Prečo máme zuby múdrosti?

Prečo máme zuby múdrosti?

Zuby múdrosti alebo tzv. osmičky sú u niektorých ľudí doslova pohromou a niektorým nenarastú vôbec. Začínajú rasť väčšinou v dvadsiatich rokoch života človeka. Prečo alebo na čo nám sú tieto „zúbky“?

O týchto zuboch môžeme povedať, že sú to vlastne tretie stoličky, ktoré vyrastajú ako posledné v poradí. Zuby múdrosti majú veľmi často atypické tvary aj korene, a tak sa stáva, že sa jednoducho nezmestia tam, kam by sa mali a tlačia do všetkého naokolo. Spôsobujú tak nemalé problémy ako sú infekcie, zápaly a hnisanie. Každý zubár preto dôkladne zváži, či zub vytrhnúť alebo nie a pomocou röntgenu vidí, ako rast zadných stoličiek vplýva na ostatné zuby v ústach. Osmičky určite nie sú zbytočné alebo nadpočetné zuby. Zídu sa nám hlavne v staršom veku, keď prídeme o niektoré zuby a budeme si napríklad chcieť dať urobiť mostík.

Problém s prerezávaním týchto zubov môže viacerých z nás potrápiť natoľko, že musia podstúpiť chirurgický zákrok v podobe vytrhnutia osmičiek alebo podstúpiť dekapsuláciu, čiže chirurgické uvoľnenie mäkkých tkanív okolo zuba, aby sa tak uvoľnil priestor na jeho rast a to v tom prípade, že má dostatok miesta.

Ak vás teda začínajú pobolievať zuby a vy ste neprišli na to, čo môže byť príčinou, skúste sa pozrieť, či náhodou ste sa nestretli s niektorým z nasledujúcich príznakov.

  • Infekcie v zadnej časti úst
  • Opakovaná bolesť ďasien
  • Časté krvácanie zo zadnej časti úst

V takomto prípade je návšteva lekára a následná konzultácia určite viac než nutná. Pretože lepšie je ísť zavčasu ako ponechať problémy so zubami dlhodobo a potom sa naša liečba môže predĺžiť aj o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Miriama L.