Odmeny na konci školského roku by ste nemali podceňovať

Odmeňovať školákov na konci školského roka za kvalitne odvedenú prácu je dlhoročná tradícia pre mnohých rodičov. Často sa ale dopúšťajú dvoch základných chýb. Buď na svoje deti kladú nesplniteľné nároky, čím ich stavajú do emočne vypätej situácie, alebo ich odmeňujú neprimerane hodnotnými darčekmi. V oboch prípadoch chýba zmysel.

Systém odmien za dobré vysvedčenie má priaznivcov aj odporcov. Najčastejší argument rodičov-odporcov je fakt, že deti sa nenaučia pracovať pre vlastný pocit zadosťučinenia a úspech, ale dobré študijné výsledky vidia len ako prostriedok na dosiahnutie toho, čo si želajú. Argument nemožno podceňovať. Ak zvolia rodičia správnu taktiku, môže odmena slúžiť ako vedľajšia motivačná zložka, pričom deti poháňa uspokojenie z vlastnej dobre odvedenej práce.

Deti sú zrkadlom rodičov
To, či je potomok študijný typ, sa v istej miere vyvíja podľa toho, v akom rodinnom zázemí vyrastá. Je pravdepodobnejšie, že rodičia, ktorých živí remeslo, vychovajú deti so sklonmi k manuálnej práci. Naopak deti, ktorých obaja rodičia dokončili vysokoškolské vzdelanie, budú skôr smerovať k akademickej dráhe. Nie je ale pravidlo. To, k čomu inklinuje, možno vidieť už od základnej školy. Rodičia, ktorí sa o svoje deti zaujímajú počas školského roka odhadnú, ako budú študijné výsledky vyzerať a v akých predmetoch má zmysel deti podporovať. To treba brať do úvahy na  konci školského roka. Porozumenie základných túžob a tendencií dieťaťa je kľúč k výberu správneho druhu motivácie. Nikdy by sa nemalo stať, aby deti cítili, že rodičov svojim výkonom sklamali. Dobré známky nie sú a nikdy neboli istota životného úspechu. Nemalo by sa tak hľadieť na konečný výsledok ako skôr na snahu dieťaťa.

K darčekom pristupujte s mierou
Rodičia často sľubujú deťom neprimerané dary za brilantné výkony. Nie je to dobre z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je zmena zmýšľania u detí. Ich priania a nároky sa s väčšími darmi zvyšujú a radosť sa zmenšuje ak nedostanú, čo chceli a očakávali. Ideálne je zvoliť zlatú strednú cestu.

Okrem spoločenských hier, ktoré sú vhodné aj na rodinné večery, sú ideálny darček  knihy. Ako odmena však môže poslúžiť aj spoločný výlet do vytúženej destinácie či návšteva obľúbenej cukrárne. Je len na vás a na vašej výchove, čo bude dieťa považovať za výnimočné. Ak budete načúvať tomu, čo si dieťa praje, budete  prekvapení. V mnohých prípadoch nesníva o novom bicykli, DVD prehrávače alebo dovolenka na Ibize. Stačí mu obyčajná hračka.

Autor: aka