Naučme sa zvládať stres ako muži

športom proti stresu

Stresu sa nevyhnú ani tie najpokojnejšie a najvyrovnanejšie povahy. Avšak, nie každý ho dokáže zvládať. Musím uznať, že lepšie, zdravšie a efektnejšie sa s ním vyrovnávajú muži.

Stres je psychická záťaž na organizmus, ktorá sa prejavuje pocitom napätia, nervozity,  neprimeranou reakciou voči okoliu, vyčerpanosťou, ale nadmerný stres môže prerásť aj do zdravotných problémov. Samozrejme, stres môže byť aj pozitívny. Ten zažívame napríklad pri športe. Je spôsobený adrenalínom a takýto stres nám pomáha dosahovať ešte lepšie výsledky. Žiaľ, väčšina z nás je pod tlakom negatívneho stresu, ktorý zažívame v práci, doma, vo vzťahoch, na cestách, v obchode aj na úradoch.

Je preukázané, že pri zvýšenej hladine stresového hormónu kortizolu v krvi vyhľadávame potraviny a jedlá bohaté na cukry a tuky. Nervy si potrebuje čím skôr obaliť tukom. Vystresovaní fajčiari si idú zapáliť, nefajčiari idú stres zajesť. Zaujímavé je, že pod vplyvom stresu otvárajú chladničku častejšie ženy ako muži. Tí stres riešia úplne inak. Kým nervózna žena má chuť na čokoládu, vystresovaný muž túži po sexe. Kým ženy hľadajú rozptýlenie aj v nekonečných rozhovoroch s kamarátkou, kolegyňou a z napätia sa vyrozprávajú, muži negatívne myšlienky zaženú najúspešnejšie v tichosti, posteli, v ktorej nie sú sami.

Pravdaže, ani týmto príjemným spôsobom sa nedá riešiť vždy každá vypätá situácia, ktorá nás počas všedného dňa postretne. A keď budeme stres neustále zajedať, čoskoro ho vystrieda depresia z nášho výzoru. Naučte sa preto žiť so stresom a zvládať ho ako nestresovú situáciu. V prvom rade definujte, čo vám stres spôsobuje. Ak sa to dá, stresu, konfliktným situáciám, ľuďom sa radšej vyhnite. Zdravo sa stravujte, alkohol, cigarety zo života radšej úplne vytesnite a relax si doprajte pri športovej aktivite. Hormóny šťastia, ktoré pri športe vyprodukujete si so stresovými hormónmi bez problémov poradia.  A napokon to najdôležitejšie – naučte sa pozerať sa na veci pozitívne. Ani strata práce, ani rozpad vzťahu nemusia znamenať koniec sveta, môže to byť začiatok niečoho nového. Nezabudnite. Keď máte pocit, že vás totálne zakopali pod čiernu zem, v skutočnosti vás len zasadili, aby ste mohli konečne rásť.

Autor: Eva
Foto:Ingimage

Stres