Pozor na letné nástrahy: Verejné kúpaliská sú postrachom pre vaše nohy!

Letné kúpanie môže byť nielen zábavkou, ktorá príjemne schladí, ale aj „nezabudnuteľnou“ pamiatkou. Prirodzene, mnohí z nás hľadajú schladenie na verejných kúpaliskách či vo wellnessoch. Plesne tu však číhajú na každom rohu. Ich dobrým kamarátom je vlhké alebo teplé prostredie. V bazénoch, saunách či spoločných sprchách nás ohrozuje mykotické ochorenie kože, ktoré je hotovým postrachom pre naše nohy, preto je dôležité venovať mu dostatočnú pozornosť.

Štúdie za posledné roky preukázali, že na Slovensku trpí mykotickým postihnutím nôh viac než 60 % dospelej populácie, zatiaľ čo plesňové postihnutie nechtovej platničky sa vyskytuje zhruba u 2,5 % populácie.

Plesne sú drobné organizmy, ktoré voľným okom nevidíme. Sú bežnou súčasťou životného prostredia, väčšinou sa vyskytujú vo vode. Vyzerajú ako povlak pripomínajúci vatu alebo zamat. Na postihnutom mieste sa vytvorí škvrna tmavého, sivého až čierneho, prípadne zelenkastého zafarbenia. Infekciu spozorujeme po pár dňoch a prejaví sa svrbením kože, zatiaľ čo plesňové ochorenie nechtov sa môže prejaviť aj o niekoľko týždňov.

Letné nástrahy
Najväčším zlom je okolie bazéna, kde sa môžu vyskytovať rôzne druhy plesní. Najľahšie toto ochorenie môžete dostať, ak máte na pokožke praskliny alebo trhliny či drobné zádery. Aby ste sa riziku vyhli, mali by ste sa v okolí bazénov pohybovať výlučne v šľapkách a nie s bosými nohami. Dbajte tiež na to, aby ste v teplom a vlhkom prostredí nenechávali na sebe schnúť mokré plavky. Hrozia tak nielen kvasinkové infekcie, ale aj bakteriálne ochorenia. Na plesňové ochorenie môžu doplatiť aj muži, najmä v termálnych kúpaliskách. Najviac ohrození sú muži so zníženou imunitou alebo ak majú poranenú pokožku po holení.

Pomôže objav českých vedcov
S liečbou takéhoto ochorenia je veľmi dôležité začať čo najrýchlejšie, pretože kožné mykózy sú vysoko infekčné.  Pomôcť môže objav českých vedcov, takzvaná múdra huba. Táto „inteligentná“ huba sa živí ostatnými hubami alebo plesňami a robí to tak rýchlo, že sa nestíhajú rozmnožovať. Keď odstráni kvasinkové organizmy na pokožke nôh a pod nechtami sama zahynie, keďže už nemá čo „jesť“. Tým umožní priestor pre obnovenie pokožky.

„Múdra huba (Pythium oligandrum) nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti mladšie ako tri roky, tehotné či dojčiace ženy alebo ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrá správa je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť, a preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ vysvetľuje mikrobiológ MUDr. Karel Mencl z Krajskej nemocnice v Pardubiciach, ktorý sa podieľal na výskume múdrej huby.


Kde nájdete kvalitnú vodu?
Keď už sa rozhodnete slniť na verejných kúpaliskách a vystaviť pokožku kvasinkovým organizmom, dajte si záležať na výbere podľa kvality vody. Svojou silne mineralizovanou vodou, ktorá je porovnateľná s vodou z Mŕtveho mora, je známe kúpalisko v Podhájskej. Ďalším v poradí je Biokúpalisko v Levočskej doline. Voda v bazénoch je tu filtrovaná bez použitia akýchkoľvek chemických látok, veľkými pomocníkmi sú riasy a rastliny. Priaznivé účinky na naše zdravie má aj kúpalisko v Santovke, pretože vo vonkajších bazénoch je výlučne prírodná termálna voda priamo z geotermálneho prameňa, ktorá blahodarne pôsobí na reumatické ochorenia a srdcovo-cievny systém.

MUDr. Karel Mencl je vedec a mikrobiológ. Dlhoročne pôsobí v Krajskej nemocnici v Pardubiciach ako zástupca primárky na oddelení klinickej mikrobiológie. 

Zdroj: Tomáš G.
Foto: iStock