Prečo odmietame lásku?

Pre mnohých je prirodzené mať trvalý vzťah. Mnohí sa ale lásky boja. Prečo majú strach zo zamilovanosti? Čo za to môže a dá sa tomu vyvarovať?

Ak to kazí zraniteľnosť

Je prirodzené, že každý má strach z neznámeho. Na začiatku je predsa každý vzťah veľkou neznámou a je len otázka času, či to vydrží a či sa obaja rovnakým dielom pričinia o napredovanie a budovanie svojho vzťahu. No tým, že sú začiatky neurčité a do budúcnosti sa vidieť nedá, prichádza faktor zraniteľnosti. Otvoriť niekomu srdce môže vyvolať pocit ohrozenia, neurčitosti, s ktorým nevie každý zápasiť. No nemali by ste hneď zaradiť spiatočku pri prvom či druhom zaváhaní. Ak sa vám váš partner otvára po citovej stránke, nepochybujte a zraniteľnosť odložte nabok. Môžu vás čakať krásne chvíle, ktoré by vám zraniteľnosť zbytočne pokazila.

Ak si všímame problémy v láske v okolí

Ďalším bodom, ktorý má dopad na to, že sa lásky bojíme, je strach, že to nevyjde, pretože to nevychádza ani známym či neznámym. Ak si všímame ľudí, ktorým vzťahy nevychádzajú, prípadne vidíme problémy v týchto vzťahoch, zbytočne sa nimi zaoberáme a vnášame do svojej mysle. Sústreďte sa práve na tie vzťahy, ktorým sa darí a sú šťastné. Prekonajte strach a obavy. Vôbec nemusíte dopadnúť tak, ako ľudia v okolí.

Ak sa nevieme zbaviť minulosti

Na svete existuje len malé percento ľudí, ktorí nezažili rozchod. Je to prirodzené, že sa zakaždým bojíme skočiť do vzťahu s pocitom, že teraz to vyjde. No treba myslieť pozitívne a dať si otázku: Prečo nie? Nebojte sa zaľúbiť len preto, lebo to v minulosti nevyšlo podľa vašich predstáv. Niektoré veci sa proste stať mali, aby prišli tie lepšie a krajšie, no najmä trvalejšie. Nehľadajte náznaky smerujúce ku kríze či dokonca katastrofe. Neriešte veci minulé, ale sústreďte sa na to, čo je tu a teraz. Možno by vás raz mohlo mrzieť, že vám vzťah nevyšiel práve pre obavy z čias minulých.

Nebojte sa kompromisov

Ak sa vám podarí prekonať strach a budete vedieť zápasiť aj so zraniteľnosťou, potom môže váš vzťah prejsť z etapy zamilovanosti do lásky. V tom čase už nebude existovať JA, ale MY. Zahoďte egoizmus, pretože aj ten môže naštrbiť vývoj vo vzťahu.

Foto:http://assets.nydailynews.com/polopoly_fs/1.1542145!/img/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/article_970/shutterstock-unhappy-couple.jpg