Neprispôsobujte sa chlapovi viac ako je treba

Po správnosti by mal byť vzťah dvoch ľudí rovnocenný a mal by rovnakou mierou vyhovovať obidvom. Priznajme si však pravdu. Nemusíte sa niekedy predsa len prispôsobiť partnerovi? Mnohé z nás to považujú za samozrejmosť, no pritom to až tak samozrejmé nie je. Každý čin a rozhodnutie vo vzťahu by malo nasledovať po obojstrannej dohode, vyhovujúcej rovnako obdivom partnerom. To platí aj o partnerových záľubách.

Treba pripomenúť, že vzťah sa celý čas vyvíja. To, že ste sa partnerovi prispôsobovali od začiatku vzťahu v dobrej viere, že mu chcete byť dobrou partnerkou, ktorá ho nebude obmedzovať teraz neznamená, že sa to nemôže zmeniť. Ak vám partnerove návyky, či záľuby nevyhovujú, strpčujú vám život, alebo ich považujete za nevhodné, či obmedzujúce vo vašom vzťahu, nezúfajte. Nemusíte sa donekonečna a stále prispôsobovať len a len vy, malo by to byť vzájomné. Ak vás váš partner ľúbi a jedná sa o normálneho človeka, nie egoistického a neprispôsobivého sebca, musí pripustiť, že sa musí do istej miery prispôsobiť aj on.

Ako to dosiahnuť? Hádka to nevyrieši, tým si buďte istá. Je potrebné mu to kúskovať postupne, alebo sa s ním o tom porozprávať otvorene. Všetko závisí od jeho povahy, preto iba vy viete, ako na neho ísť tak, aby ste dosiahli úspech a to, čo chcete dosiahnuť. Musíte už raz a navždy prestať s ustupovaním. Vždy sa dá so všetkým skoncovať, nemusíte si ten kríž niesť už do konca života. Ak nebude súhlasiť, jednoducho mu dajte ultimátum a pohrozte mu koncom vzťahu.

Hrať poslušnú ženičku sa totiž nevypláca. Chlap si vás prestane vážiť a budete pre neho len samozrejmosť, domáci robot, či inventár bytu. Táto fáza neprichádza zo dňa na deň, ale postupne, niekedy to môže trvať roky. A vy si to teda nemusíte ani všimnúť. Obvykle si to uvedomíte až vtedy, keď už je neskoro a vo vzťahu sa objaví buď tretia osoba, alebo bude vaše prispôsobovanie sa už tak neznesiteľné, že sa vám jedného dňa otvoria oči.

Dôležité je neopustiť sa. Nebyť len bábkou v jeho rukách, ktorá vždy skočí, ako on zapíska. Je chorý a vy okolo neho beháte, ako keby bol na smrteľnej posteli, no keď ste chorá vy, on vám nepodá ani pohár vody? Typický príklad! A dosť – nerobte mu už viac slúžku, tú si nikto neváži. Starajte sa o seba, nie o neho, chodievajte s kamarátkami von, cvičte, robte všetko ako pred manželstvom. Dôležité je zachovať si svoju dôstojnosť a hrdosť. Nie ste predsa jeho matka, ale partnerka a to je veľký rozdiel.