Pozor na prehriatie organizmu!

Pri prekročení časového limitu, po ktorý je ľudské telo schopné odolávať slnečnému žiareniu, často dochádza k úpalu. Tento stav sprevádza veľké odvodnenie organizmu, čo vyvoláva ďalšie zvýšenie telesnej teploty.

 

Stúpajúca telesná teplota podnecuje vylučovanie potu a následne odvodnenie celého organizmu. Úpal zapríčiňuje nedostatok vody a mnohokrát aj soli v tele. Prvým príznakom úpalu je zvyčajne smäd, neskôr sa dostaví nechutenstvo, bolesť hlavy, zblednutá pokožka, závrat, ojedinele aj zvracanie. Celkový stav organizmu sa podobá chrípkovému ochoreniu. V ťažších prípadoch sa objavuje zrýchlená srdcová činnosť a ťažkosti s koncentráciou.

Porucha termoregulácie
Znepokojujúce sú pri prehriatí príznaky – porucha motoriky i vedomia, porucha orientácie, podráždenosť.
Úpal znamená vážne porušenie termoregulácie organizmu. Prvým signálom úpalu je preto prerušenie tvorby potu. Tento príznak však nie je pravidlom. Mdloba už môže signalizovať, že postihnutý má úpal. Ak sa ho podarí za dve až päť minút priviesť k vedomiu, ide len o miernejšiu formu úpalu. Ak sa však objaví triaška a ospalosť, situácia je veľmi vážna. Môže dôjsť k šoku a zlyhaniu činnosti obličiek, teda ku komplikáciám, ktoré ohrozujú život postihnutého. V takej situácii okamžite privolajte rýchlu zdravotnícku pomoc. Postihnutému treba dávať studené obklady. Pamätajte na dostatok tekutín. Najlepšia je voda, ale len vtedy, ak je postihnutý pri vedomí.

Spomaľte tempo
Pri riziku úpalu nezabúdajte na prevenciu. Napríklad pobyt vo veľkých výškach v horúcom počasí vždy prináša nebezpečenstvo úpalu. Zdržujte sa v horúčave čo najmenej na slnku. Jedzte viac ovocia a zeleniny. Okrem vitamínov obsahujú veľa vody a minerály. Odpustiť si treba aj nápoje s obsahom kofeínu a alkoholické nápoje, lebo spôsobujú nadmernú stratu tekutín. Ak sa vystavujete vysokým teplotám, rozhodne si nezapáľte cigaretu. Nikotín sťahuje cievy a tým sa zhoršuje adaptácia tela na vysoké teploty. Keď je slnko najvyššie a neznesiteľne páli, zmiernite tempo. Najlepšie urobíte, keď si prácu v záhradke urobíte zavčas rána a dokončite ju podvečer. Noste niečo na hlave. Klobúky sú v móde, naučte sa ich nosiť nielen pri vode, ale aj v meste. V horúčave niektorí páni nosia rozopnuté košele a odhaľujú hruď. Okrem toho, že to pôsobí neesteticky, je to aj nezdravé. Telo sa neochladzuje, ale sa vystavuje slnečnému žiareniu. Nosiť tmavé oblečenie sa tiež neodporúča. Svetlé farby slnečné žiarenie odrážajú, kým tmavé ho pohlcujú.

Autor: Barbara N.