Melón náš každodenný

Je tu čas slnka, dovoleniek a dobrej nálady… ktorú nám ženám sem-tam dokáže pokaziť ručička váhy. V období leta nám nejaké to kilo navyše pridáva na tvári o niečo viac vrások ako inokedy. Skúšali ste už všetky možné aj nemožné diéty a ručička nie a nie klesnúť? Možno práve aj Vy potrebujete očistnú kúru.

Leto je ideálnym obdobím na ovocno-zeleninové očistné kúry. Ovocie a zelenina obsahujú okrem enzýmov, minerálov a vitamínov, kvantá vlákniny, preto slúžia ako „črevný kartáč“ – odvádzajú z buniek, tkanív a orgánov odpadové látky. Tie sa v nás hromadia z prevažne mäsitých, múčnych a vyprážaných jedál. Takáto strava je výživovo chudobná, preto telo nestíha odstraňovať nestrávené zvyšky, ktoré sa v bunkách premieňajú na nechcené tuky. Najprv musíme telo vyčistiť zvnútra, aby sa zbavilo nahromadeného odpadu, čo sa určite pozitívne odzrkadlí aj na našej postave.

Ak sme zdravé bez akýchkoľvek zdravotných problémov, môžeme si menšiu detoxikáciu v trvaní 1.-3. spraviť kedykoľvek bez dohľadu odborníka. Ak Vás trápia zdravotné problémy, treba sa o vhodnosti očisty poradiť so svojim lekárom.

V lete je výborná melónová kúra. Melón nie je len osviežujúca „voda“ v období horúcich dní, ako si väčšina z nás môže myslieť. Je skvelým diuretikom – zvyšuje vylučovanie škodlivých látok močom. Takisto znižuje krvný tlak, ukľudňuje trávenie, pomáha pri žalúdočných vredoch, pri obličkových a močových kameňoch. Melónové semiačka sú zas plné vitamínov. Melón nás skvele „zahydratuje“ zvnútra, rozžiari pleť, prečistí telo a vďaka prírodnému cukru nabije energiou. Okrem toho dužina obsahuje vitamín A, B, C, vápnik, draslík, železo, mangán, fosfor, jód a magnézium a zdraviu prospešné antioxidanty chrániace naše telo pred vplyvom voľných radikálov.

Podľa Kataríny Horákovej (zdroj: Detoxikácia organizmu. Zmena života k lepšiemu, Metro Media 2010)je obzvlášť vhodná táto kúra pri častých angínach, zhoršenej kvalite nechtov a vlasov, pri zápaloch dutín a bolestiach v kolenách. To všetko môžu byť výstražné signály nášho tela, ktoré hlásia, že s obličkami niečo nie je v poriadku. Očistná kúra Kataríny Horákovej spočíva v tom, že červené melóny konzumujeme päť dní, pričom do jedálnička môžeme zaradiť čierny chlieb. Ak nás trápia obličkové a močové kamene, využijeme čas biorytmu obličiek (od tretej do štvrtej hodiny ráno). V tom čase si spravíme sedavý kúpeľ v teplej vode a dáme si posledný melón s týždňovej kúry. Po dvoch – troch týždňoch by sme mali kúru zopakovať, až kým sa nedostaví výsledok.

V lete hlavne nezabúdajme na pravidelný pitný režim – v období tepla je dobré vypiť denne aj tri až tri a pol litra vody alebo bylinkového čaju. Dajme prednosť vlažnej vode (tá osvieži viac ako vychladená) pred sladenými a bublinkovými nápojmi. Vedeli ste, že v kole je až okolo 20 kociek cukru? Myslím, že tento fakt stojí za to, aby sme ju vymenili za ovocno-zeleninové šťavy, ktoré sú skvelým osviežením v období leta. Ale o tom opäť nabudúce.