Poznáte rozcvičku pre oči?

Nosíte okuliare od malička? Zrak sa vám stále zhoršuje a predpisujú vám stále silnejšie dioptrie? Žmurkajte a gúľajte očami. Prestane vás bolieť hlava a budete lepšie vidieť.

 

Ak sedíte denne niekoľko hodín za počítačom, oči dostávajú poriadne zabrať. Nadmieru ich zamestnávate aj sledovaním  všetkých televíznych seriálov, štúdiom alebo počítačovými hrami. Neónové žiarivky, umelé svetlo, hodiny pred monitorom, sedavý spôsob života v uzavretých miestnostiach bez slnečného svetla. To všetko nám ničí oči. Chcete, aby vám dlho slúžili? Môžete im pomôcť špeciálnymi hrami a cvikmi.

 

Dobrý zrak aj bez okuliarov

Zástancovia prirodzených metód liečby zraku tvrdia, že nosenie dioptrických okuliarov zlé videnie neodstraňuje, len koriguje poruchu a vlastne podporuje oči v ich slabosti. Pri každodennom cvičení pomáhajú určité cviky posilňovať a uvoľňovať očné svaly. Dlhoročný učiteľ jogy Juraj Gajdoš tvrdí, že špeciálnou očnou jogou si možno „polepšiť“ o dve až päť dioptrií.Pri pravidelnom cvičení sa môžu oči zlepšiť po mesiaci, prípadne po pol roku. Aj mnohí oční lekári považujú cvičenia za prospešné. Cvičenie očí je vynikajúce najmä pre ľudí, u ktorých sa problémy s očami  práve rozbiehajú,alebo si priveľmi namáhajú zrak. Zlepšenie krátkozrakosti však môže byť len dočasné.

 

Batesova metóda

William Bates bol americký lekár, ktorý sa začiatkom 20. storočia nechcel zmieriť s tým, že starnutie zraku je nevyhnutné. Zostavil preto pozoruhodnú metódu cvikov pre oči. So šibalskou iskrou v očiach tvrdil, že ľudia by sa mali „rozkývať“ – rytmicky rozhýbať svoju myseľ, aj telo, čím si zrak oslobodia od strnulosti a neostrosti. Niekedy dokonca stačí odbúrať stres, v ktorom človek žije a zrak sa upraví. Zostava cvikov pre oči nesie jeho meno dodnes, a to aj napriek tomu, že prešla mnohými zmenami a jeho nadšení nasledovníci ju upravili. Ide o systém cvikov na zlepšenie zrakových chýb. Cviky sú založené na predpoklade, že poruchy zraku sú často dôsledkom nedostatočnej funkcie okohybných svalov. Pravidelne vykonávané cviky podľa Batesovej metódy by mali poruchy zraku, ako je ďalekozrakosť, krátkozrakosť, škúlenie a astigmatizmus priaznivo ovplyvniť.

 

Čarovná ceruzka

Sadnite si na tiché a pohodlné miesto, uvoľnite sa dýchaním a premasírujte si špičku nosa až zružovie a pocítite brnenie. Predstavte si, že máte čarovnú ceruzku, ktorá sa automaticky vysúva a zasúva. Je ľahšia ako vzduch. Potom ju upevnite na špičku svojho brniaceho nosa  a môžete začať. Končekom zázračnej ceruzky obkresľujte obrysy predmetov vo svojom okolí. Vzdialené, blízke, malé aj veľké, môžete ich spájať.  Všetko robte voľne a pomaly. Obkresľovaním sa môžete baviť kedykoľvek a kdekoľvek. Všetky dôležité svaly okolo očí sa vám začnú uvoľňovať.

 

Cviky na zlepšenie krátkozrakosti

1. Ukazovákom sa dotknite miesta medzi obočím a zaostrite naň pohľad. Potom zvoľna ukazovákom pohybujte smerom od očí, až kým nie je vaša ruka celkom vystretá. Niekoľko sekúnd držte prst v tejto polohe a potom ho pomaly vráťte na východiskové miesto. Na chvíľu si zakryte oči dlaňami.

2. Vystrite pred seba pravú ruku palcom hore. Zaostrite pohľad na stred palca a rukou postupne pohybujte doprava. Palec pritom sledujte očami bez toho, aby ste pohli hlavou. V polohe, keď už prst ďalej sledovať nemôžete, zostaňte pätnásť až tridsať sekúnd. Potom pohybujte rukou späť a stále sledujte palec očami. Na chvíľu si zakryte oči a potom opakujte cvik ľavou rukou na opačnú stranu.

3. Na päť sekúnd sa zahľaďte najprv čo najviac doprava bez toho, aby ste pritom pohybovali hlavou. Potom sa pozrite čo najviac doľava a vydržte tak päť sekúnd. V rovnakom časovom úseku sa potom pozerajte smerom dole pozdĺž nosa.

4. Budete potrebovať veľké hodiny, alebo si nakreslite na papier veľký ciferník. Zrakom postupujte po číslach tak, aby sa oči pohybovali trhavo, ako sekundová ručička. Pri každom čísle zotrvajte sekundu, to isté zopakujte aj v opačnom smere.

5. Ak máte unavené oči a nič sa vám už nechce, stačí, ak si silno pošúchate dlane, vytvoríte z nich mištičky, priložíte ich na oči a vychutnáte si liečivé teplo.

 

Robte každý deň

Oplachovanie očí
Ráno najprv 20 ráz teplou a potom 20 ráz studenou vodou. Večer v opačnom poradí. Očí majte zavreté.

Zakrývanie očí
Aspoň dvakrát denne je treba zakryť oči dlaňami na 10 minút.

Žmurkanie
Každých 10 sekúnd niekoľkokrát zažmurkajte, a to bez námahy a pri akejkoľvek činnosti.

Pozdrav slnku
Keď vychádzate z von, na chvíľku sa zastavte, zatvorte oči  a urobte okolo slnka malý plynulý krúžok. Pri kruhovom pohybe ďakujte slnku za dar svetla, farby a tepla. Otvorte oči a kráčajte ďalej.

 

Cvičenie so sviečkou

Vhodné je pre oči a upokojenie mysle. Ak ho robíte pravidelne, zbavíte sa úzkosti a strachu.

1. Postavte sviečku na rovnú plochu v úrovni očí, vo vzdialenosti asi meter od seba.
2. Desať sekúnd uprene sledujte jej plameň, potom si na tridsať sekúnd zakryte oči dlaňami a plameň si iba predstavujte.
3. Uprene sledujte plameň každým okom osobitne a otáčajte pritom hlavu z jednej strany na druhú. Druhé oko prikryte dlaňou. Vydržte v tejto polohe niekoľko minút.

4. Cvičenie opakujte tak, že pohľad uprite najprv na 10, potom na 20 a nakoniec na 30 sekúnd. Každý týždeň predlžujte čas upretého pohľadu o desať sekúnd, až do celej minúty i
dlhšie. Ak vydržíte, tak aj do troch minút.

Autor: Barbora B.