Päť jednoduchých tipov, aby okná žiarili čistotou

thumbnail-pat-jednoduchych-tipov-aby-okna-ziarili-cistotou--184517

Počas zimy na okná negatívne pôsobí zvýšený počet zrážok, mráz, či vietor.Obdobie začiatkom jari je najvhodnejšie na ich zvýšenú starostlivosť. I s prichádzajúcimi veľkonočnými sviatkami väčšina z nás pripravuje svoje domovy na dni oddychu a momentálne absolvuje veľké jarné upratovanie.

Dôležité je nezabúdať na všetky súčasti, z ktorých sa okno skladá, pretože starostlivosť o okná neznamená iba umývanie sklenej plochy.

 

Aký prostriedok na okná?

Čistiace prostriedky na okná vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá chráni sklo pred ďalším znečistením, zmierňuje pôsobenie vonkajších vplyvov a uľahčuje každé ďalšie čistenie. Ideálnou formou na použitie čistiaceho prostriedku je pištoľ s mechanickým rozprašovačom.

„Odporúčame vyberať si produkty s uzáverom, ktorý umožňuje tvorbu peny. Pena má výbornú stabilitu, po skle steká len veľmi pomaly, pôsobí dlhšie a nie je potrebné nanášať viac vrstiev,“ uviedol Peter Grocký,obchodný manažér OKNOPLAST.

 

Akú utierku zvoliť?

Nepodceňujte výber utierky. OKNOPLAST radí vyhýbať sa pevným materiálom so švami, ktoré by mohli poškriabať povrch skla. Pri čistení sklenej plochy sa najviac osvedčí ircha alebo mäkká papierová kuchynská utierka. Dokonca je dôležité dbať i na správnu teplotu vody. V prípade, že je voda príliš teplá, môžu na skle ostať fľaky, ktoré sa ťažko odstraňujú.

 

Aká je vhodná starostlivosť o okenné rámy?

Údržba plastových okenných rámov nezaberie veľa času a ešte k tomu je jednoduchá. Dôležité je vyhýbať sa všetkým inváznym kvapalinám, najmä tým, ktoré obsahujú abrazíva alebo rozpúšťadlá. Ich použitie by mohlo viesť k nenapraviteľným poškodeniam okenného rámu – zmatneniu a vzniku mikropórov.

.

Starostlivosť o kovanie a kľučky. Áno, či nie?

Starostlivosť o kovanie okien, či okenných rámov neznamená len overiť, či žiadny konštrukčný prvok nie je povolený príp. opotrebovaný. Na pohyblivé časti okna je vhodné použiť ochranné prostriedky, ktoré ich ochránia pred koróziou a znížia trenie. Tento účel spĺňa technická vazelína, strojový olej alebo mazivo na báze silikónu s obsahom teflonu.

 

„V prípade, že sa okno nezatvára tak, ako by malo, je potrebné prizvať si odborníka. Nielenže nastaví úroveň i prítlak rámu na pántoch, ale preverí i stav upevnenia všetkých skrutiek a kľučiek. Je vhodné, ak údržbu kovania a tesnenia vykonáte aspoň raz ročne. Tesnenie ošetrujeme špeciálnym prostriedkom, ktorý ho chráni pred pôsobením poveternostných vplyvov. Najvhodnejšie sú prostriedky na báze silikónových živíc,“ uviedol Peter Grocký.

 

Aké veľkonočné farby a nálepky preferujete?

Počas sviatkov sú veľmi obľúbené okenné dekorácie. No mali by ste si dávať pozor, aby nepoškodili rámy alebo sklá. V prípade farebných ozdôb je dôležité použiť farby, ktoré sú vhodné na okná a po Veľkej noci sa dajú ľahko umyť. Okrem farieb je k dispozícii aj široký výber tematických nálepiek na okná.

„Našim zákazníkom odporúčame výber veľkonočných nálepiek, ktoré sú určené na okná. Na druhej strane by na oknách mohli ostať fľaky po lepidle. Osvedčenou alternatívou sú elektrostatické fólie, ktoré sú vhodnejšie než nálepky. V prípade, že s výzdobou pomáhajú aj naši najmenší, upozorňujeme, aby ste dostatočne zabezpečili parapety, či okolie okien a tým predišli prípadnej nehode,“uviedol Peter Grocký.

 

Zanedbaná starostlivosť?

„Ak by ste aj zanedbali starostlivosť o okná, nič vážne by sa nemalo stať. Na druhej strane pravidelná údržba predlžuje ich životnosti a zaručuje ich bezchybné fungovanie. Nemusíte sa báť a pri používaní plastových okien nemusíte radikálne meniť svoje návyky,“ uviedol Peter Grocký.

13630237671t 13630237672t