Nepustite si zimu na „kožu“

Zistili ste v zime zmeny na svojej koži? Správne vybraté prípravky ju ochránia za každých okolností.  Pleť je totiž v zimnom období vystavená veľkej záťaži. Vietor, dážď, chlad, striedanie teploty pri prechode z tepla do zimy a teplota klesajúca pod úroveň nuly oslabujú obranyschopnosť pleti, ktorá ako jediná sa nedá v zime zakryť, je dehydratovaná a citlivejšia.

 

Očista je základ

Starostlivosť o pleť sa začína už ráno, keď ju treba pred nanesením krému očistiť. Ak nie ste zvyknutá čistiť si pleť dvakrát denne, skúste to dodržať v zime. Pár minút, ktoré venujete svojej tvári ráno, sa vám vráti aj s úrokmi v podobe krásnej a rozžiarenej pleti. Na ranné čistenie použite pleťové mlieko alebo penu, ktoré neodoberajú pleti vlhkosť. Ak nemáte mastnú a problematickú pleť, tonikum s obsahom alkoholu vynechajte alebo obmedzte. Pozor na príliš teplú vodu, ktorá pleť ešte viac vysušuje. Používajte len vlažnú vodu a pleť veľmi nešúchajte. Píling si vyberajte len taký, ktorý neobsahuje hrubšie čiastočky.

Výživa a starostlivosť

Používajte výživnejší pleťový krém v závislosti od typu pleti. Krém slúži ako termoregulátor a zabráni odparovaniu vody z pleti. Pri mastnejšej pokožke určite oceníte krém s hutnejšou – prípadne gélovou – konzistenciou. Suchý vzduch v miestnostiach tiež neprospieva, pleť je dehydratovaná, dokonca môžete pociťovať až napätosť. Vyberte si preto krém, ktorý dokáže v pleti udržať vodu. Ideálny je taký, ktorý obsahuje lipidy, kyselinu hyalurónovú, glycerín alebo alou. Nezabudnite ani na  ochranný slnečný filter – aspoň 15. Ak používate krém bez filtra, určite použite mejkap, ktorý ho obsahuje.

 

Pigmentácia

Ak je vaša pleť náchylná na pigmentové škvrny, práve jeseň a zima sú ideálne na to, aby ste jej vrátili jednotný vzhľad. Lenže pozor. Prípravky určené na zosvetlenie pigmentových škvŕn sa spravidla nepoužívajú cez deň. Vtedy treba pleť chrániť pred vplyvom priameho slnečného žiarenia ochranným krémom. Mohlo by sa totiž stať, že na bieliace zložky by pleť reagovala podráždene mohla by sa spáliť. Ak je pigmentová škvrna ojedinelá, použite sérum lokálne, ak je fliačkov viac, prípravok naneste na pleť rovnomerne.

 

Červenáte sa?

Časté zmeny teploty, chodenie zo zimy do tepla a naopak, často spôsobujú  sčervenanie tváre. Drobné cievky pod pokožkou sa totiž v chlade stiahnu (aby sa udržala vnútorná teplota tela) a po príchode do teplej miestnosti sa opäť roztiahnu. Ak sa tento proces opakuje často, môže dôjsť k tomu, že červený nádych zostane na pleti dlhodobo. V takom prípade je ideálne použiť prípravky určenie priamo na citlivú pleť so sklonmi k sčervenaniu.

Červených líc sa možno zbaviť aj šikovným trikom: pod podkladový mejkap naneste korektor zafarbený na zeleno a vklepte ho do problémových partií, väčšinou okolo nosa, na bradu a na líca. Zneutralizuje červené žilky, takže zjednotí farebný tón pleti.

Autor: -aka-