Moje telo je ako plátno.

Prednedávnom oslávila 22 rokov a s výnimkou pár voľných miest zdobia Mirkino telo najrozličnejšie tetovania, piercing, skarifikácia a podkožné implantáty.  Priznáva, že kvôli svojmu výzoru zažila už nepríjemné situácie.  Fascinácia možnosťami vlastného tela ju priviedla k osobnej skúsenosti s vešaním sa na háky (suspension). „ Som trochu iná. Nazapadám medzi tuctových ľudí,“ hovorí o sebe.

V rozhovore prezradila, aké tetovania sú v súčasnosti v móde, ktoré zmeny tela si dávajú ľudia najčastejšie robiť a kde sú jej vlastné hranice.

 

Máš po tele mnoho tetovaní a 41 piercingov. Z toho v ústach 14. Kedy si s tým začala?

Prvé tetovanie som mala v 17-tich rokoch. Urobil mi ho v Bratislave môj známy, takým gaučovým spôsobom. Bol to „peace“ znak na rebrách. Je to citlivé miesto, avšak tým, že išlo o moje prvé tetovanie a veľmi som sa naň tešila, bolesť som si až tak neuvedomovala.

Prvý piercing som mala na ušiach, keď som mala 12 a  na tvári a v pupku prvýkrát v 14-tich. Spravidla by sa piercing mal robiť až od 15 rokov, a tetovanie od 18-tich, čo v našom štúdiu striktne dodržiavame. Piercing sa dá kedykoľvek odstrániť, človeka nijako nepoznačí ani v súkromnom či pracovnom živote. Tetovanie je však trvalé a jeho odstraňovanie navyše zdĺhavé aj bolestivé.

 

Tým ako vyzeráš, vzbudzuješ u ľudí pozornosť spojenú s protichodnými emóciami a reakciami…

Áno. Ľudia reagujú rôzne. Niektorí sa začudovane pozerajú, nájdu sa však aj takí, ktorí na mňa verbálne útočia, napríklad,  či nie som nejaký feťák, čo vlastne na ulici robím. Aby som sa vraj za seba hanbila. Posielali ma už aj do cirkusu…. Prečo? Lebo sa mi páči niečo iné?  Stretávam sa aj s pozitívnymi reakciami, ale tých je oveľa menej. Fyzicky ma zatiaľ našťastie nikto nenapadol. Mrzí ma, že niektorí ľudia sú takí zakomplexovaní. Samozrejme, aj ja mám názory na ľudí, niektorí sa mi páčia viac, iní menej, ale aby mi niekto vyslovene nadával za to, ako vyzerám ….. Mohli by si to aspoň zo slušnosti nechať pre seba.

 

Nedá mi nespýtať sa, prečo také množstvo tetovaní a  piercingov? Nestačila ti tvoja prirodzená krása?

Stačila, i keď som sa stretla s otázkou, či som nebola spokojná sama so sebou. Považujem to za akési vylepšenie, páči sa mi to, cítim sa sebavedomejšie. Nie že by som sa bez toho zle cítila, ale s tým sa cítim lepšie, patrí to k mojej osobnosti. Vnímam to ako umenie. Moje telo je ako plátno.

 

Máš v tomto smere nejakú hranicu?

V podstate mám potetované už takmer celé telo. Na väčšie plochy mi ostáva už len podbruško a boky.  Tetovaní na tvári mám viacero, ale úplne celú tvár zakryť nejakou farbou by som nechcela. Niečo ešte určite pribudne, ale aby som nevedela, kde mám pokožku, tak v takom rozmere nie.

 

Stretla si sa pre tvoj výzor s diskrimináciou?

Istá diskriminácia tu asi je. Ľudia majú predsudky. Mám vyštudovanú strednú hotelovú akadémiu a mala som veľký problém zamestnať sa v oblasti gastronómie.  Ešte pred maturitou som však pracovala v tetovacom štúdiu.  Tam som, pochopiteľne nemala problém so svojím výzorom. Mala som vysnívanú robotu ešte skôr, než som zmaturovala.

 

Niektoré tetovania, ktoré máš na tele, vyhrali ceny v medzinárodných súťažiach. V akých?

Mám na sebe 4 tetovania, s ktorými som s našim štúdiom vyhrala cenu na tetovacích konvenciách. Na Slovensku sme uspeli v Prievidzi pred dvoma rokmi, v Opave sme vyhrali dva roky po sebe a aj v Berlíne, čo bola už top medzinárodná súťaž, sme získali prvé miesto. Išlo o  konvenciu, ktorá mala už 23. ročník. Boli tam stovky tatérov z celého sveta.

 

Ktoré tetovanie ti je najmilšie? Z akých dôvodov si si práve to konkrétne dala urobiť? 

Vybrať si je veľmi ťažko, lebo mám rada všetky moje tetovania, každé pre mňa niečo znamená. Niektoré by som si možno už nedala urobiť, ale neľutujem. Môj veľmi obľúbený je biely pásik cez tvár. Nemá nijaký konkrétny význam. Inšpirovala som sa mojim idolom, ktorý sa venuje takýmto body art modifikáciám. On má tých pásikov viac, ešte aj cez nos. Tí, čo sa venujú bodyartu, ma obdivovali, že ide o originálny, dobrý nápad.

 

Aké tetovania sú teraz v móde?

Je to rôzne, niekedy ľudia prekvapia naozaj originálnymi motívmi, napríklad realistickými tetovaniami, kedy tetovanie nerozoznáš od fotografie. Alebo naopak- akvarelový štýl, kedy tetovanie vyzerá ako maľba na plátne. U nás je to skôr klasika, čiže trošku zaostalé kvetinky, vtáčiky, pierka, ornamenty a písma.

 

Ktoré ďalšie zmeny tela si v súčasnosti ľudia dávajú robiť?

Hoci u nás to ešte nie je bežné,  vo svete napríklad už nie sú novinkou elfské uši, kedy sa ucho nareže a zošije do špicatého tvaru. Ďalej submádermálne implantáty, ale aj magnetické implantáty, čo sú telieska vložené pod kožu človeka. Jednou z obľúbených noviniek je aj tetovanie očných bielok. V našej krajine sú veľmi obľúbené a už celkom bežné – roztiahnuté ušné lalôčky, čiže tunely v ušiach.

 

Chobotnica, medúza,  žirafa-to sú niektoré vyobrazenia na tvojom tele, ale aj znak X.  Prečo práve on?

Toto X- ko nie je tetovanie, je to skarifikácia, čiže jazva urobená narezaním kože. X je znakom  mojej životnej filozofie Straight Edge, ktorej podstatou je neubližovať nikomu, vrátane seba. Základné princípy životného štýlu podľa tejto filozofie sú: nepiť alkohol, nebrať žiadne drogy, nefajčiť. Patrí k tomu vegetariánstvo, alebo vegánstvo a žiaden sex bez lásky. Takže žiť čistým životným štýlom. Je to blízke mojej osobnosti a napĺňa ma, že som sa rozhodla tak žiť. Som tiež vegánka a som proti akémukoľvek utrpeniu zvierat.

 

Ako reagovalo okolie, keď si bola v intenzívnejšej fáze tetovania? Ako to vnímali tvoji najbližší?

Rodičia neboli veľmi nadšení. Keď som prišla s jedným, dvoma tetovaniami alebo piercingami, to im tak veľmi neprekážalo. Ale keď som toho mala už viac, chceli vedieť, či by to nestačilo, či tužim byť celá pokreslená.

 

Keby si si dala všetky piercingy dole, mala by si zjazvenú tvár?

Po piercingu zostávajú menšie bodky, ale tým, že ich mám viac a sú symetricky rozložené po tvári, bolo by vidno, že som tam niečo mala. Pokiaľ má človek jeden, dva piercingy, nie je to väčšinou vidieť. Kruh, ktorý mám na uchu, má v priemere cca. 46 milimetrov, čo už je celkom dosť. To by sa už nestiahlo. Pokiaľ si dá niekto urobiť kruh v priemere do 1 centimetra,  to sa ešte stiahne.

Čo sa týka procesu robenia piercingu, nie je bolestivý, je to iba uštípnutie. Každý piercing sa však hojí inak. Pery napríklad zvyknú napuchnúť, ale celkom rýchlo sa hoja oproti pupku, ktorý sa môže hojiť aj šesť mesiacov. Keď som bola mladšia, dávala som si piercing pichať v štúdiu. Teraz, keď už mám certifikát „piercing artist-u“, robím si sama všetky typy piercingov, aj ktoré nie sú veľmi obvyklé.

 

Spomenula si, že si absolvovala u vás v štúdiu vešanie na háky. Čo ti táto skúsenosť dala?

To sa mi veľmi ťažko vysvetľuje. Fascinuje ma, čo ľudské telo dokáže, alebo vydrží. Je to pre mňa posúvanie hraníc a hlavne pri samotnom akte zažívam také intenzívne pocity, ako pri ničom inom. Je to aj adrenalínový zážitok , ale aj  silný vnútorný pocit šťastia.

Nie je to celkom bežné, ale máme dosť záujemcov, ktorí si to chcú vyskúšať. Ja som to absolvovala sedemkrát- zavesená za chrbát,  za chrbát a za ruky zároveň, za brucho, za lakte a v tzv. „húpačke“ – za chrbát, členky a lakte zozadu zároveň.

Koža je perfektne pružný a pevný materiál, vytiahnu ťa a visíš na vlastnej koži. Niekto vydrží pár sekúnd, niekto pár minút, záleží od pozície a celkovej psychickej pohody. Keby mi to robili násilne, samozrejme by to bolelo, ale tým, že to chcem, si to užívam.

 

Sú ešte nejaké formy skrášľovania, ktoré si nevyskúšala?

Nemám vyskúšaný split (rozrezaný jazyk). Sú ešte formy, s ktorými sa nestotožňujem, keď si napríklad ľudia amputujú celé prsty, alebo ich časti. Ja ich neodsudzujem, pre mňa to nie je choré, ako by si možno každý iný človek povedal. Z môjho pohľadu to už však nie je skrášľovanie tela, ale jeho znefunkčnenie. Je to už extrém, ale ak to ľudí napĺňa, nech sú šťastní.

 

FOTO: Juraj Bartoš

 

Citáty:

,,Mrzí ma, že sú niektorí ľudia takí zakomplexovaní. Samozrejme, aj ja mám názory na ľudí, niektorí sa mi páčia viac, iní menej, ale aby mi niekto vyslovene nadával za to, ako vyzerám …..“

,,Vnímam to ako umenie. Moje telo je ako plátno.“

 

„V podstate mám potetované už skoro celé telo. Na väčšie plochy mi ostáva už len podbruško a boky.“

 

„Niektorí sa začudovane pozerajú, niektorí ma slovne napadnú, napríklad, že či nie som nejaký feťak, čo vlastne na ulici robím. Posielali ma už aj do cirkusu…“

 

„Je to blízke mojej osobnosti a napĺňa ma, že som sa rozhodla tak žiť. Som vegánka a som proti akémukoľvek utrpeniu zvierat.“

 

„Fascinuje ma, čo ľudské telo dokáže, alebo vydrží.“

 

Mám na sebe 4 tetovania, s ktorými som s našim štúdiom vyhrala cenu na tetovacích konvenciách.