Poradíme vám tipy a triky na spálenú pokožku

Starostlivosti o pokožku by sme mali v lete venovať zvýšenú pozornosť. Naša koža si totiž veľmi dobre pamätá každé spálenie. Najlepšia prevencia je – nespáliť sa. Ak sa to nepodarí, sú spôsoby ako pokožke uľaviť. O tom, čo robiť, keď sa na letnom slnku spálime, sa dozviete v článku.

 

„Následky neprimeraného spálenia sa môžu na pokožke prejaviť dokonca až o niekoľko rokov neskôr. Medzi najhoršie z nich patrí vznik melanómov (teda zhubných nádorov kože). Ďalším, i keď len estetickým dôsledkom, je predčasné a rýchle starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn. Týmto problémom sa však aj v prípade spálenia dá vyhnúť,“ hovorí MUDr. Nadežda Suchá.

Dôležitá je príprava
Pokožku je potrebné na slnko pripraviť. Opaľovať by sme sa mali začať postupne – v malých časových dávkach. V žiadnom prípade by sme sa nemali vystavovať ostrému poludňajšiemu slnku –to znamená, že by sme sa nemali slnku vystavovať medzi 11. a 15. hodinou, kedy je najostrejšie a pre pokožku i najnebezpečnejšie,“ upresňuje dermatologička. Dôležitý je taktiež pitný režim a hydratácia. Piť by sme mali pravidelne v menších látkach tak, aby organizmus dokázal vodu vstrebať.

Čo robiť po spálení?
Ak ste si pokožku predsa len spálili, nezúfajte. Tu je niekoľko tipov čo robiť, keď koža po dlhom opaľovaní nepríjemne sčervená, svrbí a je citlivá na dotyk. Ako prvú pomoc pri spálení odporúčame pokožku ochladiť. Najprv studenou sprchou, pričom je dôležité, aby sme vodu nestierali uterákom, ale nechali ju pomaly vyschnúť alebo ju ochladiť napríklad Altermed Panthenol Ice Effect sprejomktorý pokožku nielenže príjemné ochladí, ale vďaka vysokému obsahu D-panthenolu a komplexu vitamínov A, E, F efektívne podporí regeneráciu pokožky.

To, čo je doma
Na spáleniny však existuje množstvo domácich receptov. Medzi   najpopulárnejšie patrí natieranie kyslej smotany, či bieleho jogurtu na spálenú pokožku. Mnohí tvrdia, že natieranie kokosového oleja pomôže dotknutej pokožke ako máločo.  Medzi overené recepty patrí aj nanášanie rozmixovaných zemiakov. Veľkej obľube sa teší aj aloe vera. Ak máte doma túto rastlinku, stačí kúsok odlomiť, rozrezať a priložiť na bolestivé miesta. Prípadne použiť Altermed Panthenol telové mlieko s aloe vera, ktoré prinavráti slnkom podráždenej pokožke vďaka obsahu D-panthenolu hydratáciu, regeneráciu a posilni prirodzenú kožnú bariéru buniek.

Základom každého receptu je však nechať pokožku oddýchnuť, najlepšie v tieni a najbolestivejšie miesta čo najviac schladiť.

Zdroj: mk