Poisťovňa chce znížiť chorobnosť klientov analýzou ich DNA

Vedeli ste, že ľuďom s nepriaznivým genetickým základom sa môže vitamín D vstrebávať až o 50 % horšie? Vedeli ste, že väčšina ľudí potrebuje približne o 30 % vyšší denný príjem železa, aby dosiahla optimálny stav? A vedeli ste, že 20 % Európanov trpí intoleranciou laktózy a až 45 % z nich si tento problém neuvedomuje?

Každý človek je jedinečný, a to, čo funguje u jedného, u iného vôbec nemusí, dokonca mu to môže škodiť. Každý z nás má totiž špecifickú genetickú podobu, a preto má aj špecifické nutričné potreby. Ak poznáme svoje genetické predispozície, sme schopní porozumieť fungovaniu nášho tela a zlepšiť kvalitu nášho života zlepšením stravovacích návykov, diéty či pohybu. V rámci vylepšovania produktov a poskytovania čo najkomplexnejších služieb klientom, prišla Allianz – Slovenská poisťovňa v spolupráci so slovinskou spoločnosťou GenEplanet s unikátnou novinkou na poistnom trhu – genetickou analýzou NutriFit program. „Uvedením programu NutriFit chceme prispieť k ešte lepšej starostlivosti o našich klientov. Vďaka programu môžeme prichádzať do styku s klientom nielen pri vzniku poistnej udalosti, ale aj počas trvania poistenia, ideálne tak, aby sme vzniku poistnej udalosti predišli. Na základe analýzy vzorky z ústnej sliznice klientovi poskytneme konkrétne odporúčania, ktoré mu môžu zlepšiť jeho zdravie a životný štýl a tým prispieť k prevencii vzniku niektorých ochorení, najmä kritických chorôb. Zároveň kladieme veľký dôraz na ochranu osobných údajov a súkromia klienta, keďže genetickú analýzu vykonávajú certifikované laboratóriá v zahraničí. Poisťovňa nemá žiadny prístup k analyzovaným vzorkám ani k samotným výsledkom analýzy. Výsledky rozboru preto nemajú žiaden vplyv na určenie rizikových skupín či výšku poistného pre klientov,“ zdôrazňuje viceprezident rezortu produktov a upisovania rizík Allianz – SP Jozef Paška.

 

nutrifit – program priamo na TElo
NutriFit program je individuálne nastavený plán pre výživu a životný štýl na základe genetickej analýzy jednotlivca. Nutrigenetická analýza obsahuje 30 špecifických analýz, zameraných na zlepšenie kvality života edukovaním klienta v jednotlivých oblastiach a poskytuje mu personalizované odporúčania na základe jeho individuálnych potrieb.

Vďaka programu NutriFit klient zistí:

  • ako si najlepšie udrží ideálnu hmotnosť,
  • aký vplyv majú gény na jeho metabolizmus,
  • aké minerály a vitamíny potrebuje jeho telo,
  • aký šport je najvhodnejší k jeho genetickým predispozíciám,
  • aké zmeny potrebuje urobiť vo svojom životnom štýle, aby žil zdravšie,
  • akú má genetickú predispozíciu k starnutiu a vzniku zápalov,
  • ako môže vďaka zdravšiemu stravovaniu predchádzať vzniku civilizačných chorôb.

iný človek, iná DNA
Na svete nenájdeme dvoch identických ľudí. Môžu za to rozličné variácie v génoch jednotlivých ľudí, resp. odlišné genetické informácie, ktoré okrem iného spôsobujú, že rôzni ľudia môžu absorbovať, tráviť, uskladňovať a metabolizovať jednotlivé živiny odlišným spôsobom. „Odlišné dedičné predispozície u rôznych jednotlivcov tak môžu ovplyvňovať metabolický potenciál laktózy, fruktózy, glukózy, mastných kyselín, bielkovín a ďalších živín. Zároveň určujú individuálne požiadavky pre príjem jednotlivých živín u každého človeka,” hovorí interný lekár, gastroenterológ Peter Minárik, ktorý sa špecializuje na výživu a dietetiku. „Ak ľudia poznajú svoje genetické predispozície a dedičné hendikepy, cielenými zmenami svojej životosprávy dokážu znížiť potenciálne negatívne zdravotné následky a hrozby, vyplývajúce zo slabších stránok svojich génov. Vhodnými stravovacími a diétnymi návykmi tak dokážu významnou mierou eliminovať vznik závažných civilizačných chorôb,” dodáva P. Minárik.

odporúčania k zdravšiemu životu
Genetickú analýzu vykonáva renomovaná slovinská spoločnosť GenEplanet, ktorá má zastúpenie vo viac ako 30-tich krajinách sveta. Výsledky DNA analýzy vyhodnotia odborníci a na ich základe pripravia pre klienta personalizovanú správu. „Na viac ako 100 stranách klientovi ponúkneme detailné informácie a konkrétny návod tak, aby s pomocou NutriFit programu mohol žiť zdravšie a  predchádzať vzniku civilizačných ochorení. Z našich doterajších skúseností až 95 % ľudí potvrdilo, že NutriFit program im poskytol hodnotné a užitočné informácie a až 71 % ľudí urobilo na základe jeho odporúčaní zmeny vo svojom životnom štýle,“  približuje obchodný riaditeľ spoločnosti GenEplanet Matjaž Petrovič. Program NutriFit prináša klientom Allianz – SP pridanú hodnotu vo forme inovatívneho riešenia pre ich životný štýl, ktorý im pomôže zlepšiť kvalitu ich života. „Naše genetické predispozície ovplyvňujú náš život na dennej báze. Ak ich poznáme, sme schopní robiť každodenné zdravé rozhodnutia, ktoré nám pomáhajú zlepšiť naše zdravie, kondíciu a tým zvýšiť celkovú kvalitu nášho života. Výsledky DNA analýzy sa zakladajú na vedeckých poznatkoch z oblasti nutrigenetiky, ktoré sú v spolupráci s lekármi, dietológmi, výživovými odborníkmi, odborníkmi v oblasti športu a expertmi na biotechnológie, spracované do praktických rád a pokynov v oblasti stravovania a životného štýlu. Malé zmeny v jednotlivých oblastiach života tak môžu priniesť trvalé výsledky,dodáva M. Petrovič.

otestujte si svoje gény
Program NutriFit poskytne klientovi konkrétne odporúčania pre zdravší život podľa individuálnych potrieb jeho tela. „Nutrigenetická analýza obsahuje informácie ako naše telo reaguje na tuky a sacharidy, ako náš metabolizmus spracováva alkohol, kofeín či laktózu či akú máme citlivosť na inzulín a glutén. Na základe toho nám odporučí aké potraviny a v akých množstvách by sme mali jesť, aby sme si zabezpečili prísun dôležitých vitamínov ako B6, B9, B12, D, E a minerálov draslík, sodík a železo. Analýza tiež zistí, ako náš metabolizmus spracováva alkohol, kofeín či laktózu. Dozvieme sa tiež, aká je naša svalová štruktúra a genetická svalová predispozícia a aké športy nám najlepšie pomôžu zväčšiť objem našej svalovej hmoty. Analýza DNA vzorky tiež odhalí sklon k biologickému starnutiu v porovnaní s priemerom populácie a tiež sklon k vzniku zápalov. Užitočnou informáciou pre klienta je tiež zistenie typu diéty, ktorá je vhodná pre udržanie optimálnej telesnej hmotnosti, aj ako naša genetická výbava ovplyvňuje náš pocit sýtosti či známy jojo efekt,“ približuje Martin Šiška z oddelenia manažmentu životných produktov Allianz – SP. Je nepochybné, že kľúčovú úlohu pri účinkoch stravy a výživy na ľudské zdravie hrá dedičné pozadie človeka. „Môžeme očakávať, že všeobecné verejno-zdravotnícke odporúčania budú v budúcnosti ustupovať práve personalizovanému prístupu pri poradenstve v oblasti výživy, diatetiky, fyzickej aktivity a kontroly telesnej hmotnosti,“ dodáva P. Minárik.

 

identita klienta je chránená
NutriFit program získajú všetci klienti Allianz – SP, ktorý si od 1. júla 2018 v rámci životného poistenia Šťastný Život, Flexi Život alebo investičných životných produktov uzatvoria poistenie kritických chorôb a splnia stanovené podmienky, ktoré sú uvedené vo verejnom prísľube pre NutriFit program na stránke www.allianzsp.sk. Proces vykonania genetickej analýzy je veľmi jednoduchý a bezpečný. Klient dostane na svoju domovskú adresu špeciálny balíček s individuálnym čiarovým kódom, ktorý obsahuje návod a nádobku na odovzdanie vzorky ústnej sliznice. Vzorku odošle predplatenou službou do laboratória. Analýza vzoriek sa vykonáva v certifikovanom laboratóriu s akreditáciou ISO v Ljubljane v Slovinsku. Vzorky sa analyzujú v súlade so štandardmi a požiadavkami EÚ a v súlade s normami upravujúcimi ochranu osobných údajov.