Na Dušičky pozor na sviatočných vodičov

41 Pomaly sa blíži deň, kedy sa ľudia stretnú v kruhu rodiny, aby mohli spoločne zájsť na cintorín, zapáliť sviečku svojim blízkym a uctiť si tak pamiatku všetkých svätých. Dušičky však so sebou každoročne prinášajú aj množstvo nepríjemných situácií. Mnoho Slovákov sa presúva domov cez celú republiku.

Okrem tradičných účastníkov cestnej premávky sa na cesty vyberú aj tzv. sviatoční vodiči, čo spolu so zhustenou premávkou a mokrými či zasneženými cestami znamená zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd.

 

Sviatočné nepokoje na cestách

Nebezpečná premávka pred Dušičkami sa každoročne prejaví na počte dopravných nehôd. Minulý rok priniesol deň pred Sviatkom všetkých svätých až o 52 % väčší počet nehôd ako samotný sviatok; 31. októbra 2013 bolo nahlásených 270 dopravných nehôd a v nasledovný deň klesol počet kolízií na 129. Tradične rušná piatková premávka sa presunula na štvrtok a výška škody, spôsobená dopravnými nehodami, bola za oba dni spolu 462-tisíc eur.

Podľa štatistík Allianz – Slovenskej poisťovne býva každý rok nebezpečnejší práve preddušičkový deň, kedy Slováci cestujú za svojimi rodinami. Tento rok to vychádza na piatok, a tak sa v dôsledku už tradične zvýšenej premávky riziko nehody ešte zvyšuje. Je však dobré byť ostražitý aj počas Dušičiek, za volant si totiž sadajú sviatoční vodiči, ktorí vytiahnu svoje auto len príležitostne. „Vodiči by mali brať do úvahy jesenný dážď, prvé sneženie či námrazu. Opatrne treba jazdiť v obciach, najmä v okolí cintorínov. Jesenné slnko zapadá skôr a ľudia sa na cintoríny presúvajú neoznačení a po krajnici,“ informuje Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP.

 

Šmykľavá vozovka a zlá viditeľnosť

Tento rok bude Sviatok všetkých svätých v sobotu, čomu sa nepotešia najmä školáci a ľudia so štandardnou pracovnou dobou. Vozovky môžu byť pre chladné jesenné počasie mokré a šmykľavé, na cestách nižšej triedy hrozí riziko kolízie s divou zverou či šmyk na mokrom lístí. Spolu s hmlou a skorým stmievaním sa vodičom zíde oveľa vyššia dávka opatrnosti. „Vodiči často podceňujú situáciu na cestách, čo pred Dušičkami v kombinácii so snahou doraziť do cieľa čím skôr spôsobuje množstvo nehôd,“ dodáva Jozef Hrdý.

 

Ruky na volant, nohu na brzdu

Odborníci na bezpečnosť na cestách v Allianz – SP vodičom odporúčajú jazdiť pomalšie ako obvykle a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, pretože na mokrej vozovke je brzdná dráha omnoho dlhšia. Pred cestou je rozumné skontrolovať stav svojich pneumatík a v úsekoch so zníženou viditeľnosťou používať diaľkové či hmlové svetlá. Hmlovky však môžu oslepiť oproti idúce autá, a tak ich treba používať ohľaduplne.

 

42