Od lásky k nenávisti

Už dlhšie si uvedomujem, že občas nenávidím muža, ktorého ľúbim. Najradšej by som do neho niečo hodila. Rozčuľuje ma, že je taký rozumný, alebo že nemá ani štipku rozumu, že je taký vysmiaty, alebo že sa mračí, že má taký zmysel pre humor, alebo že nevie, čo je psina… 

 

Aj vám sa zdá, že u ostatných sú vzťahy nádherne priehľadné a jednoznačné? Sú predsa manželské páry, ktoré sa na verejnosti držia za ruky, neskáču si do reči, nefrflú na vzájomné nedostatky a zlozvyky, jednoducho sa milujú. Neustále. Sú však aj takí, ktorí vedú nekonečné a malicherné spory – o peniaze, nadbytok alebo nedostatok sexu, o chybičky krásy, komandovanie či neporiadnosť. Tí sa zasa nenávidia. Neustále. Je to omyl.

 

Vône života

Psychológovia tvrdia: Je absurdné myslieť na lásku bez pocitu krivdy, zlosti, nenávisti. Romantická tradícia, tiahnuca sa literatúrou, filmom a televíziou, nám predstavuje umelý pohľad na lásku. Táto láska k nám prichádza v celofáne, ako hermeticky zabalený produkt. Tí, ktorí na ňu veria a očakávajú od života to isté, sú ako deti prahnúce po darčeku k narodeninám, starostlivo zabalenom v peknom papieri a ozdobenom stuhami.

Človek nie je z kameňa. Všetci sme príliš krehkí a omylní. Je to dané od prírody, že láska chodí po blatistých cestách, mokne v daždi a nepohode. Má všetky vône a pachy života.

 

Šokuje nás

Keď zistíme, že láska v skutočnom živote vôbec nie je taká, ako ju vidíme vo filmoch, prekvapí nás to. Šokuje nás, že kým sa naše srdcia vznášajú na krídlach lásky a túžia po telesnom dotyku s milovaným človekom, všetko je razom preč, ak sa k nám priblíži s ťažkým cibuľovým či cesnakovým dychom, s pachom po poháriku či cigare, hoci si na obed pokojne mohol dať niečo iné. Je to malicherné od nás, alebo hlúpe od neho? Nech je to už ako chce, raz-dva je oheň na streche. Je príliš jednoduché upadnúť do nenávisti. Hocijaké bezvýznamné gesto alebo nešťastná poznámka milovaného človeka vám môžu pripomenúť iného muža, ktorý vám kedysi ublížil. Nenávisť sa obráti voči prítomnej osobe. A celý večer je pokazený.

 

Nikto nie je dokonalý

Najčastejšie sa nenávisť spája s partnerom po vašom boku. Je jedno, aký je: atraktívny, bohatý, zábavný… Na začiatku vášho vzťahu neboli nedostatky také viditeľné. Alebo ste si ich nevšimli. Spoločný život však odhalí oveľa viac a mnohé ukáže z inej stránky. A vy začínate postupne kritizovať a odsudzovať niektoré partnerove zvyky a vlastnosti. Jeho smiech je príliš hlasný. Má ovisnuté viečka a stále žmurká. Jednostaj robí čosi so zubami. Na večierku sa správa nevhodne. V jednom kuse niečo chrúme. Ukrutne sa potí a keď sa vyzlečie, odhalí celému svetu mokré škvrny na košeli. Je tvrdohlavý a vy to chcete zmeniť.

 

Len žiadne problémy

Niektoré jeho vlastnosti vám kedysi pripadali milé, teraz menia raj na peklo: Je najjemnejším človekom na svete. Neublížil by ani muche. Radšej zmešká divadlo, ako by parkoval na nevhodnom mieste a riskoval konflikt s policajtom. Nepripúšťa hádky za žiadnych okolností. Ak si objedná krvavý biftek a prinesú mu prepečený, nebude protestovať. Ak si objedná roštenku a prinesú mu rybu, zje ju. Len žiadne problémy! Žiaden rozruch! Dokonca to zájde až tak ďaleko, že namiesto dohodnutej dovolenky donesie poukazy na prázdniny na celkom inom mieste, len aby nesklamal pracovníčku v cestovnej kancelárii, ktorá mu ponúkla práve toto. A vás to rozčúli do nepríčetnosti. Ale on neprotestuje. Vráti poukazy, zaplatí storno. Neuveriteľné! Nikdy nebojuje.

 

Lezie mi  na nervy

Iný má zasa zmysel pre demokraciu. Na začiatku ste ho obdivovali, ale teraz vám ide riadne na nervy. On má čas pre každého, každý je preňho dôležitý. Porozpráva sa s výťahárom aj s čašníčkou. Márni čas rozhovorom s predavačkou v obchodnom dome. Musia si ho všetci všimnúť, všetci ho majú radi. Ak sa s ním chcete poprechádzať, znamená to, že sa musíte zoznámiť s množstvom ľudí, po čom vôbec netúžite. Ak na verejnosti otvorí ústa, najradšej by ste zakričali: Tak už dosť! Niekedy sú tieto vlastnosti u mužov príťažlivé, samozrejme, pre tých, ktorí s nimi nežijú. Oni nie sú zaľúbení do našich partnerov, preto si nevšímajú veci, z ktorých sa my ideme pomaly zblázniť.

My však našich mužov milujeme, a to je dôvod, prečo nás trápi ich správanie a prečo máme tak blízko k nenávisti.

Autor: Sofia Sch.