Nový strih pre živý plot

109  Údržba živých plotov si vyžaduje čas a starostlivosť. Jej základom je tvarovanie a pravidelné strihanie, vďaka ktorému plot neprerastie a nezaberá priveľa miesta. Odmenou za vynaloženú prácu vám bude zeleň, ktorá ponúkne prirodzenú ochranu pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich a vhodne doplní kultivovaný vzhľad záhrady. Živé ploty sa navyše dajú tvarovať podľa individuálnej potreby či fantázie, takže môžu vytvoriť originálny doplnok záhradnej kompozície.

„Aby živý plot pekne rástol a pôsobil zdravým dojmom, je nevyhnutné pravidelné strihanie,“hovorí Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna.„Ideálne obdobie na strihanie je na prelome júna a júla, kedy sa končí jarný rast.Ďalšie strihanie by malo byť uskutočnené začiatkom septembra, aby sa kríky a stromy stihli pripraviť na zimu,“ dodáva Nevečeřal. Podľa typu dreviny možno ploty upravovať až trikrát za rok. Ihličnany stačí strihať iba raz za rok. O tom, aký hlboký by mal byť rez, rozhoduje predovšetkým bujnosť rastu plotu.

 

S dobrým pomocníkom ide práca od ruky

Strihanie živého plotu môže byť monotónne a vysiľujúce, pokiaľ nepoužívate správne nástroje. Plotostrihov je na trhu obrovské množstvo, a preto je dôležité vybrať si taký, ktorý bude čo najviac vyhovovať vašim potrebám a bude efektívnym predĺžením vašich rúk. Len so strojom, ktorý je perfektne vyvážený, má ergonomickú rukoväť, nízku hmotnosť, je bezpečný a má zároveň vysoký výkon, dosiahnete presný a čistý rez. Pri porovnávaní jednotlivých typov plotostrihov preto myslite aj na to, či sa vám pohodlne drží a či na vás nie je príliš ťažký. Plotostrihy sa ďalej líšia výkonom a dĺžkou strihacej lišty. Tie krátke s dĺžkou cca do 200 mm sa hodia na presné a detailné tvarovanie jednotlivých kríkov, dlhé uľahčia prácu na rozsiahlejších plochách.

110

Na trhu si môžete vybrať z klasických ručných nožníc, ale tiež zo strojov na benzínový či elektrický pohon. Elektrické plotostrihy sú napájané pomocou elektrického kábla alebo akumulátorom. Akumulátorový pohon dáva rovnakú slobodu bez kábla ako stroj na benzín, zároveň ale ponúka tichší chod. Pokiaľ sa práci na záhrade radi venujete ráno, v rámci zachovania dobrých susedských vzťahov sa zamyslite práve nad týmto riešením.

Nožnice ale vyberajte predovšetkým podľa charakteru vášho živého plotu. Napríklad v prípade veľmi vysokého alebo ťažko prístupného plotu oceníte dlhý dosah, ktorý ponúkajú tyčové plotostrihy. Pri širokom plote vyskúšajte jednostranné plotostrihy s dlhou strihacou lištou. Ak chcete svoj plot tvarovať, bude najlepšou voľbou obojstranný plotostrih s otočnou zadnou rukoväťou.

 

Nie je to žiadna veda

„Strihanie sa vždy začína úpravou výšky plotu,“ vysvetľuje Bohdan Drobný zo spoločnosti Gardena. „Najprv si zvolíme výšku, do ktorej chceme plot upraviť. V tejto úrovni upevníme špagát, ktorý uviažete na oba krajné konce plotu. Tak sa efektívne vyvarujeme nerovností, ktoré vznikajú veľmi jednoducho a rýchlo,“ dodáva Bohdan Drobný a upozorňuje: „Pri strihaní nezabudnite, že aj dolná časť plotu potrebuje dostatočný prísun svetla. Strih preto veďte šikmo, aby bola spodná časť plotu o niečo širšia než vršok.“

Dbajte na to, aby boli všetky vaše nástroje nabrúsené. Pokiaľ budete mať tupé nožnice, zanecháte po reze rozstrapatené končeky vetví a výhonkov, ktoré rastlinu oslabujú a môžu spôsobiť infekciu. Tiež vždy používajte ochranné rukavice, chrániče sluchu a ochranné okuliare.

111

112 113 114