NA HORÁCH „OBLIEKAJTE“ AJ PLEŤ

Chystáte sa lyžovať, snoubordovať, sánkovať, korčuľovať alebo len tak si vychutnávať krásu hôr a nadýchať sa horského vzduchu? Nezabudnite na ochranu pleti. Je dôležitá.

Chystáte sa lyžovať, snoubordovať, sánkovať, korčuľovať alebo len tak si vychutnávať krásu hôr a nadýchať sa horského vzduchu? Nezabudnite na ochranu pleti. Je dôležitá.

Časté zmeny teplôt spojené s prechodom z mrazu do vykúrených miestností, ale aj ľadový vietor a ostré slnko spôsobujú poškodenie ochranného hydrolipidového filmu pokožky. Stráca prirodzenú obranyschopnosť a  je oveľa citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. „V mraze sa spomaľujú funkcie pokožky. Mazové žľazy vylučujú menej tukov a látková výmena stagnuje. Pokožka sa často ‚presuší‘, je šupinatá, začervenalá, svrbí. Pre väčšiu odolnosť pleti a schopnosť udržať si vlhkosť po celý deň je potrebné jej poskytnúť kvalitný základ, ktorý vybuduje ochranný štít proti vetru a chladu,“ hovorí kozmetička.

Výživný mastnejší krém
Keď je pod nulou, umyte si tvár aspoň hodinu predtým, než vyjdete von. Keď sa ponáhľate, použite ráno na očistenie pleti pleťové mlieko, neodoberá pokožke vlhkosť. Obstarajte si hustejší výživný krém s vitamínmi a lipidmi. Vytvorí na pleti ochranný film a vďaka svojmu zloženiu bude fungovať ako blokátor nepriaznivých vplyvov a zároveň termoregulátor. Navyše zabráni odparovaniu vody, takže pleť ostane vláčna a zbytočne sa neochladzuje. Tým, ktorí trpia vysušovaním pleti, sa v extrémnych klimatických podmienkach – tuhé mrazy, ostrý vietor –  vyplatí vymeniť denný krém za nočný. Na noc potom postačí klasický hydratačný krém,“ odporúča kozmetička. “K výbave na hory si pribaľte krém s vysokým ochranným faktorom. Pôsobenie nebezpečného ultrafialového žiarenia totiž stúpa so zvyšujúcou sa nadmorskou výškou a navyše je intenzita slnka znásobená jeho odrazom od snehu.Krém použite aspoň štvrť hodiny pred odchodom na zjazdovku. Najmä na horách sa oplatí „obliekať“ pleť do viacerých vrstiev”, pokračuje odborníčka.

Pigmentové škvrny
Ak máte sklon k tvorbe pigmentových škvŕn, nepoužívajte cez deň zosvetľujúce prípravky, ktoré pigmenty odstraňujú. Snažte sa pokožku chrániť pred vplyvom priameho slnečného žiarenia ochranným krémom. Emulziu či sérum na pigmentové škvrny aplikujte až večer. Prečo? „Mohlo by sa stať, že na bieliace zložky bude pleť reagovať podráždením. Pokožka je stenčená a mohla by sa nepríjemne spáliť,“ vysvetľuje kozmetička a dodáva: „Na sólo pigmentovú škvrnu aplikujte sérum lokálne, keď je fliačikov viac, je lepšie prípravok nanášať rovnomerne na celú plochu.“ 

Najcitlivejšie miesta

Oči – chráni ich iba tenká koža bez tukovej vrstvy, preto je potrebné im chýbajúci tuk dodať. Ľahké očné gély nahraďte kvalitným mastnejším sérom a aspoň dvakrát denne ho jemne vklepte do pokožky okolo očí. Používajte slnečné okuliare s UV filtrom.

Pery nemajú žiadny ochranný film ani pigmentovú ochranu a ľahko strácajú vlhkosť. Pokiaľ sú vaše pery príliš drsné a praskajú, skúste večer obrúsiť suchú kožu jemným peelingom (napríklad pomocou starej suchej zubnej kefky) a na noc naneste silnú vrstvu vazelíny alebo iného veľmi mastného prípravku.

Ruky ochraňujte rukavicami a, samozrejme, výživným krémom alebo prípravkom s obsahom vazelíny.Predovšetkým si dávajte pozor na to, aby ste nechodili von s vlhkými rukami.

Zdroj: Karolínka
Foto: Ingimage