Nenechajte sa nachytať!

Dnes sa o tom veľa hovorí. O tom, že na našej planéte dochádza k takým klimatickým zmenám, ktoré nás môžu vyjsť pekne draho. Je v podstate koniec januára a v Bratislave ešte ani raz nebol sneh. Priznám sa, že ma to trochu desí.

Módny priemysel je jeden z najviac špinavých na svete. Väčšina veľkých módnych reťazcov sa snaží tento fakt zakryť a to tým, že používajú rôzne nástroje na to, aby vyzerali, že oni sú eko a jednoznačne zelená značka. Ale často ide len tzv. o greenwashing.

 

Kamufláž

Zbieranie oblečenia, hranie sa s terminológiou a rovnako využívanie našej nevedomosti. S tým všetkým obchodné reťazce operujú, len aby sme mi mohli nakupovať bez výčitiek svedomia. Stále častejšie sa stretávame s termínom bio bavlna, ale pozor. Za bio bavlnu môžeme považovať len textíliu, ktorá má príslušný certifikát. Ale v konečnom dôsledku treba mať na pamäti, že bavlna, akákoľvek, aj tá bio je veľmi náročná na pestovanie. Potrebuje veľa vody, ktorej nedostatok je dnes skutočným problém.

 

Prírodné materiály?

Ďalším materiálom, ktorý môže na nás pôsobiť zdanlivo prírodne je vlna. Vlna je krásny a kvalitný materiál, ale nedajte sa nachytať. Keďže je drahšia ako syntetické materiály, často sa práve s nimi mieša. Zmesové materiály vo všeobecnosti nie sú problém, ale ak zmiešate vlnu napríklad s akrylom, v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o prírodnom materiály.

 

Stačí mať kritické myslenie

Dnešný svet je prepchatý informáciami. Človek je z toho až unavený a vôbec sa mu nechce pátrať po tom, kde je pravda. Ale ja si myslím, že stačí jednoduchý sedliacky rozum a hádam aj trocha kritického myslenia a človek pravdu nájde. Vždy treba mať na pamäti dve veci. Tá prvá je, že veľké módne reťazce chcú v prvom rade zarobiť. Na úkor ľudí, ktorí oblečenie vyrábajú, na úkor životné prostredia, ktoré je pľundrované a v konečnom dôsledku aj na náš úkor, pretože zvyčajne ide o nie veľmi kvalitné kúsky. A druhou je- najekologickejšou cestou je -odmietnuť. Jednoducho si nič nekúpiť. Oblečenia je na svete až až a v second handoch ich kúpite za zlomkovú cenu.

 

Autor: AVE
Zdroj foto: pinterest