Oslaďte si život so stéviou

stévia

Moderná doba ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom. V súčasnosti sa na trhu objavuje stále viac nových surovín, ktorých použitie ešte nie je všeobecne vžité. Tak napríklad biely rafinovaný cukor je nahradzovaný cukrom nerafinovaným, trstinovým, medom, rôznymi sirupmi alebo je cukor možné nahradiť sladidlom glykozidy steviolu získanými z rastliny stévie.

Za názvom stévia sa nachádza rastlina, ktorá sa lístkami podobá našej mäte. Je to svetlomilná tropická rastlina, ktorej pôvodným biotopom sú pralesy Strednej a Južnej Ameriky. Cenená je pre svoju vysokú sladivosť, vďaka ktorej sa začala masívne využívať najmä vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Stévia je tak dnes označovaná za zdroj sladidiel tretieho tisícročia.

Stévia (Stevia rebaudiana)
Tento názov môžeme poznať tiež ako stévia cukrová. Výnimočnou vlastnosťou tejto rastlinky je fakt, že je až 300-krát sladšia ako bežný cukor, a takmer bez kalórií. Môže to znieť neuveriteľne, ale je to tak. Obrovské uplatnenie našla práve v potravinárskom priemysle, kde sa sladidlá z tejto rastliny využívajú vo veľkom. Nájdete ich v jogurtoch, džúsoch, čokoláde a dokonca aj v kečupoch. Pocit sladkej chuti stévie spôsobujú  glykozidy steviolu, ktoré majú vyššiu sladivosť než cukor. Sladidlo z rastliny stévie tak dokáže výrazne znížiť vysokú energetickú hodnotu v mnohých potravinách tým, že nahradí časť pridaného cukru.  Dnes sa pestuje najmä pre tieto sladké účinky. Jej objaviteľom bol Dr. Moises Santiago Bertoni. Stalo sa tak koncom 19.storočia pri expedícii v paraguajských východných lesoch. Ku kúzelnej rastline ho priviedli miestni indiáni. Bertoni o nej v tých časoch napísal:  ,,Kúsok lístku o veľkosti len niekoľko milimetrov štvorcových stačí na to, aby v ústach ostal sladký pocit celú hodinu, niekoľko maličkých lístkov tak stačí na osladenie silnej šálky kávy alebo čaju.“ Týmito slovami pred viac ako storočím popísal stéviu.

Stévia v potravinách
Masívne využitie sladidiel zo stévie súvisí aj s pestrou vyváženou stravou a so zdravým životným štýlom, ktorému podlieha stále viac nadšencov. Predovšetkým tí, ktorí dbajú na to, čo jedia a v akej kvalite.

Mnohé spoločnosti  potravinárskeho priemyslu začali sladidlá zo stévie aktívne využívať, aby zvýšili dostupnosť výberu zdravých možností na trhu, ktoré sú pre spotrebiteľa prínosom. Sladidlá zo stévie sú súčasťou mnohých potravín a jedál, ktoré denne konzumujeme. Používajú sa ako prijateľná alternatíva cukru, a tak sa nachádzajú v rôznych druhoch sladkostí, čokolád, nápojov, či v liekoch. Extrakt z tejto prirodzene sladkej rastlinky je dokonca súčasťou populárnych kolových nápojov.

Stévia je silným hráčom aj v prípade dochucovadiel. Napríklad kečupy Hellmann’s, ktoré obsahujú glykozidy steviolu získané zo stévie, majú až o 50% menej cukru, než ďalšie varianty tejto značky. To následne výrazne znižuje energetickú hodnotu kečupu bez kompromisov v chuti výrobku. Jedna porcia (15 g) resp. polievková lyžica obsahuje len 33 kJ, čo znamená 8 kcal. V 100 gramoch kečupu so sladidlom glykozidy steviolu, získaných zo stévie, je až 169 g paradajok. Spĺňa tiež kritérium pre udelenie loga ,,Viem, čo jem“.

stévia