítači, mali by ste mať opreté kríže. Ani hlava, ani plecia nemôžu byť predsunuté. Stolička by mala byť dostatočne vysoká. Chodidlá zasa celou plochou na zemi a ruky držať v pravom uhle. A nezabudnite sa počas sedenia sem-tam aj ponaťahovať.“   www.kupele-teplice.sk