PERLA NÍZKYCH TATIER ZÍSKALA EXKLUZÍVNY KABÁT

PERLA NÍZKYCH TATIER ZÍSKALA EXKLUZÍVNY KABÁT

Legendárna Štefánikova chata v Nízkych Tatrách prešla zásadnou rekonštrukciou. Vďaka nej získala strechu a fasádu rovnako krásnu ako odolnú.

Najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata v Nízkych Tatrách vznikla v rokoch 1924-1928 na počesť slovenského národného hrdinu, generála M. R. Štefánika.

Slúži ako cieľ vysokohorských túrna počesť slovenského národného hrdinu, generála M. R, alebo ako východisko pre výstupy na najvyššie hory pohoria – Ďumbier, Chopok a Dereše. Veľmi populárna je v poslednej dobe medzi skialpinistami, pretože vo svojom okolí poskytuje ideálne podmienky pre tento šport. V lete sa vyhrieva na krásnom zelenom návrší nad strmým svahom v nadmorskej výške 1 740 metrov   pod najvyšším vrchom Nízkých   Tatier     – Ďumbierom     (2 046 m.n.m.). V zime naopak vzdoruje tým najkrutejším živlom. A práve zmienené klimatické výkyvy sa negatívne podpísali na trvanlivosti pôvodných materiálov a ich izolácie. Obľúbená chata pre celoročné výlety na hrebeňoch Nízkych Tatier preto musela prejsť kompletnou a náročnou obnovou.


Pri rekonštrukcii, ktorá prebehla bez prerušenia prevádzky, boli vymenené zhnité krokvy, pridaná parozábrana a ako samotná krytina bol použitý titánzinok. Materiál sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou, je bezúdržbový a má bezkonkurenčnú životnosť. To všetko je nevyhnutné v klimatických podmienkach s častým nárazovým vetrom s rýchlosťou 170 – 220 km/h a výškou snehovej pokrývky až 5 metrov. Za zmienku určite stojí aj jeho rýdzo pozitívna ekologická charakteristika, pretože tento materiál je, na rozdiel napríklad od hliníku, kompletne recyklovateľný.


Okrem strechy sa titánzinok uplatnil aj na fasáde a podhľadoch. Prírodné stavebné materiály – kameň, drevo a titánzinok, tak pôsobia na horskom návrší ušľachtilo a prirodzene a výborne hrajú s okolnou divokou krajinou. Titánzinková strecha a fasádu vizuálne odľahčuje objem a zároveň reflektuje miestne svetelné podmienky. Vďaka schopnosti titánzinku vytvárať prírodnú ušľachtilú patinu bude fasáda časom doslova zrieť do krásy.

Legendárna chata generála M. R. Štefánika tak môže bez problémov slúžiť turistom ďalšie desiatky rokov.

Zdroj: MiB