Medvedí cesnak: rastlina, ktorá prečisťuje a lieči

Medvedí cesnak, ľudovo nazývaný aj lenek, je určitým poslom jari. Práve na jar si naše telo žiada prečisťovanie a toto nám umožní táto zdravá rastlina.

 

Listy medvedieho cesnaku sú podobné konvalinke, vyrastajú priamo z podlhovastej cibule, sú obalené bielymi priehľadnými šupkami. Stonka je hladká, vysoká až 30cm.

Nájsť ho môžeme na vlhkých lúkach, v tienistých, listnatých a horských lesoch. Okamžite zacítite jeho prenikavú cesnakovú vôňu. Z pôdy vyrastá v mesiacoch apríl a máj. Kvety zbadáme uprostred mája.

V tejto rastline sa skrýva liečivá sila, ktorú by sme mali využiť. Prečisťuje, lieči chronické kožné choroby. Liehový výťažok z cesnaku medvedieho môžeme využiť napríklad  na podporu pamäte. Ak máte problémy so žalúdkom, užitie tejto rastliny naň pôsobí veľmi priaznivo. Rovnako pomáha pri prudko prebiehajúcich a chronických hnačkách, pri zápchach, ktoré spôsobujú vnútorné kŕče. Celkovo zlepšujú črevný systém.

Pomáha aj pri nespavosti, znižuje vysoký tlak. Pri ťažkostiach s dýchaním a zahlienených pľúc je veľmi účinné víno z tejto liečivej rastliny.

Liečivé účinky sa využívajú aj pri tuberkulóze a vodnatieľke, prečisťuje obličky a krv. Ak vás trápia staré rany, potrite si ich čerstvou šťavou. Niektorým ľuďom pomáha i pri bolestiach hlavy.

Detoxikuje a dezinfikuje celý organizmus.

Využiť ho môžete ako koreninu. Čerstvé listy sa nadobro pokrájajú ako pažítka alebo petržlen a dajú na chlieb, do polievok, do šalátov a mäsitých jedál.

Ďalej ako tinktúru – naplňte fľašu až po hrdlo nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľami, zalejte 38 až 40% ražným alebo dobrým ovocným liehom a postavte na 14 dní na slnečné miesto. Užívajte denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody. Medvedí  cesnak môžete využiť aj ako víno– vezmite plnú hrsť pokrájaných listov,  povarte ich v ¼ litri bieleho vína, oslaďte podľa chuti medom či sirupom a pite po dúškoch.

Táto bylinka je skvele dochutí i vaše pokrmy, je vhodný aj pre deti, ktorým takto môžete poskytnúť mnoho dôležitých a ochranných látok. Užívať by sa mal aj na celkové posilnenie imunitného systému.  Výborný  je najmä v čase chrípkovej epidémie, má tiež prírodné antibiotické vlastnosti. Môžete ho teda používať pri akomkoľvek zápale, ale aj infekčných ochoreniach. Medvedí cesnak ničí choroboplodné zárodky. Je dobré, ak sa teda využije pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach, pri zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých i plesňových ochoreniach.

Autor: Lujza B.