Poznáte recept na šťastné manželstvo?

Určite každý z nás spozornie, keď uvidí nápis „recept na šťastné manželstvo“ alebo niečo podobné, čo by malo zaručiť, že to s vaším partnerom vydržíte do konca života.

Každý pár minimálne raz za život zažije krízu vo vzťahu a vtedy nevieme ako to bude ďalej pokračovať . Avšak, po pár mesiacoch či rokoch spoločného randenia si chcete sľúbiť večnú lásku.Mnohí zabúdajú, že aj v manželstve príde k rôznym roztržkám a zmenám v názoroch.  Dôležité však je, aby sme sa vedeli popasovať s komplikáciami, ktoré nám život prinesie. To, v akom stave je vaše manželstvo, viete len vy samé. Poznáme pár rád, bez ktorých by nielen manželstvo, ale hlavne normálny vzťah nemohol fungovať. Recept, ako udržať manželstvo stále teplé a chutné ako nedeľný obed.

Prvou zložkou úspešného manželstva by mala byť prísada, ktorá sa nazýva láska. Bohužiaľ, existuje mnoho manželstiev, ktoré spolu zostali len kvôli prírastkom alebo len kvôli prostému zvyku, ktorý poznali od svojich rodičov. Mnohí by potvrdili, že ide o úspešné manželstvo, avšak, nevieme, či to môžeme pokladať aj za šťastné manželstvo. Aj keď sa láska po rokoch môže o čosi zmeniť, vždy by sme mali pamätať na to, že vo vzťahu a to v akomkoľvek, je na prvom mieste láska.

Vernosť a úprimnosť alebo jedným slovom čestnosť, musí byť tiež veľmi dôležitým korením v každom šťastnom manželstve. Ako v každom úprimnom priateľstve by nemali existovať žiadne tajomstvá, tak ani v šťastnom manželstve neexistujú žiadne tajnosti, o ktorých by partneri nemali vedieť. Čestnosť je v manželstve asi takou dôležitou zložkou, ako keď máme v recepte na jablkový koláč primárnu zložku jablká.

Rešpekt a vzájomná empatia musia byť kľúčovými zložkami manželstva. Je to vzájomná úcta, rešpektovanie jeden druhého aj po rokoch manželstva a vedieť najmä pochopiť jeden druhého. Ak vstupujeme do manželstva s tým, že nás partner nevie rešpektovať, takéto manželstva nebude nikdy tým pravým, šťastným orechovým. Dôležité je prepáčiť jeden druhému, lebo chyby robí každý jeden z nás.

V neposlednom rade tou poslednou zložkou vo vzťahu je určite komunikácia a vzájomný dialóg s našou polovičkou. Jednoducho mať čas na pravidelné rozhovory, debaty a poradiť sa o niečom, resp. aj o všetkom s našou polovičkou. Ako aj v športe by nemohol tím vyhrať bez spoločných síl, snáh a rozhovorov, tak ani šťastné manželstvo nemôže byť bez vzájomnej komunikácie.

Recept na šťastné manželstvo je asi taký, ako keď robíte nejaký koláč. Každá gazdinka vám hoci aj v jablkovom koláči povie nejaké rady, či ingrediencie, ako ho spraviť, aby bol chutný. Avšak, upiecť ho musí už každý sám. Veď určite viete, že láska ide cez žalúdok.
Tak veľa šťastia!

Autor: Miriama L.
Foto: Ingimage, Shutterstock