Na dvoch kolesách po Slovensku

Čoraz teplejšie počasie doslova láka vyraziť si vo chvíľach voľna do prírody. Slovensko so svojou nádhernou a rôznorodou scenériou ponúka nespočetné možnosti na turistiku. A to nielen na nohách, ale aj na dvoch kolesách. Priaznivci cykloturistiky zo všetkých regiónov majú na výber z množstva dobre značených trás pre cestné aj horské bicykle. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na víkendový cyklovýlet s rodinou či priateľmi.

Západné Slovensko
Bratislavská cyklomagistrála
Malé Karpaty v okolí nášho hlavného mesta sú popretkávané cyklotrasami rôznych stupňov náročnosti. Vďaka terénu s iba mierne prudkým stúpaním zvládnu väčšinu cyklovýletov aj rodiny s deťmi či cyklisti so slabšou kondíciou a vybavením. Výlety na kolesách v lesoch môžete spojiť aj s návštevou pamiatok, napríklad hradov Červený kameň alebo Devín. Z Devína sa môžete vybrať aj na špeciálny náučný cyklistický chodník. Najmä vaše ratolesti sa počas neho naučia veľa o prírode, našej kultúre aj ochrane životného prostredia. Ak patríte medzi priaznivcov horskej cyklistiky, vydajte sa napríklad cez Raču na Malý a Veľký Javorník, vrchy vzdialené necelých 20 km od centra Bratislavy. Ak obľubujete vytrvalostnú jazdu na rovnom teréne, vyrazte si na obľúbenú bratislavskú hrádzu. Za jeden deň po nej stihnete na bicykli navštíviť ďalšie dva štáty – Rakúsko aj Maďarsko.

Stredné Slovensko
Cez Donovaly do Korytnice
Región Starohorských vrchov so svojím centrom Donovaly ponúka až 230 km značených cyklotrás. Ak máte horský bicykel a bývate v tejto časti Slovenska, vyberte sa počas víkendu z Donovál cez Hiadeľské sedlo v Nízkych Tatrách do bývalého kúpeľného mesta Korytnica. Cyklotrasa sa vám odvďačí nádhernou horskou panorámou, ktorú si budete môcť vychutnať z hrebeňového chodníka vo všetkých smeroch. Trasa značená zelenou farbou predstavuje uzavretý okruh dlhý niečo cez 20 km a po krátkom občerstvení v Korytnici sa po nej dostanete cez dolinu Žarnovka a chatovú oblasť spokojní a nabití novou energiou späť do centra Donovál.

Východné Slovensko
Cyklochodník pod Belianskymi Tatrami
Nenáročná trasa dlhá približne 10 km je ideálnym tipom na cyklovýlet pre rodiny s malými deťmi. Novovybudovaný asfaltový cyklochodník zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny je maximálne bezpečný, je široký až 3 metre. Jeho súčasťou sú aj štyri väčšie odpočívadlá s prístreškom. Ak sa vyberiete na výlet za slnečného dňa, počas celej cesty budete mať pred očami úžasnú scenériu Belianskych Tatier. Nový cyklochodník je vhodný aj pre in-line korčuliarov a časom by sa mal rozšíriť aj o ďalšie trasy, ktoré povedú celým podhorím Tatier.

Na dvoch kolesách po Slovensku

Ak sa vyberiete bicyklovať s deťmi:
– Bezpečnosť je prvoradá, preto deti nikdy nepúšťajte na bicykel bez povinnej ochrannej prilby.

– Bicykel pre deti si môžete aj zapožičať. Požičovne bicyklov nájdete niekedy aj priamo v turistických lokalitách.

– Ak sa rozhodnete urobiť si s deťmi cyklovýlet ďalej od domu, je dobré odviezť sa na miesto štartu aj s bicyklami autom a odložiť si v ňom veci na prezlečenie či občerstvenie po jazde.