Nevera ako choroba vzťahu

Nevera

Nevera je nepochybne choroba vzťahu, a to často veľmi zhubná. Ale rovnako ako väčšina nemocí má i ona svoje príčiny a možnosti liečby. Môže prebiehať skryto, niekedy sa na ňu nepríde vôbec. Inokedy môže mať veľmi dramatický priebeh.

Mýtus 1
Bojujte, nepustite ho
V podobných situáciách už zvyčajne nepomôžu ani prosby, ani hrozby. Skúste mu povedať napríklad: Dokážem si predstaviť život bez teba, prial(a) by som si však, aby sme spolu mohli zostať… Podobný postoj je nielen dôstojný, ale i konštruktívny. Ak je doplnený ešte o potrebnú dávku trpezlivosti, o schopnosť nevyvolávať scény, o snahu udržať bežný chod rodiny a zároveň o ochotu nejaký čas uniesť väčšiu otvorenosť spolužita pre oboch, môže byť i účinnou liečbou. V krajnom prípade, ak toto zlyhá, treba zvážiť aj iné možnosti, napríklad takzvané ultimátum s perspektívou: Som ochotný/á počkať dovtedy a dovtedy…

Mýtus  2
Skaza manželstva
Neveru možno chápať ako šancu. Nevera, či už odhalená alebo priznaná, môže priniesť nový impulz tam, kde vzťah živorí a odumiera. Zdá sa, že schopnosť zvládnuť túto ťažkú situáciu môže viesť k posilneniu vzťahu a k väčšej tolerancii voči hocakým, aj iným problémom.

Mýtus  3
Muži častejšie ako ženy
Stačí nazrieť do výsledkov rôznych výskumov, a nájdeme štatistické údaje, že muži bývajú neverní častejšie. No keďže muž býva spravidla neverný so ženou, tieto údaje začínajú strácať logiku. Rozdiel zrejme spočíva v mužskej samoľúbosti, „ješitnosti“. Potrebujú sa vystatovať,  dokazovať si svoju „mužnosť“. Ženy sú v tomto ohľade zdržanlivejšie. Ako príčina rozvratu manželstva si nevera udržuje druhé až tretie miesto v rozvodových štatistikách. A je jedno, či je na strane ženy alebo muža. Štatistický rozdiel je zanedbateľný.

Mýtus  4
Neverníkom je sveta žiť
Čo im vlastne chýba? Majú predsa všetko – rodinu i milenecký vzťah. Lenže majú pred sebou aj nutnosť voľby v situácii, ktorá už nebude mať také jednoznačné riešenie. Každá voľba sa spája s pocitom straty.

Mýtus  5
Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať
Ťažko možno akceptovať konanie niektorých chválenkárov, ktorí majú nutkanie za čerstva sa podeliť so svojimi úletmi s manželom či s manželkou. V podtexte môže byť zdanlivo „ušľachtilá“ motivácia – veď sa s tým nejako popasuje. Sú však situácie, keď by ďalšie zatĺkanie bolo len naivným pokusom robiť z partnera nielen paroháča, ale niečo ešte horšie… Aj tu však platí, že menej je niekedy viac. Čím menej podrobností prezradíme, alebo sa ich budeme domáhať, tým lepšie.

Mýtus  6
Muž telom, žena dušou
Dala by sa vymenovať celá kopa príčin, motivácií či dôvodov na neveru. Od nudy, cez potrebu posilniť si vlastné ego, až po nepokoj lovcov a lovkýň ľahkej koristi. Lenže najčastejšie a pre manželstvo najväčšmi rizikové sú iné príčiny – vzťahy, v ktorých hľadáme niečo, čoho sa nám v manželstve nedostáva. Muži najviac potrebujú obdiv a uznanie, ženy duševné porozumenie. No je pravda, že nevera žien máva katastrofálnejšie dôsledky na pôvodný, teda legálny vzťah.

Mýtus  7
Vinník a obeť
V úlohe obete môžeme bez ťažkostí získať spojencov – rodičov, deti, priateľov, známych… Vinník je zrelý na pranier… Pripustime, že bývajú aj nadmerne promiskuitní jedinci, alebo inak „partnersky nepokojní“. Ale takých nie je až tak veľa. V drvivej väčšine je nevera naozaj choroba vzťahu a treba ju liečiť. Liečivé účinky „pranierov“ sa nedokázali, tam sa len umieralo. Pán primár Plzák hovorieval, že nevera je jav možný. Dodajme „nie však nutný“. Je dobré vedieť, že táto choroba sa naozaj dá liečiť.

 

Nevera