Nápoje a tajomstvo chudnutia

Nápoje a tajomstvo chudnutia

Voda hrá dôležitú úlohu pri trávení a jej nedostatok môže podstatne zabrzdiť spaľovanie tukov. Bez striktného dodržiavania pitného režimu sa s váhou dole nepohnete. Elixírmi na chudnutie sú aj rôzne druhy čajov.

Voda a chudnutie
Keď vypijete pred každým jedlom pohár vody, získate pocit plnosti a nebude vám robiť taký problém zjesť menšiu porciu jedla. Dokonca sa preukázalo, že zjete až o 80 kalórií menej. Za celý deň to predstavuje 300 kalórií, za týždeň 2 100 kalórií… Výskum ukázal, že takto možno za tri mesiace schudnúť okolo šesť kilogramov.

Voda a únava
Preukázala sa priama súvislosť medzi príjmom tekutín a telesnou energiou. Pri nedostatočnom príjme tekutín sa dostavuje únava a celková slabosť. Nielen množstvo, ale aj kvalita vody ovplyvňuje naše myslenie a cítenie. Už pri miernej dehydratácii je myslenie a cítenie narušené. Navyše centrá na kontrolu hladu a smädu sa nachádzajú na rovnakom mieste mozgu, v hypotalame. Aj preto sa môže stať, že hoci pociťujeme hlad, telo sa snaží povedať, že potrebuje doplniť tekutiny. Nie nadarmo sa hovorí, že hlad je iba maskovaný smäd. To môže viesť k prejedaniu sa, lebo narušené chuťové mechanizmy nám vnucujú pocit hladu, ktorý vlastne nemáme.  Dostatočný denný príjem tekutín zvyšuje pocit sily, životnej energie a vitality.

Elixíry na chudnutie

Ranný rituál
Jablkový ocot sa považuje za univerzálny liek, ktorý pôsobí preventívne a podporne pri liečbe rôznych neduhov a chorôb. Pravidelné užívanie základného nápoja výrazne podporuje hmotnostný úbytok a aj trávenie. S tým súvisia procesy, napríklad odkyslenie, prečistenie organizmu a regulácia látkovej premeny. Základný nápoj – pohár vody, dve lyžičky jablkového octu, dve lyžičky medu. Dobre premiešajte a vypite nalačno pred prvým jedlom. Nápoj môžete piť až trikrát denne, najlepšie vždy asi pol hodiny pred jedlom. Kto trpí zápchou, mal by sa vzdať medu, lebo spomaľuje trávenie. Pravidelné užívanie tohto nápoja najmenej 5 až 6 týždňov vyvolá pozitívne zmeny. Tlmí chuť do jedla a pôsobí priaznivo na tráviace orgány.

Srvátka a kombucha
Pozitívne vlastnosti srvátky objavil už Hippokrates, najmä pokiaľ ide o vyčistenie čriev a regeneráciu črevnej flóry. Pitie srvátky sa odporúča predovšetkým pre vysoký obsah draslíka a nízky obsah sodíka. Sušená srvátka chutí podobne ako mlieko, je takmer bez tuku, ľahko stráviteľná a dodáva organizmu prospešné látky. Okrem iných i lecitín, ktorý pôsobí na zvýšenú hladinu cholesterolu, zlepšuje pamäť, pomáha odbúravať tuky a bojuje proti únave. Srvátku dostať aj sušenú. Jednoduchým spôsobom si z nej pripravíte vhodný nápoj.

Kombucha je ľahko fermentovaný čajový nápoj s kvasinkovými kultúrami a baktériami kyseliny mliečnej. Obsahuje enzýmy, vitamíny a minerálne látky a je obľúbeným prostriedkom na zníženie telesnej hmotnosti. Nápoj z kombuchy sa odporúča piť trikrát denne, vždy pred jedlom.

 

Chudnutie so šálkou čaju

Zelený čaj je fyziologicky aktívnejší ako čierny čaj. Vďaka tomu, že nie je fermentovaný, uchovávajú sa v ňom dôležité prirodzené látky vrátane vitamínov a minerálnych látok. Pomáha pri tráviacich problémoch, chráni pred chorobami srdca a povzbudzuje organizmus. Urýchľuje uvoľňovanie tukových zásob v tele, čím napomáha chudnutiu. Odporúča sa vypiť niekoľko šálok denne. Spaľovanie tukov podporuje i čínsky polozelený čaj oolong, ktorý tvorí prechod medzi zeleným a čiernym čajom.

Čínsky červený čaj Pu-erh sa kedysi považoval za najfajnovejšiu čajovú sortu, ktorú podávali iba cisárom. Aj dnes je v Číne univerzálnym liekom, ktorý dodáva energiu a predlžuje život. Tento čaj sa ľudovo nazýva vrah tukov, lebo podporuje spaľovanie tukov, pomáha znižovať hmotnosť, podporuje činnosť pečene, reguluje látkovú premenu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Hannasaki – japonský kráľ všetkých čajov – ponúka to, čo si môžeme pre svoje zdravie priať: pomáha odbúravať tukové tkanivo, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, detoxikuje organizmus, posilňuje imunitný systém a je bohatý na minerálne látky. Jeho veľká sila sa ukrýva predovšetkým v schopnosti harmonizovať životnú energiu jin a jang.

Príjemne sladkastý čaj rooibos uspokojí maškrtný jazýček,  keď dostanete chuť na sladké. Navyše znižuje hladinu cukru v krvi, vysoký krvný tlak a priaznivo pôsobí na trávenie. Rooibos je juhoafrický národný nápoj a je charakteristický sladkou chuťou a sýtou červenohnedou farbou.

Čaj z listov jazmíny paraguajskej, známy ako maté, je obľúbený nápoj na celom svete. Vhodným je pri chudnutí, lebo potláča pocit hladu a upravuje trávenie. Navyše pomáha pri detoxikácii organizmu a má výrazné stimulačné účinky

Čaj Lapacho pochádza z Južnej Ameriky a nazýva sa nápoj Inkov. Pripravuje sa z vnútornej časti kôry stromu lapacho. Obsahuje mnoho minerálnych látok, odstraňuje z tela škodlivé látky, posilňuje činnosť vnútorných orgánov, podporuje trávenie a látkovú premenu.

Zdroj: Jarmila Mandžuková (Chudneme s rozumom)

 Nápoje a tajomstvo chudnutia