Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Mnohí z nás sa cítia v tomto období ešte stále bez energie, nič sa nám nechce, kondička je horšia, možno sme aj pribrali, pociťujeme viac negatívnych myšlienok alebo sa nám jednoducho nechce a povieme si: Kým sa prebúdza zo zimy príroda, prebúdzam sa i ja! Faktom je, že áno, príroda má aj na ľudské bytosti mimoriadny vplyv. No premýšľali ste niekedy nad tým, čo všetko v nás môže byť s tým prepojené?

 

Koučka Eva Fabiánová zo Slovenskej asociácie koučov (SAKo) dáva 5 tipov pre celkový reštart  a nielen na jar! Nehovorí o prípadoch, kedy je únava spojená s diagnostikovaným ochorením, ale o inšpiráciách k zamysleniu sa nad tým, ako vie človek sám ovplyvniť to, ako sa cíti.

 

  1. Hľadaj tlačidlo “POWER alebo ON“ vo svojom tele, nielen na technike!

Pokiaľ ste sa nehýbali v zime, nevadí. To už nezmeníte, ale môžete začať teraz. Aký pohyb či šport máte rádi? V prírode či v interiéri? Sám alebo s niekým? Vyberte si jeden konkrétny druh pohybu a určite si kedy a kde najbližšie pôjdete a čo všetko k tomu potrebujete, aby ste šli. Dajte si to do diára, ak vám to pomôže – zápisky sú silné.

Dôležité! Nezabúdajte na vitamíny a minerály, ktoré vaše telo potrebuje ako soľ. A hlavne vitamín D. Takže hor sa von, načerpať ho dostatok po zime.

 

  1. Vyhoďte smeti aj z hlavy, nielen z domácnosti!

Mnohokrát sa skôr pozeráme na tie negatívne stránky v živote, než na pozitívne. Často si pripomíname minulosť, ktorú nezmeníme, alebo sa obávame príliš ďalekej budúcnosti. To nám nie je užitočné. Skúste sa venovať tomu, čo dokážete ovplyvniť a čo je tu a teraz, vnímať pozitívne veci. Pokiaľ máte pocit, že vám je ťažko, nebojte sa vyhľadať niekoho blízkeho, prípadne nestrannú osobu, psychológa či kouča, ktorý vám s tým pomôže. Niekedy pomôže písať si denník, čím sa zbavíte myšlienok, ktoré vám prúdia hlavou. Nech papier znesie veľa a hlava ostane čistá.

Krásnym príkladom ako funguje naša myseľ a myšlienky je predstava neba, na ktorom sa zjavujú rôzne oblaky – čo sú naše myšlienky, niekedy veľké a ťaživé, inokedy bledunko modré a takmer priesvitné. Ale nad nimi je vždy to modré nebo a slnko. Naša myseľ je ako nebo a myšlienky ako oblaky. Stačí sa na tie oblaky len pozerať a nechať ich prejsť ďalej, neanalyzovať, jednoducho ich nechať odfúknuť ďalej.

TIP: Skúste sa najbližšie, keď pôjdete po vonku, pozrieť na nebo a spomeňte si na toto prirovnanie. Budete prekvapení, ako to zafunguje!

 

  1. Obnovte si nie šatník, ale najmä vzťahy, v ktorých sa cítite dobre!

Pokiaľ máte pocit, že vám chýba partner, priatelia, známi či rodina, nebojte sa im zavolať, napísať a stretnúť sa. Niekedy len obyčajné zavolanie: „Ahoj, ako sa máš?“ robí veľké divy a prednastaví krajší deň.

 

  1. Minimalizujte veci okolo seba a zjednodušte si život.

Vraví sa, že prostredie ovplyvňuje náš život, či už doma alebo v práci. Máte mnoho vecí a kopia sa? Ako sa v tom cítite? Predstavte si, žeby ste mali prehľad o veciach, ktoré máte a kde ich máte. Čas do príchodu horúceho leta je skvelá príležitosť zbaviť sa všetkého čo už nepotrebujete. Predať, darovať a ešte aj niekomu tým pomôcť vám prinesie dobrý pocit na duši. Minimalizmus je v dnešnej dobe sloganom slobodných ľudí a prináša mnoho pozitív – medzi iným, šetrí čas pri upratovaní, šetrí peniaze a ešte sa doma budete cítiť aj príjemne a vzdušnejšie.

 

  1. Nezabudnite oddychovať.

Vo všeobecnosti sa dnes veľmi tlačí na výkon, v práci, v podnikaní, či u detí v škole. Doprajte si oddych! Aktívny alebo pasívny, každý čo potrebuje. Ak máte fyzicky náročnú prácu, je dobré si fyzicky oddýchnuť. Ak máte prácu, v ktorej musíte mentálne zabrať, dajte oddych hlave a choďte do prírody.

 

ÚLOHA NA TENTO MESIAC: Zamyslite sa a zistite aký oddych potrebujete.

Ak si s tým neviete pomôcť sami, hľadajte k tomu to, čo vám dopomôže. Môže to byť motivačná literatúra, alebo aktuálne populárne webináre, či psychológ alebo kouč. Pamätajte, zodpovednosť za to, ako sa cítite máte vo veľkej miere vo svojich rukách!

Zdroj: Mária H.