Na Bahamách nemusíš iba dovolenkovať. Môžeš tam stážovať 6 mesiacov!

Snom takmer každého z nás je zažiť dovolenku na exotickom ostrove so slnkom zaplaveným pieskom a v obklopení priezračne čistej vody. Čo keby ste mohli na takomto ostrove nielen dovolenkovať ale aj pracovať a žiť 6 mesiacov? Šárka Kromerinská strávila dva mesiace na jednom zo 700 bahamských ostrovov, kde stážovala v luxusnom päťhviezdičkovom hoteli.  Po návrate na Slovensko dáva príležitosť ďalším, aby mali neopakovateľnú životnú skúsenosť ako ona. Ako sa dostala do Karibiku, aká bola jej náplň práce a ako trávila svoje voľné dni? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Akú stáž si absolvovala? Prečo si absolvovali „iba“ dvojmesačnú stáž?
Ja som absolvovala dvojmesačnú stáž v Karibiku priamo na Bahamách v hlavnom meste Nassau na ostrove New Providence. Pracovala som vo Food and Beverage departmente. Počas svojej stáže som pracovala na rôznych pozíciách ako hosteska, pomocný čašník alebo hlavný čašník. Absolvovala som iba dva mesiace, keďže sa mi nedalo zostať dlhšie kvôli práci na Slovensku pre spoločnosť Smaller Earth, ktorá poskytuje ôzne programy práce a stáží v zahraničí. Na stáž ma vyslali, aby som zistila ako to funguje a mohla svoje skúsenosti ďalej komunikovať s uchádzačmi.

Na akých miestach v Karibiku môžu záujemcovia absolvovať stáž?
V rámci Karibiku momentálne pracuje naša spoločnosť so značkou rezortov Sandals Resorts International, a preto je možnosť zúčastniť sa stáže na rôznych ostrovoch, kde sa nachádzajú tieto rezorty. Momentálne je to Jamajka, Bahamy, Barbados, Antigua, Grenada a Sv. Lucia.

Ako prebiehal tvoj typický pracovný deň?
Môj pracovný deň začínal o 8:00. Do rezortu som prišla okolo 7:45. Museli sme ísť zamestnaneckým vstupom, kde bola aj bezpečnostná prehliadka. Tam nás skontrolovali ako na letisku či so sebou nesieme nejaký kovový alebo nebezpečný predmet. Mali sme aj prísny zákaz nosenia telefónov do rezortu. Do práce som musela prísť už v predpísanej uniforme, s menovkou a ID kartičkou, kde bola moja fotka a meno. Po príchode som išla do reštaurácie, kde som v ten deň mala pracovať. Pracovná zmena sa mi začala raňajkami pre hostí, ktoré väčšinou trvali do 11:00. Po raňajkách sme vždy reštauráciu upratali a pripravili na ďalšie servírované jedlo či už obed alebo večeru. Okolo poludnia  som mala obednú prestávku. Po obede som sa vrátila do reštaurácie a začali sme servírovať obed pre hostí. Pred otvorením reštaurácie sme si s kolegami a manažérmi dali krátky rozhovor, kto, čo a kde bude robiť a čo by sme mali zlepšiť. Prácu som končila o 16:00. Po odchode z práce mi opäť skontrolovali tašku či niečo z rezortu nevynášam.

Čo ti stáž v Karibiku dala a prečo by si ju odporučila mladým ľuďom?
Pre mňa stáž v Karibiku znamenala hlavne spoznanie novej krajiny. Veľmi som sa tešila na dva mesiace strávené pri mori a využila som každú možnú chvíľu stráviť svoj voľný čas na pláži. Kto môže povedať, že žil dva mesiace na Bahamách? J Stáž v Karibiku je nielen dobrá pracovná skúsenosť, ale aj možnosť ako bývať sám v zahraničí a viac sa osamostatniť od rodičov. Táto stáž v Karibiku pomôže študentom alebo absolventom pri hľadaní práce na Slovensku. Nie je to plus iba pre tých, ktorí si budú hľadať prácu v hotelierstve ale aj pre tých, ktorí si chcú zlepšiť anglický jazyk. Za 6 mesiacov si dokážu zlepšiť svoje zručnosti, či už jazykové alebo pracovné. Tiež môžu spoznať novú krajinu, kultúru a utvoriť doživotné priateľstvá s ľuďmi z rôznych kútov sveta.

Ako prebiehal celý tvoj proces výberu stáže od začiatku až po prílet na miesto?
Proces je veľmi jednoduchý – stačí sa len prihlásiť na webovej stránke, zaregistrovať, vyplniť prihlášku a počkať, kedy spoločnosť vybaví skype pohovor so zamestnávateľom z Karibiku. Môj skype pohovor som mala niekedy v priebehu apríla, trval asi 10-15 min, kde sme sa rozprávali o mojich skúsenostiach a HR manažérka mi povedala o ponúkanej práci a ostrove, kde mala voľné miesto. Po skype pohovore mi do niekoľkých dní poslali potvrdzujúci list, kde som mala presne napísané informácie o pozícií, rezorte a uniforme. Potom som vybavovala dokumenty a ich preklad. Do týždňa som mala všetko vybavené a spoločnosť tieto dokumenty poslala cez FedEx zásielku na Bahamy. Odoslanie trvalo asi týždeň, po prijatí manažér z HR odniesol dokumenty na úrady na Bahamách. Následne som čakala na schválenie pracovného povolenia, ktoré trvalo niekoľko týždňov. Po schválení mi spoločnosť kúpila letenku, zabezpečila poistenie a vykomunikovali sme posledné detaily pred odchodom.

Čo musia urobiť uchádzači o stáž? Si im počas procesu nápomocná?
Pre záujemcov o stáž zabezpečujeme asistenciu s vypĺňaním online profilu, aby si boli 100% istí, že k zamestnávateľovi idú s dokonalým CV-čkom. Samozrejme pripravíme Skype pohovory, ktorých sa zúčastnia či už doma, alebo keď chcú môžu aj u nás v kancelárii. Po prijatí na konkrétny ostrov si budúci stážisti zabezpečia dokumenty a ich preklady. Dokumenty sa v rámci ostrovov trocha odlišujú, ale účastníci dostanú checklist, čo všetko je potrebné. Po tom, ako nám odovzdajú všetky dokumenty, ich my na naše náklady pošleme Fedexom na konkrétny ostrov a HR oddelenie zabezpečí podanie dokumentov na schválenie. Uchádzačom zabezpečíme aj letenku podľa ich preferencií, taktiež aj zdravotné poistenie na dobu pobytu aj predodletové stretnutie, kde ich oboznámime so všetkými podstatnými informáciami, ktoré pred vycestovaním potrebujú vedieť.

Ak sa chceš o možnosti stážovať v Karibiku dozvedieť viac klikaj na www.resortleaders.com/sk

Zdroj: Barbora R.