Pozor na žiarlivosť, nezničte si vzťah

žiarlivosť

V skutočnosti existujú dve kategórie ľudí: tí, ktorí sú žiarliví a tí, ktorí si to nepriznajú. Tretia kategória patrí tým „šťastným výnimkám“, pre ktorých je žiarlivosť prázdne slovo.  Ako sa s touto emóciu dá pracovať tak, aby ste si nepokazili váš vzťah, na ktorom vám záleží? Odstráňte negatívne emócie, aby ste sa mohli naplno venovať rozvíjaniu vášho vzťahu.

Žiarlivosť je najmä o vás
Žiarlivosť je jedna z ľudských emócií, charakterizovaná nadmerným lipnutím na určitej osobe a zvýšenou obavou o jej stratu. Ide o komplex negatívnych emócií, hnevu, pocitu menejcennosti či depresií. Zjednodušene možno charakterizovať žiarlivosť ako pocit vlastnej nedostatočnosti. Dá sa s touto emóciou pracovať a vedieť ju potláčať? Čo človek pociťuje, je prirodzené. Nehrajte sa na silnú pred vaším partnerom, pokiaľ žiarlite, uvidíte, že ubezpečovaním z jeho strany a dôverou v partnerovi svoju žiarlivosť potlačíte (ak samozrejme na ňu nemáte dôvod.) Čo sa s tým dá urobiť? Čeliť jej! Rozmýšľať nad tým, prečo máte tento pocit a prídete na to, že žiarlivosť možno nemá nič spoločné s láskou, ale je o neistote, závislosti a pripútanosti. A hlavne o vás.

Zbavte sa pocitu menejcennosti
Mnohí z nás (muži i ženy) považujú žiarlivosť z ľudského hľadiska za bežnú záležitosť. Niektorí ju dokonca považujú aj za dôkaz lásky. Čím väčšia žiarlivosť, tým väčšia láska, ako sa mylne domnievajú. Najčastejší problém, ktorý s tým súvisí je súťaživosť. Súťažíme s každou, ktorá sa objaví po boku nášho partnera – s kolegyňou, bývalou, susedkou i predavačkou. Dívame sa na iné ženy ako na konkurenciu, ktorá nám môže skomplikovať fungovanie vzťahu. Dôležité je uvedomenie si, že po boku vášho partnera stojíte práve vy! Zbavte sa strachu, zbavte sa pocitu menejcennosti a nepodceňujte sa zakaždým, keď prejde krásna žena okolo a váš partner sa ňu pozrie. Pozrite sa na to, koho v tej chvíli drží za ruku a kto je vedľa neho aj ďalší deň. Netrápte sa otázkami typu:“ Čo ak má nechá? Čo ak si nájde nejakú inú? Riešte prítomnosť a chvíle, ktoré sú určené práve vám. Človek potrebuje slobodu, tak ju doprajte aj vašej polovičke, ktorá to iste ocení.

Nemajte zbytočné predstavy
Nebojujte so žiarlivosťou, nemyslite na ňu. Nemajte zbytočné predstavy, ktoré vo vás vyvolajú negatívne emócie. Žiarlivosť predsa musí mať svoje hranice. Je pravda, že niekedy je náročné vycítiť hranicu medzi prirodzeným strachom a strachom prehnaným. Ovládajte svoju podozrievavosť, zvlášť, ak na to skutočne nemáte dôvod. Zbavte sa strachu z opustenia a samoty, prežívajte lásku tu a teraz a dôverujte vášmu priateľovi. Pre niečo ste predsa spolu, tak verte v to, že môžete byť milované. Neprenášajte svoje obavy do vzťahu a netrápte tým partnera, ak vám lásku neustále prejavuje, nemáte sa čoho obávať.

Autor: Iva I.
Zdroj: http://www.jogin.cz/Zbavte-se-zarlivosti-nadobro/http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiarlivos%C5%A5
Foto: Thumb.

Žiarlivosť