Po dražbe sa to nekončí. Umenie treba chrániť a zhodnocovať

thumbnail-po-drazbe-sa-to-nekonci-umenie-treba-chranit-a-zhodnocovat-162245Ľudia, ktorí postupne strácajú dôveru v investovanie svojich financií do bánk, hľadajú osvedčenejšie komodity na zhodnotenie svojich úspor. Jednou z nich je aj umenie. V dražbe umeleckých predmetov sa na Slovensku najlepšie darí maliarstvu a sochárstvu. Ľudia môžu dražiť nielen na aukciách, ale aj online a ich záujem o umenie z roka na rok stúpa.

Najdrahšie vydraženým obrazom u nás sa v roku 2013 stala maľba Diváci od Cypriána Majerníka, ktorá bola vydražená za rekordných 125-tisíc eur. Druhou najdrahšie vydraženou maľbou bol obraz od Martina Benku s názvom V jeseni – Turiec. Jeho nový majiteľ ho vydražil za 120-tisíc eur. Desiatku najlepšie vydražených malieb uplynulého roka uzatvára ďalší obraz od Martina Benku s názvom Z tisovského kraja, jeho cena sa vyšplhala na 87-tisíc eur.

Kúpa a vlastníctvo obrazov a iných vzácnych umeleckých predmetov si vyžaduje nadštandardnú ochranu a starostlivosť. Keďže hodnota týchto diel často presahuje tisícky eur, chrániť ich treba predovšetkým pred krádežou a znehodnotením. Aj napriek tomu, že špecializovaní zlodeji spôsobia každý rok na celom svete škody v hodnote približne šesť miliárd eur, zberatelia podceňujú riziko krádeže. Toto číslo je jedným z najvyšších v oblasti trestnej činnosti hneď po praní špinavých peňazí či obchodovaní s drogami.

 

Veríme zlodejom a oni zase nám

Zlodejov ku krádeži umeleckých diel motivuje chamtivosť, domnievajú sa, že ich úlovok bude mať vysokú hodnotu, ktorú však odhadujú bez znalosti trhu, takže často je v ich počínaní veľa naivity. Podobne sa však správajú aj majitelia týchto predmetov, ktorí si riziko krádeže neuvedomujú až do doby, kým sa im osobne neprihodí,“ hovorí Georg Freiherr von Gumppenberg, vedúci poistenia umeleckých predmetov Allianz v Nemecku.

 

Umenie treba chrániť aj pred živlami

Životnosť umeleckých diel neohrozujú len zlodeji, k ich zničeniu alebo poškodeniu stačí aj jediná živelná pohroma. Riziko môže spôsobiť čokoľvek od bleskovej povodne počas dovolenky až po požiar, ktorý bol spôsobený skratom v rýchlovarnej kanvici.  „Veľmi často sa stretávame s prípadmi poškodenia umeleckých diel vodou, ktorá vytiekla z vodovodných zariadení,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí, z Allianz – Slovenskej poisťovne.

V prípade, že sa už nehoda stala, je vhodné, aby mal majiteľ k dispozícii zoznam poškodených alebo zničených predmetov s podrobným popisom ich výrazných charakteristík, v prípade cennejších predmetov aj znalecké posudky, doklady o dedičstve, zakúpení a podobne. „Veľmi dôležitá je aj fotodokumentácia, a to ako pre poisťovňu, tak aj pre políciu, pretože vďaka fotografiám sa môže po krádeži zvýšiť šanca na vypátranie predmetu,“ hovorí Jozef Hrdý z Allianz – SP. Poisťovňa sa stretla aj s požiadavkou na poistenie umeleckých diel v byte v hodnote 20 miliónov eur. Po žiadosti o predloženie dokladov na stanovenie ceny si to však majiteľ rozmyslel.

 

Poistenie výstav umenia

Allianz – Slovenská poisťovňa však nechráni iba umelecké diela v domácnostiach, ale poisťuje aj ich prepravu či výstavu, kedy je riziko poškodenia potenciálne vyššie. Poistiť diela je preto nutné „z klinca na klinec“, teda od ich zvesenia až po vrátanie na pôvodné miesto.

Medzi mnohé umelecké výstavy, ktoré Allianz – SP takto poistila, patrí napríklad aj mimoriadne úspešná tohtoročná výstava Alfonsa Muchu v Galérii mesta Bratislavy. Výstava Cesta ku sláve pod kurátorskou taktovkou Jana Kukala predstavila unikátny súbor malieb, kresieb, vitráží, reliéfov a litografií tohto geniálneho autora. Spolupracovalo na nej 12 českých galérií a niekoľko súkromných zberateľov. Od 31. januára do 11. mája si viac ako 70 Muchových diel v Mirbachovom paláci pozrelo takmer 26 000 návštevníkov.

 

Viac škody ako osohu

Umelecké diela sa stávajú častým predmetom poistných udalostí z poistenia zodpovednosti. Malé deti napríklad nechápu skutočnú hodnotu a cenu umenia, preto v ich blízkosti nie sú príliš ostražité a ľahko ich dokážu poškodiť. „Veľkú škodu môže spôsobiť už aj pád obrazu a poškodenie jeho rámu,“ konštatuje Jozef Hrdý z Allianz – SP. Časté sú však aj pohromy v rámci susedskej výpomoci, keď si napríklad pri pomoci s upratovaním susedia viac uškodia ako pomôžu. „V týchto prípadoch sú však likvidátori ostražití, pretože veľakrát práve takéto príbehy „zaváňajú“ poistným podvodom,“ uzatvára Jozef Hrdý.

 

 

FOTO. archív Hula