Prečo očkovať proti chrípke

Mnohí z nás si myslia, že očkovanie proti chrípke nemá zmysel, že nás neochráni alebo, že sú to hlúpo minuté peniaze. Nie je to hazard so zdravím?

Pol miliardy eur ročne stojí liečba ľudí nakazených chrípkou na Slovensku. Pre porovnanie, očkovanie všetkých obyvateľov Slovenska by stálo štát ročne 37 miliónov eur – teda 93% menej. Presuňme sa na horšiu tému. Ročne sa nakazí na akútne respiračné ochorenia približne dva milióny ľudí. Aj napriek obrovským časovým a finančným opatreniam spojené s osvetou verejnosti, z tohto obrovského počtu nakazených obyvateľov, ročne zomrie v priemere 1850 ľudí na akútne respiračné ochorenia. 1850 ľudí! Obrovský počet, ak uvážime, kam sme sa ako ľudstvo a spoločnosť posunuli v oblasti medicíny.

Nepodceňte chrípku
Chrípka je ťažké ochorenie. Sú určité skupiny šudí, ktoré by mali byť zaočkované. Sú to najmä ľudia v staršom veku. Akýkoľvek prvotný vstup vírusu môže pre nich znamenať ďalšie komplikácie, ktoré môžu ohroziť ich organizmus. Očkovanie je vhodné aj pre tehotné ženy. V tomto období dochádza k čiastočnému oslabeniu imunity, čiže odolnosti a tehotné ženy sú veľmi citlivé voči tomuto vírusu. Je potrebné, aby sa očkovali aj ľudia v produktívnom veku, pretože sú akýmisi donášačmi vírusu do komunity malých detí, ale i starých ľudí.

Kedy sa mám zaočkovať?
Napriek tomu, že útok býva najlepšia obrana, v prípade akútnych respiračných ochorení skôr platí obrana nad zlato. Počas chladnejších dní sa treba teplo obliecť, jesť rôznorodú potravu plnú vitamínov, aby telo malo dostatok protilátok na boj proti rôznym vírusom a iným ochoreniam. Najlepšia ochrana proti chrípke však býva očkovanie. Nie je povinné, no lekári ho odporúčajú. Keďže ľudskému telu trvá desať až štrnásť dní vytvoriť si protilátky proti RNA vírusom, ktoré spôsobujú chrípku, je dobré, aby ľudia podstupovali očkovanie minimálne dva týždne pred začatím chrípkovej sezóny. Tá samozrejme má spojitosť s chladným počasím, ktoré najčastejšie prichádza začiatkom októbra, no nie je to samozrejmosť.

Očkovanie proti chrípke výrazne zabraňuje prepuknutiu ochorenia. Odborníci sa zhodujú, že najlepšie je kombinovať očkovanie proti chrípke spolu so správnou životosprávou, teda jesť rôznorodú stravu bohatú na vitamíny a hlavne chrániť sa od chladu. Očkovanie proti chrípke je špecifické opatrenie. Treba ho podporiť aj nešpecifickými opatreniami ako racionálna výživa, dostatok tekutín, vitamínov, dostatočne sa obliekať. Ale to všetko sú podporné mechanizmy.

Po šesťdesiatich rokoch strávených nadobúdaním skúseností, po podaní vyše jednej miliardy dávok sa očkovanie ukázalo najúčinnejší spôsob opatrenia proti chrípke.

Prečo sa dať zaočkovať proti chrípke? Pretože chceme…
–  cítiť sa zdravo a fit
–  predísť vírusovému ochoreniu s možnými komplikáciami a ťažkým priebehom
–  zabrániť oslabovaniu imunity vplyvom vírusov
–  vyhnúť sa nežiaducej práceneschopnosti
–  znížiť absenciu zdravých ľudí v práci až o 78 %
–  chrániť a neohrozovať prenášaním vírusov svoje okolie a blízkych
–  znížiť množstvo hospitalizácií z dôvodu chrípkového ochorenia a pneumónie
–  znížiť exacerbáciu akútnej astmy u astmatických detí v období chrípkových epidémií
–  znížiť exacerbáciu u pacientov s miernou až závažnou chronickou obštrukčnou chorobou pľúc
–  znížiť riziko mŕtvice a infarktu myokardu u pacientov s anamnézou kardiovaskulárnych udalostí

Zdroj: Simona S.