Nahradí majetok stratené city?

Stratené city

Čudujete sa, že sa niektorí ľudia potrebujú tak intenzívne obklopovať mamonom? Či aj vy patríte medzi nich a majetkom by ste nikdy nepohrdli? Túžba po majetku nemusí znamenať, že dotyčný je skutočne mamonár a nič iné ho nezaujíma – môže mu chýbať láska. Samozrejme, nie každý si to prizná – ale to už je druhá strana mince.

Keď chýba láska
Láska, tento čarovný cit, dokáže zamávať aj vzťahmi k majetku. Ten, kto má dostatok lásky si neváži svoj majetok až tak ako ten, kto nemá dostatok lásky. Nový výskum odborníkov z University of New Hampshire, ktorý realizoval profesor psychológie Edward Lemay, ukázal, že tí z nás, ktorí sa cítia istejšie a bezpečnejšie, pripisujú svojmu majetku nižšiu hodnotu a význam. Istejšie a bezpečnejšie sa cítime vtedy, keď dostávame potrebnú lásku a akceptáciu.

Majetok ako ochrana
„Ľudia čiastočne určujú hodnotu majetku, pretože on poskytuje pocit ochrany, istoty a pohodlia. Zistili sme však, že keď majú už ľudia pocit, že sú milovaní a akceptovaní druhými, to tiež môže poskytnúť pocit ochrany, istoty a pohodlia, a tým sa pre nich zníži hodnota majetku,“ hovorí podľa stránok ScienceDaily Lemay.

Majetok nikdy nenahradí blízkeho človeka
Vedci zisťovali vzťah účastníkov štúdie ku konkrétnym predmetom – napríklad k prikrývke alebo k peru. Zistili, že ľudia, ktorí nemali pocit bezpečia (prameniaci z nedostatku lásky a pochopenia), určili hodnotu konkrétneho predmetu až päťkrát vyššiu ako ľudia, ktorí boli obklopení láskou a pochopením. Dá sa teda povedať, keď potrebujeme mať okolo seba luxusný majetok, môže to byť len tým, že nám chýbajú skutočné hodnoty – pravá láska a porozumenie. Samozrejme, drahé zariadenie a množstvo majetku nám nikdy nenahradí to, čo nám môže dať jeden človek.

Autor: Vivien Merlinová
Foto: dreamstime.com

 

Stratené city