Neignorujte problémy

Žiaden vzťah nie je ideálny, malé nedorozumenia sa môžu objaviť aj každý deň. Problémy sa ale dajú riešiť, no pokiaľ sa o nich nehovorí, je to ťažšie niečo zmeniť. Ako sa naučiť fungovať v partnerstve, aj keď sa nám isté veci nepáčia?

Upozornite na to, čo sa vám nepáči

Chyby a nedokonalosti sa objavia vtedy, keď sa pominie prvotná zamilovanosť a keď sa partneri rozhodnú spolu žiť. Nie každý je možno stvorený robiť kompromisy a byť čo najviac tolerantný, no ak túžite po dobrom vzťahu, je čas naučiť sa takým partnerom byť.

Často máme prehnané predstavy o tom, aký by mal byť náš partner, čo by mal resp. nemal robiť. Nemali by sme zabúdať na fakt, že muži majú iné myslenie ako my ženy a niektoré veci budú skrátka iné. Vždy nám bude prekážať neumytý riad či odhodené ponožky pod posteľou. Faktom je, že sa s tým musíme čo najskôr zmieriť, príp. partnera naučiť, ako svoje zvyky pozmeniť v našu spokojnosť. Zbytočné dusno kvôli maličkostiam sa môže vyhrotiť do konfliktu, kde nás náš partner nebude spoznávať.

Vo vzťahu nemlčte

Zo začiatku sme možno až príliš tolerantné, a to je naša chyba. Ak sa nám niektoré veci nepáčia, dajme ich jemne najavo. Mlčanie je najhoršia vec vo vzťahu, i za cenu, že mlčať je zlato a hovoriť striebro. Raz sa to prelomí a vtedy partner výbuch sopky nemusí zniesť. Neignorujte negatívne vlastnosti a spôsoby, ktorými sa prejavuje doma i na verejnosti. Obmedzte pomaly zlozvyky, nepríjemnosti, ktoré vás ťažia a buďte trpezlivé.

Nejde len o neumytý riad či ponožky, ak sa vám niečo nepáči, alebo ak s niečím nesúhlasíte, neduste to v sebe. Takto sa len medzi vami vytvorí bariéra komunikácie a s tým spojená nedôvera a odcudzenie sa. Do extrémnosti sa nemusí zájsť, ak svoje správanie zmenia obaja partneri. Treba si uvedomiť, že sa partnerovi nemusia páčiť ani naše zaužívané spôsoby, keď sme žili v domácnosti bez mužskej spoločnosti. naučte sa komunikovať a vzájomne sa rešpektovať.

Sledujte zmenu správania

Jemne, decentne partnerovi naznačte, čo sa vám nepáči, upozornite ho na to a sledujte zmenu správania. Čím skôr sa tak stane, tým sa viac môžete tešiť z budovania vašej spoločnej domácnosti a vzťahu zároveň. Spomína vám často svoje kamarátky, aby podnietil vašu žiarlivosť a dokázal si, či žiarlite? Jasne vyšlete signál, že nie ste partnerkou, ktorá má chuť počúvať tieto reči, ak si vami nie je istý. Možno si vôbec neuvedomuje, že povie niečo zlé, pokiaľ na jeho slová nereagujete.

Maličkosti tvoria vzťah, preto nedovoľte, aby ste oň prišli ignorovaním problémov a nedorozumení.

Foto: https://soopermommy.files.wordpress.com/2015/08/couplesfighting.jpg