Naplánujte si svoju oázu

Záhrada je miesto na oddych, relax a pohodu. Je útočiskom od každodennej rutiny a ponúka priamy kontakt s prírodou.
Kúpiť si záhradu je nápad výborný, nielen teraz, keď sme často uväznení doma. Súkromný raj či oáza pokoja je balzam na dušu. Ak si túžite záhradu  obstarať, najprv si podrobne premyslite, ako by malo vaše miesto na relax vyzerať. Čím viac sa budete venovať návrhu, tým lepšie sa v nej budete cítiť.  

 

Viete, čo chcete?

Jedna z prvých otázok, na ktorú by ste si mali odpovedať, je – čo od záhrady očakávate. Takže si premyslite a prediskutujte s rodinou, či chcete v záhrade odpočívať a relaxovať, prípadne, či v nej chcete organizovať párty a zabávať sa s priateľmi. Chcete využívať tento priestor na hry pre deti a dospelých? Bude záhrada slúžiť aj štvornohým miláčikom? Chcete mať úžitkovú záhradu a pestovať aj niečo užitočné, ako domáce bylinky, ovocie a zeleninu? Alebo je vaším cieľom exkluzívna záhrada s jazierkom, skalkou a vzácnymi rastlinami? Koľko času ste počas roka ochotní venovať práci v záhrade?

Všetko treba premyslieť

Nezabúdajte, že aj záľuby a potreby sa môžu časom a vekom meniť. Niektoré veci si treba dobre premyslieť už pri zakladaní záhrady, pretože sa ťažko menia, napríklad umiestnenie terasy, záhradné chodníčky a živý plot na vytvorenie súkromia. Niektoré časti záhrady môžu byť dočasné, pieskovisko a ihrisko pre deti. A niektoré, napríklad jazierko, možno odložiť na neskoršie obdobie, keď dokončíme ostatné časti záhrady, alebo budeme mať dostatok financií.

Aká sa vám páči

Dôležité je uvedomiť si, aký štýl záhrady sa vám páči. Ak máte záhradu pri dome, sústreďte sa na súlad vhodného štýlu v interiér a v exteriéri. Hľadajte inšpirácie a rozhodnite sa, či sa vám páči formálny štýl s pravidelnými geometrickými líniami, alebo nepravidelná záhrada. Rozhodnite sa, či chcete modernú minimalistickú záhradu, alebo naopak neusporiadanú pestrú záhradu plnú kvetín a zelených zákutí. Pri výbere štýlu pamätajte, že nie všetko je vhodné do každého prostredia. Inú záhradu si žiada rekreačná chalupa na vidieku a inú strohý moderný minimalistický dom.

 

Čas a peniaze

Pri navrhovaní záhrady majte na zreteli, koľko času a financií ste ochotní a schopní záhrade obetovať. Ovplyvní to aj rozhodnutie, či záhradu založíte sami, alebo jej realizáciu zveríte odbornej firme. Ak sa do toho pustíte vlastnými silami, v prvej fáze určite ušetríte. Ak však nemáte dosť skúseností a odborných vedomostí, môže sa stať, že sa tento pokus-omyl nepríjemne predraží. Zásadná je tiež otázka, koľko času ste ochotní venovať pravidelnej údržbe. Žiadna záhrada totiž nie je „bezúdržbová“. Najmä bazén a jazierko sú prvky, ktoré si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Zásah odbornej firmy môže byť finančne náročný a ak záhradné práce nepatria k vašim koníčkom, mali by ste to pri tvorbe záhrady zohľadniť.

Výber rastlín

Ak chcete mať záhradu, v ktorej sa dobre cítite, túžite po najkrajších kvetoch a rastlinách, nie je ideálne vysadiť v nej každý ker a trvalku, čo vás zaujali v katalógu, alebo ste ich dostali od priateľov s vynikajúcim odporúčaním. Ak sa má rastlinám dariť, musíte výber prispôsobiť umiestneniu záhrady a reálnym podmienkam. To znamená, do úvahy treba brať veľkosť záhrady, nadmorskú výšku, orientáciu na svetové strany, tieň a ostré slnko, pôdne podmienky aj dažďové pomery. To všetko rozhoduje, či sa rastliny budú cítiť dobre a vytvárať želaný výsledný dojem. Na každom pozemku sú zväčša miesta nerovnako vlhké a nerovnako slnečné. Keď na každé miesto vyberiete vhodné druhy, pravdepodobne budú dobre rásť a budú menej náchylné na prípadné napadnutie chorobami či škodcami.

Nie všetky sú vhodné

Častý problém je aj konečná veľkosť rastlín, ktorú zvykneme podceniť. V snahe mať záhradu krásnu od začiatku, sadíme rastliny blízko seba, čo v neskorších rokoch obmedzuje ich rast a rozvoj, takže nevyniknú ako by mali. Úplným majstrovstvom je skombinovať rastliny tak, aby záhrada bola farebne zladená a pôsobivá od skorej jari do neskorej jesene.

Jednoduchý projekt

Ak ste si odpovedali na všetky otázky, hľadajte inšpiráciu v časopisoch a na internete a porozprávajte sa o očakávaniach s rodinou. Každý má individuálne túžby a sny. Je  dôležité, aby záhrada rešpektovala tieto potreby. No a potom si urobte projekt záhrady a poznačte si všetky nápady na papier. Na ňom zvyknú vyzerať veci inak, ako keď sa o nich len hovorí. Definujte a rozvrhnite si priestor v záhrade, na to nepotrebujete vedieť kresliť. Stačí rukou načrtnúť orientačný plán a zakresliť, kde sa čo hodí. Odpoviete si zároveň na otázku, prečo práve tam. Projekt záhrady by mal zachytávať reálny stav, situačný plán, grafický návrh, priebeh prác, rozpis rastlín i cenovú kalkuláciu. Potom sa budete môcť správne rozhodnúť, čo a v akej postupnosti v záhrade zrealizujete. Za dobre naplánovaný postup sa vám záhrada raz poďakuje.

Autor: -aka-