Milan „Junior“ Zimnýkoval prijal bežeckú výzvu od Rajec

Bežci! Kde berú tú pevnú vôľu? Vstávať skoro ráno, aby si odbehli svoje kilometre, vybehnúť von za každého, hoci aj zlého počasia, a navyše šíriť o behu samé pozitívne a motivačné veci. Aby to zistil, Milan „Junior“ Zimnýkoval sa rozhodol na vlastnej koži vyskúšať pocit plný adrenalínu a endorfínov uvoľňujúcich sa pri behu a dopriať svojmu telu pohyb na čerstvom vzduchu. Čo by odporučil začínajúcim bežcom a kde chodí behávať najradšej? Prečítajte si náš rozhovor.

Ste skôr letný alebo zimný typ?
Povedal by som, že som skôr celoročný typ. Nemám rád extrémy, ani v zime a ani v lete. Keď sa nad tým tak zamýšľam, zimu znášam oveľa lepšie, aj keď nie som nadšený, ak trvá príliš dlho.

Čo najradšej robievate v lete? Aký  typ dovolenky preferujete?
Leto pre mňa nikdy nebolo vyslovene dovolenkovým obdobím. Vždy som počas neho absolvoval rôzne folklórne festivaly a zájazdy so súborom Zemplín. A neskôr to už boli pracovné povinnosti,  festivaly a podobne. Prvé, typické letné dovolenky som absolvoval len pred pár rokmi. Pred šiestimi rokmi som bol prvýkrát v Egypte a o rok neskôr som dovolenkoval v Chorvátsku.

Ako ste sa dostali k behu? Čo bol prvotný impulz k tomu „odgaučovať sa“ a zaviazať sa k pohybu?
Presne toto! Odgaučovať sa. K behu som sa dostal približne pred siedmimi rokmi pri spolupráci s jednou športovou značkou. Potom som zo zdravotných dôvodov musel prestať, ale postarali sa o mňa skvelí fyzioterapeuti a opäť môžem behať ako predtým.

Máte svoju obľúbenú bežeckú komunitu? Ako by ste ju charakterizovali?
Som skôr vlk samotár. Dokonca sa väčšinou vyhýbam spoločným behom a nikdy sa nesnažím pridať k iným bežcom. Beriem to ako čas strávený sám so sebou, ktorého mám inak veľmi málo. Aj keď je pravda, že som jednu takú komunitu už zažil a kamarátime sa doteraz. Svoju prvú bežeckú komunitu začínam budovať až teraz a veľmi sa na to teším.

Čo je podľa Vás potrebné pri pravidelnom behaní dodržiavať?
Vždy treba myslieť na prapôvodný dôvod, prečo som sa rozhodol behať. Prečo som sa zaviazal k pohybu a odgaučoval sa a držať sa toho aj v čase, keď sa mi nechce a potrebujem sa znova nakopnúť.

Kde najradšej beháte a prečo?
Kedysi som na Kuchajde nabehal kilometre, preto ju teraz už veľmi nevyhľadávam. V poslednej dobe ma začína baviť skôr mestský typ behu, po uličkách. A skvele sa cítim v Bratislave na Železnej studničke, aj keď ten mini „stupák“ nemám rád :). V konečnom dôsledku mi ale práve to stúpanie pomáha k lepším výsledkom.

Aký je váš osobný bežecký rekord?
Asi vás sklamem, ale nemám žiaden rekord. Pre mňa je motivácia niekde inde. Žiadne rekordy, góly, body, sekundy. Ide mi predovšetkým o dobrý pocit, ktorý z behu mám a o to, že robím niečo pre seba.

14.9. budete fandiť ženám, ktoré ste trénovali na tento beh…Tešíte sa? Ako prebiehali tréningy?
Mojou úlohou pri tréningu bolo byť najmä motivátorom. Už úvodné rozprávanie o behu spôsobilo, že som mnohých motivoval vôbec niekde začať. Buď môžete o behu len rozmýšľať alebo s ním ihneď začať. K behu predsa nič extra nepotrebujete a aj po polhodine sa cítite ako superman – zvýšené endorfíny vás dostanú tam, kde chcete byť – v pohode, pozitívne naladený, proste sa cítite dobre. Sám seba som nikdy nevnímal ako človeka, ktorý by začal s behom a ak som sa stal motiváciou pre iných, tak to určite malo zmysel. Na 14. september sa veľmi teším! Hlavne na baby, ktoré sa rozhodli behať po prvýkrát. Dáte to! ?

Akým ďalším športom sa ešte venujete?
Nedávno som sa začal aktívnejšie venovať silovému cvičeniu. Kvôli naberaniu sily, ale aj lepšiemu výkonu. Cvičím s profi trénerom Miňom Bališom, ktorý ma pripravoval na beh po silovej stránke a hlavne tak, aby som si neublížil.

So športom sa spája aj zdravá strava? Aké stravovanie Vám vyhovuje?
V stravovaní mám rozhodne najväčšie resty. Ale už pracujem na zmenách aj v tejto oblasti. Pár pravidiel som si osvojil a konečne rozumiem tomu, čo mám jesť, aby som trasu odbehol a nie pretrpel.

Máte v lete veľa pracovných povinností? Čo Vás najbližšie pracovne čaká?
V lete mám vždy veľa práce. Tento rok je to napríklad 5. ročník festivalov, ktorých som spoluautorom. Ranné vstávanie do rádia a celodenné vysielanie v televízii. Relácia Moja mama varí lepšie ako tvoja pokračuje aj po 829. častiach. Ďalej sa venujem môjmu úspešnému projektu Šuhajíci pri panvici a klasickým akciám pre klientov. Ale po prvýkrát zažívam leto s Rajcom 🙂

Máte nejaký systém, ako zladiť množstvo pracovných povinností a rodinu?
Áno! A je to navyše stopercentne odskúšaný systém. Všetky termíny mi ladí moja manželka a manažérka v jednej osobe presne tak, aby mi zostal čas aj pre rodinu. Nemôžem si to vynachváliť J.

Chystáte sa aj na dovolenku v rámci Slovenska? Ktoré je vaše obľúbené miesto? Slovensko sa nám veľmi páči. Máme pár miest, kam chodíme radi. Ale vo všeobecnosti sa radšej vyhýbame masovým trasám a destináciám a uprednostňujeme pokojnejšie miesta.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Rajecká dolina?
Priznávam sa, že Rajeckú dolinu poznám veľmi málo, respektíve takmer vôbec. Ale beriem to ako záväzok objaviť ju.

 

Spoločnosť Rajec chce kampaňou „Zaviaž sa k pohybu“ motivovať ľudí ísť si zabehať a aspoň raz za čas urobiť niečo pre seba a svoje zdravie. Na stránke www.rajec.com/zaviazsa nájdete viacero tipov na najpopulárnejšie behy, ktoré vám odporúčame. Zároveň vás pozývame na 8. ročník DM ženského behu, ktorý sa uskutoční 14. septembra, kde bude práve Milan „Junior“ Zimnýkoval povzbudzovať ženy, ktorým počas augusta pomáhal pri tréningu a motivoval ich k lepším výkonom.