Ovplyvnila vás jarná únava?

Jar je pre mnohých jedno z najkrajších ročných období. Vtáčiky štebocú,  stromy, kvety a iné porasty sa prebúdzajú a rozkvitajú do plnej krásy. Ale my, ľudia, sa akosi zobúdzame pomalšie. Prečo niektorých ovplyvní prichádzajúca jar?

Počas zimy sme sa určite viacerí rozhodli, že sa uložíme do zimného spánku ako to robia medvede alebo iné zvieratá. A tak sa nastavil aj náš organizmus. Zvykli sme si na trošku pomalšie tempo, inú stravu a to dopomohlo k tomu, že nás teraz prekvapilo iné obdobie, ktoré je spojené najmä s vitálnosťou, radosťou, ktorá by nám mala spôsobiť úsmev na tvári a nie naopak.

Celkovo nás organizmus mal počas zimy iný režim ako je to počas jari. Celé naše telo sa zrazu cíti oslabené, unavené a cítime sa akoby mechom ovalení. Čo je príčinou týchto zmien?  Spôsobuje to najmä veľký nárast svetla, slnka, zmeny počasia, kedy sa zrazu z prudkej zimy, kedy nosíme  hrubé bundy, dostaneme na extrémne vysoké teplotné rekordy. Práve to môže v našom tele vyvolať prudké reakcie. Nie sme všetci dostatočne pripravení na zmeny, ktoré počas jari nastali. A akým spôsobom priaznivo zabojovať proti jarnej únave?

Odborníci radia, aby sme počas tohto obdobia zmenili naše zimné stravovacie návyky Určite sa nám aj žiada viac čerstvá  zelenina či ovocie. Počas teplých dní potrebujeme vyšší príjem tekutín a hlavne máme potrebu na viac pohybu. Pretože najmä vplyvom športových aktivít môžeme odbúrať pocit únavy v našom tele a rozhýbať všetky usadené toxíny.

Či už stavíme na ranný beh, plávanie či návštevu fitnes centra, hlavné je to, že pocit únavy a napätia sa zníži a vy sa budete cítiť omnoho lepšie.

Podľa odborníkov trvá tzv.  jarná únava cca dva týždne, avšak tí, ktorých vyčerpanosť, únava a rôzne iné ťažkosti trápia dlhý čas, by to mali prehodnotiť. Zrejme nejde o skutočnú jarnú únavu. Preto by sme mali byť ostražití, ak sa to nezlpší, treba navštíviť svojho lekára.

Želáme príjemnú a peknú jar.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock