MINI KLIŠÉ?

Čo sa vám vybaví keď sa povie MINI COOPER? Malé zlaté autíčko, ktoré ma šmrnc a klasický dizajn? Alebo zbytočne veľa (peňazí) za málo muziky (priestoru)?

IKONA

Grafický náčrt pôvodného Mini vraj vznikol tak, že jeho tvorca Alexander Arnold Constantin Issigonis zobral 4 chlapov, povedal im, aby si čupli v dvojrade na cestu, obkreslil ich obrys a povedal si, že auto takejto veľkosti bude akurát. A možno to bolo úplne inak… Ale podstatné je, že sa zrodil fenomén, ktorý mal ušetriť čo najviac benzínu, ktorého cena začala po roku 1956 neúmerne stúpať. Issigonis, síce šetril miestom, no nie nápadmi. Dlho sa trápil nad tým, ako vyriešiť pohon Mini, až na to prišiel. Použil rovnaký princíp pohonu, aký sa používa v ponorke! Mini bolo lacné, bez priestoru, ale praktické do mesta a každopádne pútalo pozornosť všetkých okoloidúcich. Netrvalo dlho a milovali ho všetci. Dokonca aj cestovné kancelárie lákali ľudí do Londýna práve na túto malú pojazdnú zápalkovú krabičku.

CELEBRITA

Mini sa stalo závodným vozidlom, ktoré používal aj Miki Lauda, stalo sa spoločníkom nespoločenského Mr. Beena a aj dnes v nemalom centre pozornosti. Značka Louise Vuitton si rovnako dala vyrobiť model potetovaný logom tejto značky. Come back sa skrátka podaril. Aj keď už to nie je „to“ Mini, stále má niečo do seba. Je krásne na pohľad, ponúka nespočet farebných variantov a modelov. Jedným z nich je aj Mini Cooper S Convertible alebo jednoduchšie povedané Mini kabriolet. Má pohodových 118 koní a pritom šetrný motor- štvorvalec s objemom 1,6 litra. Pre milovníkov ostrej jazdy je vo variante s úctyhodnými 175-timi koňmi. A to vás tá svižná jazda nevyjde ani veľmi draho. Na 100 km len 6,4 litra benzínu. A ten interiér…mm!

KLASIKA

Niektoré veci sa človeku opozerajú, omrzia ho, stanú sa prázdnou frázou, či dokonca ich zmetieme zo stola ako klišé. Ale zaručene sa to nestane autu s dlhou tradíciou a neustálymi inováciami. Určite sa to nestane Mini coopru. Aj keď niektoré hlasy hovoria, že sa v tomto prípade platí viac za dizajn ako za ostatné veci, ale no a? Dizajn je v tomto prípade jednoducho skvelý a nadčasový.

Zdroj: http://mini.tanyasha.com