Prečo na jeseň pĺzneme ?

Prečo na jeseň pĺzneme ?

O tom, že vlas má určité fázy rastu a vlasy sa pravidelne obmieňajú, už väčšina z nás tiež počula. Prečo mám však vlasy padajú vo zvýšenej miere práve na jeseň? Teóriu, že medzi ročným obdobím a mierou vypadávania vlasov môže existovať súvislosť, potvrdzuje aj vedecká štúdia z minulého roku.

Štúdia s názvom Sezónnosť straty vlasov: časová analýza dát z Google Trends 2004 – 2017, ktorú publikoval British Journal of Dermatology v októbri 2017 preukázala, že podobné vyhľadávania sa najintenzívnejšie objavovali v období leta a jesene. Výrazy týkajúce sa vypadávania vlasov ľudia najintenzívnejšie vyhľadávali v lete, a to na obidvoch pologuliach po celom svete. Najnižšia miera vyhľadávania bola zaznamenenná počas jarných mesiacov.

Hoci s vypadávaním vlasov je spájaná teplota ovzdušia, je pravdepodobné, že existujú iné faktory, ako napríklad UV index, ktoré môžu pomôcť vysvetliť vzťah medzi ročným obdobím a vypadávaním vlasov,“  uvádza hlavný autor štúdie Dr. Shawn Kwatra, dermatológ z Univerzity Johna Hopkinsa v americkom štáte Maryland. UV index sa vzťahuje k intenzite ultrafialového žiarenia. Je teda možné, že UV žiarenie môže ovplyvniť vypadávanie vlasov.

Prečo na jeseň pĺzneme ?

Nemusíte však podliehať panike. Ak stratíte približne 50 – 100 vlasov denne, vedzte, že ide o bežný stav. Vlasy majú tiež obmedzený  život, ktorý trvá cca 4-6 rokov. Počas tohoto obdobia prechádzajú 4 fázami. Počas poslednej fázy – telegénu – už vlasy nerastú, stagnujú a napokon vypadávajú.

Na pokožke hlavy sa nachádza asi 100 tisíc folikulov a z každého vyrastá 3-5 vlasov. Vďaka tomu, že každý vlas je v inej fáze životného cyklu, nevypadávajú naraz ale jednotlivo. To umožňuje kontinuálnu obmenu vlasov bez toho, aby sme to spozorovali.

Výskumy dokazujú, že v lete a na jeseň je počet vlasov, nachádzajúcich sa v telogénnej fáze najvyšší.
Zdravé vlasy sa teda fyziologicky neustále obmieňajú. Podmienkou pre ich prirodzený rast a obmenu je zdravý životný štýl. Veľký význam má strava, ktorá musí obsahovať všetky látky, potrebné pre rast vlasov. Popri bielkovinách sem patria najmä vitamíny skupiny B a minerály, medzi ktorými dominuje zinok a selén.

Sú však i stavy, kedy je vypadávanie vlasov naozaj nadmerné. Môže ísť o prechodný jav, spôsobený rôznymi ochoreniami (napr. infekciou vlasovej pokožky či alopéciou) alebo jav trvalý, kedy sa uplatňujú dedičné faktory. V takýchto prípadoch vitamíny a najrôznejšie doplnky stravy nepomôžu. V prípade, že je za nadmerným vypadávaním ochorenie, je potrebná liečba, teda odstránenie príčiny. Ak sú však na vine dedičné faktory a vlasové cibuľky sú zničené sú zničené, jediné, čo pomôže udržať si vlasy, je transplantácia.

Dnes je to už bežný spôsob riešenia vypadávania vlasov, ako u mužov, tak u žien. Je samozrejme nutné obrátiť na sa odborníkov, ktorí sa transplantácii vlasov venujú profesionálne.

Pokrokovou metódou transplantácie vlasov je napríklad FUE (Follicula Unit extraction) metóda. Ide o minimálne invazívnu, ktorá sa vykonáva v lokálnej anestéze a je preto nebolestivá. Na Slovensku ju s výbornými výsledkami realizuje Dr. Popovič inštitút, ktorý vedie renomovaný odborník na transplantáciu vlasov, MUDr. Ján Popovič.

Zákroky klinika realizuje aj počas víkendov a ponúka bezplatné konzultácie.
Viac informácii o metóde FUE nájdete na www.drpopovic.sk.

Zdroj: Katarína S.
Foto: Shutterstock