Pracujú Slováci s energiami efektívne?

V slovenských domácnostiach bežne nameriame až o štyri stupne viac ako je európsky štandard. Vyššia teplota v interiéroch je drahšia, negatívne ovplyvňuje naše zdravie aj životné prostredie.

Štandardne Slováci vykurujú svoje domácnosti na 22 až 24 stupňov, pričom odporúčaná teplota v obytných priestoroch je 20 stupňov Celzia. Vyplýva to z interného prieskumu spoločnosti ista Slovakia, ktorá tento rok realizovala odpočty údajov o spotrebe tepla pre viac ako 110 000 domácností. V západnej Európe užívatelia bytov a domov často aj tých optimálnych 20 stupňov  znižujú na osemnásť. Motiváciou sú nielen úspory na energiách, ale aj zodpovednejší prístup k cenným zdrojom a k životnému prostrediu.

Sektor bývania patrí k najväčším producentom skleníkových plynov
Znižovanie nákladov na bývanie je možné dosiahnuť aj častejším sledovaním spotreby tepla v priebehu vykurovacej sezóny. Najnovšie technológie použité v meracích prístrojoch umožňujú zobrazovanie údajov o spotrebe na internetovom portáli.

Technológie vám uľahčia kontrolu nad energiami
Smartfón či tablet je dnes bežnou súčasťou každej domácnosti. Okrem všetkých iných funkcií nám smart pomocníci uľahčujú starostlivosť o bývanie, chránia náš domov a v neposlednom rade i šetria financie. Pomocou internetového pripojenia cez počítač, smartfón či tablet dnes dokážete jednoducho regulovať vykurovanie a chladenie, sledovať a porovnávať spotrebu energií za rôzne obdobia, kontrolovať teplotu a klímu v domácnosti, kontrolovať zásuvky a meranie spotrebovaných KWh.

Poznáte apetit vašej domácnosti? Tu je zopár rád ako ušetríte.*

  • Výmenou tradičnej 60 W žiarovky za kompaktnú žiarivku alebo LED žiarovku dokážeme ušetriť ročne 15 Eur,
  • Častejšie sledovanie spotreby energií
  • Zameňte starý kotol za nový. Ušetríte 10 % až 15 % nákladov na kúrenie,
  • Práca na notebooku spotrebuje medzi 25 W do 50 W a bežný počítač okolo 250 W,
  • Pri varení používajte pokrievky, miniete až 4x menej energie,
  • Pri varení používajte tlakový hrniec, spotrebujete 50 % menej energie a ušetríte 70 % času,
  • Perte na nižšej teplote, zníženie teploty z 90 °C na 60 °C sa ušetrí cca 25 % energie,
  • Nechajte bielizeň vyschnúť úplne, pri žehlení vyžaduje menej naparovania, ušetríme tak až 40 % energie,
  • Rúru často pri pečení neotvárajme. Niekoľko sekúnd otvorených dvierok znamená pokles vnútornej teploty o 20 °C až 30 °C.

 *zdroj: Zelená domácnosť, MŽP SR

Pracujú Slováci s energiami efektívne?