Posilnite imunitu, oplatí sa

Príčinou častého opakovania chorôb býva oslabená imunita. Choré bývajú najmä deti, u ktorých ešte nie je imunitný systém dostatočne rozvinutý, a tiež starší ľudia, u ktorých je do istej miery už opotrebovaný. Imunitu však ohrozuje aj prílišná fyzická námaha a vyčerpanie, psychické napätie a stres. A dnes je to téma číslo jeden.

 

Ľudia s oslabenou imunitou sú unavení a náchylnejší na rôzne ochorenia vírusového a bakteriálneho pôvodu – nachladnutie, chrípku, ochorenia dýchacích ciest a na najrôznejšie zápaly. Prekonanie ochorenia imunitu oslabí ešte viac, najmä ak nedodržiavame rady lekára a snažíme sa chorobu „prechodiť“. Začína sa tak začarovaný kruh – oslabená imunita je príčinou choroby, ktorá imunitu ešte viac oslabuje. Choroba sa vracia a prináša ďalšie čoraz závažnejšie riziká a komplikácie.

Zvýšený príjem vitamínov najmä v podobe ovocia a zeleniny posilňuje a upevňuje imunitný systém. Dôležitá je tiež telesná aktivita, pomáha prečistiť organizmus od škodlivých látok. Netreba však tráviť celé hodiny v posilňovni, efektívnejšie sú jednoduché cviky na pretiahnutie tela alebo prechádzka na čerstvom vzduchu.

Ďalším nevyhnutným krokom je zmena jedálneho lístka. Mala by z neho zmiznúť mastná a kalorická strava, bez ktorej sa telo obíde. Nahradiť by ju mali ľahké jedlá zo zeleniny a obilnín. Nezabudnite ani na pitný režim. Piť treba celý deň, predovšetkým neperlivú vodu. No a nemali by sme ani podliehať stresu, ktorý ide ruka v ruke s nedostatkom spánku. Kvalitný spánok je nevyhnutnou podmienkou dôkladnej regenerácie organizmu.

Nezastupiteľné miesto, pokiaľ ide o posilnenie imunity, majú nielen vitamíny, ale aj probiotiká a enzýmy. Probiotiká sú živé mikroorganizmy priaznivo ovplyvňujúce črevnú mikroflóru, pôsobiace na sliznicu čreva – významnú zložku imunitného systému v ľudskom tele. Vitamíny, ktoré si naše telo nevyrába, sa najčastejšie podieľajú na látkovej výmene ako súčasť enzýmov. Bez nich by sa nediali žiadne biochemické procesy – bez enzýmov by neexistoval život.

Niektoré enzýmy v tele riadia správne fungovanie imunity. Napríklad v období, keď je organizmus oslabený, nedokáže sám zvládnuť silný zápal, a tak musí prijímať  enzýmy zvonku. Zabraňujú opakovaniu ochorenia, ktoré by mohlo mať zlý vplyv na naše zdravie a kvalitu života. Nepodceňovať prevenciu a ochranu imunitného systému sa skutočne oplatí, veď byť odkázaný na výplatu nemocenských dávok, nie je nič príjemné. Zdravie máme skutočne len jedno a je na každom z nás, ako sa oň bude starať.

Autor: -aka-