Nesmrteľný ELÁN oslávil svoje 50. výročie veľkolepo. Na turné nechýbali veľké emócie a silné spomienky

Najslávnejšia a najúspešnejšia (česko) slovenská rocková skupina ELÁN naplnila každý jeden koncert svojho výročného turné v Českej republike i na Slovensku.

Chcelo to niekoľko týždňov, kým dozneli najsilnejšie emócie z turné ELÁN 50 rokov tour. Najslávnejšia a najúspešnejšia (česko) slovenská rocková skupina ELÁN naplnila každý jeden koncert svojho výročného turné v Českej republike i na Slovensku. Vo veľkolepom koncertnom filme si pripomenula najdôležitejšie momenty svojho pôsobenia na hudobnej scéne a dokázala, že nadčasové skladby a nespochybniteľný hudobný talent má aj dnes čo povedať všetkým generáciám.

Vybrať z piatich dekád pôsobenia skupiny všetko dôležité, zosúladiť to s výberom skladieb, ktorý by sa zmestil do 150-minútového koncertu a zároveň odohrať všetky najväčšie hity, je absolútne nemožné. Napriek tomu sa to členom skupiny a režisérovi Petrovi Ňunézovi podarilo na výbornú. Hoci v setlistoch koncertov ELÁN 50 rokov tour nevyhnutne museli chýbať niektoré skladby, žiaden fanúšik neodchádzal sklamaný. Snáď len s pocitom, že ešte predsa nemôže byť koniec.

Nesmrteľný ELÁN oslávil svoje 50. výročie veľkolepo.

Turné Elán 50 rokov tour ohlásila kapela v septembri 2017 a podľa analýzy o ňom vedela celá Česká i Slovenská republika, dokonca je potrebné povedať, že aj v ďalších krajinách sa o tomto projekte veľa hovorilo. Celkové číslo sa totiž blíži k 20 miliónov ľudí. Kapacity jednotlivých hál a amfiteátrov dosiahli svoje maximum a koncerty si vychutnalo viac než 150 tisíc divákov. Na domácej pôde, na Slovensku, sa fanúšikovia dočkali aj troch open air koncertov, pričom napríklad v Banskej Bystrici zažili návštevu desaťtisíc ľudí na Amfiteátri Paľa Bielika naposledy v roku 2000, na koncerte Iron Maiden.

Špeciálnu príchuť dostalo turné aj pre fanúšikov so vstupenkami meet&greet. Po prvýkrát vo svojej histórii kapela pristúpila k tejto možnosti, a tak pred koncertami dostali niektorí fanúšikovia možnosť sa s trojicou Jožo Ráž, Jano Baláž a Vašo Patejdl porozprávať, nechať si podpísať CD, DVD či plagát a s touto trojicou sa odfotiť.

„Vždy hovorím, že mne stačí iba jedno svetlo, vynikajúci zvuk a fanúšikovia. V tomto turné sme fanúšikom chceli ukázať to najlepšie, čo sme za 50 rokov vytvorili, chceli sme, aby si s nami zaspomínali,“ hovorí líder skupiny Jožo Ráž. „Pri výbere skladieb sme, ako zvyčajne hlasovali. Inak sa to ani nedalo. Mali sme tematické projekcie, našu koncertnú zostavu doplnili dychy, sláčiky aj vokalistky,“ dopĺňa Vašo Patejdl. Úsmevnú spomienku na prípravu turné pridal aj Jano Baláž: „Pri skúškach v štúdiu sedelo 16 ľudí, tak to niekedy vyzeralo ako v električke.“

Nesmrteľný ELÁN oslávil svoje 50. výročie veľkolepo.

Do finálneho koncertného setlistu sa po ťažkej a opakovanej redukcii dostalo napokon 29 skladieb z obdobia rokov 1979-2018. Od Bláznivých hier až po minuloročnú novinku Ľúbim ťa, Bosorka, Mláďatá, Tanečnice z Lúčnice, Smrtka na pražskom orloji, Čaba neblázni, Stužková a mnohé ďalšie zneli z pier Elánistov na pódiu i pod ním. Kapela Elán odchádzala vždy po poslednej skladbe – Superuvoľnený.

Záverečný koncert turné sledovala pred Vianocami, 20. decembra 2018, vypredaná O2 aréna v Prahe s návštevnosťou 18 000 fanúšikov. Veľkolepé finále je zaznamenané aj na kamerách a fanúšikovia sa jeho uvedenia na DVD dočkajú v najbližších mesiacoch. Medzičasom ich čaká ešte prisľúbený štúdiový album, ktorý vyjde v prvej polovici roka 2019. Do tej doby majú možnosť sledovať ďalšie videá na oficiálnej Facebookovej stránke skupiny ELÁN rock zo série k 50. výročiu. Každú nedeľu budú pribúdať v podobe bonusov gratulácie od bývalých a súčasných kolegov.

Zdroj: Andrea Č.