Materina dúška – zázračná bylinka na jarné obdobie

Zdroj obrázka: Ivan Marjanovic / Shutterstock.com

Na tom, že je príroda najstaršou a zároveň najlepšou liečiteľkou sa zhodnú mnohí odborníci z oblasti zdravia. Príroda nám ponúka veľké množstvo plodov a rastlín, ktoré dokážeme využiť vo svoj prospech. Je preto až zarážajúce, koľko ľudí nevie o liečivých účinkoch známych byliniek. Keby o nich ľudia vedeli a aj ich využívali, svet by mohol byť o niečo zdravší.

 

Medzi jednu z najznámejších byliniek patrí nepochybne materina dúška, ľudovo povedané „Materinka“. Čas ide veľmi rýchlo a o chvíľu príde apríl. Apríl je významný práve tým, že sa začína zber tejto bylinky.

 

Kde nájdete materinu dúšku?

Jej veľkou výhodou je, že rastie na lúkach alebo kopcoch vo voľnej prírode. Ak o ňu máte záujem, nemusíte cestovať dlhé kilometre, stačí sa ísť prejsť do prírody a možno na ňu natrafíte.

 

Ako spoznáte materinu dúšku?

Materina dúška má svoju charakteristickú výraznú ružovú, poprípade fialovú farbu. Výškou nepatrí k najvyšším bylinkám – listy sú drobné, zelené a celá stonka je pokrytá jemnými chĺpkami. Jej typickým znakom, ktorý ju prezradí, je aromatická nezameniteľná vôňa.

 

Čo robiť, ak chcete pestovať materinu dúšku doma?

Materina dúška síce rastie vo voľnej prírode, nemá však najmenší problém prispôsobiť sa domácemu prostrediu. Pri jej sadení myslite na to, že táto bylinka vyžaduje slnečné prostredie, ktoré nie je schované v tieni.

 

Čo budete ešte potrebovať?

  1. zemina – najlepšie bude rásť zasadená v substráte, ktorý používate aj na iné bylinky,
  2. voda – pre materinu dúšku je typické, že nevyžaduje veľa vlhkosti, skôr preferuje suché prostredie.

Ako je to so škodcami?

Táto informácia vás určite poteší, pretože materina dúška práve svojou aromatickou vôňou odpudzuje väčšinu škodcov, vrátane slimákov.

 

Využitie materinej dúšky

Materina dúška má široké spektrum využitia. Mohli by sme ho rozdeliť do troch hlavných skupín:

1.       Praktické využitie

Materina dúška bude svojím krásnym sfarbením doslova ozdobou vašej záhrady. Môžete ju mať nasadenú aj v črepníkoch. Pre svoj nízky rast ju mnohí ľudia využívajú na miestach, kde nerastie toľko trávy alebo rovno namiesto trávnika. Prečo? Pretože ju netreba kosiť. Ak sa materinej dúške páči sa svojom mieste, rýchlo sa rozrastie, čím zaplní aj prázdne miesta vo vašej záhrade.

 

2.       Liečivé využitie

Materina dúška nie je označovaná ako liečivá bylina len tak pre nič. Je známa svojimi účinkami pri ochorení priedušiek. Všeobecne sa odporúča jej užívanie v rôznych formách pri ochoreniach respiračného traktu.

S príchodom jari začína všetko kvitnúť, čo znamená, že pomaly, ale isto nastáva neobľúbené obdobie všetkých alergikov. Práve materina dúška je vhodná na sezónne ochorenia, medzi ktoré patrí aj nádcha.

Okrem toho sa blíži aj štátnicové obdobie mnohých študentov vysokých škôl či maturity študentov stredných škôl. Práve táto bylinka vie pomôcť zmierniť pocit napätia a stresu. Pôsobí ako prírodné antidepresívum.

 

3.       Kuchynské využitie

Nielen kvety, ale aj listy tejto zázračnej bylinky viete využiť. Môžete si z nich pripraviť obľúbený čaj či sirup. Materinu dúšku môžete tiež použiť na dochutenie rozličných jedál. Ak by ste si neboli istí, či ste lístky na čaj dostatočne vysušili, môžete si kúpiť vňať z materinej dúšky na internetovej stránke zdravysvet.sk.

Zdroj obrázka: Ivan Marjanovic / Shutterstock.com