Najprv lásku predstierali a nakoniec sú partnermi

Čo je pravda
Ich povolaním je herectvo. Hrajú na doskách divadiel alebo nakrúcajú filmy sledované divákmi po celom svete. Predstierajú, hrajú, denne prežívajú emócie. Je teda možné, že by sa ich emócie zapísané pri hre vpísali do ich mozgov ako nové dáta? Čo ak sa hercom pri hraní a neustálom opakovaní scenára prepisujú niektoré nastavenia v mozgu? Veď sme napokon všetci – či sa nám to páči, alebo nie – naprogramovaní ako stroje.

Iskra u hercov v niekoľkých nezanedbateľných prípadoch naozaj preskočila. Z hereckých kolegov, najprv predstierajúcich lásku, sa stali partneri aj v realite. Náhoda? Alebo zohrali svoj význam emócie, prejavované city, hoci boli len „akože“? A kde je vlastne rozdiel medzi „akože“ a „pravdou“?

 

Slávne dvojice ako Angelina Jolie a Brad Pitt
Najznámejším párom, ktorý sa zoznámil počas nakrúcania, je dnes slávna dvojica Angelina Jolie a Brad Pitt. Aj Kim Basinger a Alec Baldwin sa zoznámili pri natáčaní romantickej komédie. Dnes už pár netvoria. Ďalším párom, ktorý sa zoznámil v romantickej snímke, je Rachel McAdams a Ryan Gosling. Vzťah im vydržal tri roky. Pár tvorili aj Robert Pattinson a Kristen Stewart. Vzťah sa im rozpadol. Takto by sme mohli pokračovať a donekonečna menovať slávne páry, ktoré spolu prežili lásku vo filme. Ich mozog si mohol prepísať emócie ako realitu. Mohli vnímať druhého človeka ako toho, ktorý je pre nich ten pravý. V skutočnosti sa mohli naozaj milovať, napriek tomu im všetkým vzťah nevydržal dlho. Niečo, prečo sa dvojica k sebe nehodila, u nich zrejme chýbalo.

 

Čo sa skrýva za záhadou našich mozgov?

Poďme hrať hru
Ak platí pravidlo 70 % rovníc rovnakých s partnerom, aby mozog medzi nami vyhodnotil vzájomnú príťažlivosť, mohlo by byť reálne, že pri akejkoľvek hre či zámerne vyvolanej emócii, spúšťa mozog signály na prepis niektorých vzorcov.
Časom by sme na základe tejto skúsenosti mohli prichádzať na to, že ak sa vo vzťahoch objavujú problémy, mohli by sme využiť hry, emócie, vášne a opakovanie správnych novo nastavených scenárov aj v bežných životoch.  Viac sa hrať, viac prejavovať svoje pocity, viac sa radovať.
Možno by sme si všetci mohli dať záväzok, že do svojich vzťahov vnesieme viac emočného zafarbenia. Miesto tupého sledovania televízie budeme spolu spievať a trebárs aj tancovať. Namiesto výčitiek a obviňovania sa doma budeme viac radovať.
Jednoducho poďme hrať inú hru. Hru na lásku. A bol by v tom čert, aby si to ten náš počítač jedného dňa nezapamätal. Tvoríme pár, aby sme sa milovali. Chceme precítiť každý večer – rovnako ako milenecké herecké páry, tisíckrát zamilovane hľadiace na nočnú oblohu.

Budeme to opakovať tak dlho, až sa to naučíme. A keď to nevyjde dnes, tak určite zajtra.

Zdroj: Hanka Lustiková, certifikovaná koučka Aleša Kalinu